Pesäpallosta on tullut kontaktilaji

Ihmettelijä(2)

This Vimpelin Vedon Mikko Haukkalan Koskenkorvan Urheilijoiden Lukkari Sami Heinikaiseen kohdistama selkeääkin selkeämpi tönäisy (fyysisen koskemattomuuden loukkaaminen) ei aiheuttanut toimenpiteitä.

Olisiko tuomio ollu täysin sama, jos esimerkiksi joku KoU: n pelaajista olisi törmännyt esim.. Vive: n Pekka Hietakankaaseen tai kpl: n Toni Kohoseen tai SoJy: n Mikko Lahtiseen?

http://www.youtube.com/watch?v=-Ajozy_HQFw

Jos keskisormen näyttämisestä saa kahden (2) ottelun pelikiellon, niin Miksi tälläisestä fyysisen koskemattomuuden tahallisesta loukkaamisesta ei tule mitään?

Mutta kuten muutama nimeltä mainitsematon Tuomari on ko. tapausta kommentoinut, niin tapaus on Heidän mielestään ollut päivänselvä punainen kortti.
Tuosta syystä johtuen haluaisinkin nyt tietää, Etta Miksi näin ei ole tässä tapauksessa menetelty?
Mikä on ollut syy ns. EVATA Haukkalalta päivänselvä punainenkortti?
Etenkin, KUN tietääkseni myös ko. ottelun valvoja on myöntänyt fyysisen koskemattomuuden loukkaamisen tapahtuneen.

Terveisin: nimimerkki Ihmettelijä.

P.S. Pesäpallo on sentään kansallislaji, jossa selvästi tahalliset kontaktit eivät ole missään tilanteessa luvallisia - alkaa nyt herranjestas tehkö siitä mitään muuta.

6

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelimies oikea

      se johtuu varmaa siitä ku olet sotkamosta!

      • Kädetön Haidu

        Neitilästä se on kotoisin.


      • sisuuu

        Vedä sinä jätkä käteen! Pattijoelta se on! Pattijokihan tunnetaan neitimäisistä ja kitisijämäisistä miehistä!
        Lukkarin olisi pitänyt kaatua tuossa tilanteessa jos kerran tuomarit on noin perseestä.


    • o-p.

      Jimi Heikkisen ja Pertti Mäkelän viime syksyn pelikieltoihin suhteutettuna tuosta olisi pitänyt saada noin puoli kesää pelikieltoa.

    • viime vuonna

      En itse ehkä tuosta antaisi punaista... kun taas viime vuonna oli joku jatkosarjan peli Hyvinkää - Raahe, jossa oli mielestäni tuotakin selvempi tilanne, eikä punaista tullut.

      Pattijoki oli lyömässä ja 2-rajaan lyötiin luultavasti pomppu, josta syöttötuomari vihelsi laittoman. Pattijoki sitten protestoi, että se oli sisällä ja pari pelaajaa meni siihen rajalle osoittamaan jotain jälkeä. Peli kuitenkin jatkui ja Riku Rantanen syötti. Sitten joku Pattijoen pelaajista ei vieläkään ollut mennyt pois siitä niin Riku Rantanen tuli takaapäin ja selvästi tönäisi käyttäen kyynärpäätään. Tilanne oli aika selvä, tahaton tönäisy takaapäin, eikä mitään annettu. Kyseinen peli oli vielä televisio-ottelu, mutta kuvaruudussa tätä ei näy. Paikalla olijat varmasti näkivät.

      • vedon kannattaja

        "This Vimpelin Vedon Mikko Haukkalan Koskenkorvan Urheilijoiden Lukkari Sami Heinikaiseen kohdistama selkeääkin selkeämpi tönäisy (fyysisen koskemattomuuden loukkaaminen) ei aiheuttanut toimenpiteitä"

        no ehkä siksi,kun mikko on parempi ku heinikainen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe