Voiko ei-masentunut

tehdä itsemurhan? Voiko itsemurha olla tasapainoisen ihmisen tietoinen ratkaisu päättää päivänsä?
8134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä. Ei siihen todellakaan tarvita mitään psykooseja tms. vaan sen voi myös tehdä ihan vakaan harkinnan jälkeen täysissä sielun ja ruumiin voimissa.

Äänestä

En usko että itsemurhan tekeminen vaatisi sitä että on masentunut. Monet ovat tappaneet itsensä harkitusti esimerkiksi uskonnon tai muun aatteen vuoksi, jotkut häpeästä, jotkut parantumattoman sairauden vuoksi tuskallisen lopun välttääkseen.

Äänestä
  • esimerkeissä ihmisen mielentasapaino on jollain tapaa järkkynyt.

    Äänestä

  • mainitsemissasi kirjoitti:

    esimerkeissä ihmisen mielentasapaino on jollain tapaa järkkynyt.

    eivät he silti välttämättä ole masentuneita.

    Jos ihminen on kuolemansairas ja on hyväksynyt kohtalonsa, eikö hän silloin kuitenkin ole henkisesti tasapainossa?

    Äänestä

  • old_profile_38547 kirjoitti:

    eivät he silti välttämättä ole masentuneita.

    Jos ihminen on kuolemansairas ja on hyväksynyt kohtalonsa, eikö hän silloin kuitenkin ole henkisesti tasapainossa?

    ja vieläpä tappava, ei voi olla aiheuttamatta pysyvää haavaa myös mieleen. Eli ei voi olla tasapainoinen, ennemmin alistuva.

    Äänestä

  • sairaus kirjoitti:

    ja vieläpä tappava, ei voi olla aiheuttamatta pysyvää haavaa myös mieleen. Eli ei voi olla tasapainoinen, ennemmin alistuva.

    ihminen toimisi jos se tietäisi et huomenna maailma tuohoutuu - tosin sitä edeltää 12 tuntia puhdasta kärsimystä? Voimme toki väitellä tietämisestä, mut onko ihminen tasa-painoinen jos hän kaikista faktoista huolimatta uskoo marginaaliseen selviämisen todennäköisyyteen? Alistuva - vai oisko toi toinen yltiöoptimisti.

    Äänestä

mutta jos ihminen itsemurhaan päätyy, ei hän ole tasapainossa. Jos se ei ole jonkin äkkinäisen päätöksen eikä mielenhäiriön tai-järkkymisen tulos, se voi johtua siitä, ettei ihminen enää löydä tilanteestaan muuta ulospääsyä. Silloin, vaikka päätös olisi kuinka vakaan harkinnan tulos, ei olla tasapainossa.

Äänestä

.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihminen..... kirjoitti:

tehdä itsemurhan? Voiko itsemurha olla tasapainoisen ihmisen tietoinen ratkaisu päättää päivänsä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu