Ketä minun ovellani on käynyt

*lähetystyössä*

1. Adventisti kerjäämässä rahaa

2. Adventisti pastori käännytysmielessä (inhottava mutta mistä on urkiinut minun osoitetietoni ja nimi oli Matti Markkanen)

3. Jehovan todistajat jotka halusivat keskustella Ramatusta ja eivätkä kerjännet rahaa ollenkaan.
Olivat fiksumpia ja ystävällisempiä kuin ruinaavat adventistit.

7

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KÄSKY ADVENTISTEILLE!

      Eipä ole jehovan todistajat käyneet sen jälkeen kun sanoin kiitos ei.
      Mutta adventistit ovat jokavuotinen riesa kotiovellani.

      Muista uskonsuunnista ei ole ovellani käynyt.

      • paljon suositumpi

        Sitä on kolkuttaneet, jehovan todistajat, helluntalaiset, el.lut. seurakuntalaiset, vapaaseurakuntalaiset ja taitaa jokunen adventisitkin olla ja vielä armeista sotilaspojat, noidakisipukeutuneita virpojiakin on käynyt keräämässä ja vielä jos jonkin näköiset kauppiaat.

        Huomaan, että olen sinua paljon suositumpi!


    • Markku_Meilo

      >>3. Jehovan todistajat jotka halusivat keskustella Ramatusta[1] ja eivätkä kerjännet rahaa ollenkaan.
      Olivat fiksumpia[2] ja ystävällisempiä kuin ruinaavat adventistit.

      1) Maininta Raamatusta on pelkkää lumetta, kas näin jehovatodistajia opetetaan harhauttamaan käännytettävää:

      “Välttääkseen väärinymmärryksiä Jehovan todistajat yrittävät olla huolellisia siinä, miten he esittävät ajatuksiaan. Monet todistajat käyttävät mieluummin esimerkiksi ilmauksia ”Raamattu sanoo” tai ”ymmärtääkseni Raamattu opettaa” kuin ”Seura opettaa”. Näin he korostavat sitä henkilökohtaista ratkaisua, jonka jokainen todistaja on tehnyt omaksuessaan Raamatun opetukset, ja välttävät myös antamasta sellaista väärää vaikutelmaa, että todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä jokin uskonnollinen lahko sanelee.” (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1998, sivu19)

      Se kun jt-käytännössä menee niin, että jokainen joka ei ojennuksesta huolimatta pitäyty Vt-seuran voimassaolevassa merkittävässä näkemyksessä saa monoa. Lähtökohtaisesti jehovantodistajalla ei saa olla henkilökohtaisia mielipiteitä.

      2) Kysymys ei ole itse jehovantodistajien fiksuudesta, mitä sillä nyt sitten kukin käsittää. Kun pastori Jimmy Swaggart joutui 'oheistuotteistaan' verolle USA:ssa, niin verotuksen pelossa Vartiotorniseurakin 'yksinkertaisti' menetelmiään ja ryhtyi maksattamaan jäsenistöllään sen levittämän materiaalin.

    • Ei tarvitse avata ovea a-lähetyssaarnaajalle - netistä löytyy samat traktaatit.

      GOOGLETA TUO OTSIKKO!
      Taistelu Kulissien Takana
      Vallan Huipulla
      Kuninkaan paluu...
      Olemme Sodassa
      Maria-ilmestykset
      Varoitus ekumeenisesta yhteistyöstä!
      Varoitus karismaattisesta liikkeestä!
      Vapaus Vaarassa!
      Israel lopunaikana

      Aitojen, alkuperäisten, 7. pv. adventistien materiaalin löydät vain netistä; heillä ei ole varaa
      traktaatteihin, tuolla piskuisella jäännöksellä:

      http://www.spaup.org/

      http://paimensauva.wordpress.com/

    • rahanahneempia

      Ei kannata rahoittaa adventistipastoreiden ulkomaan komennuksia ovelta ovelle rahoituksella.
      Pastoreille kerjäävät adventistit ovat *viattomia*.

    • Kirjoita vaan nimelläsi ja suoraan paljasta adventistien harhat, niin se ovelletulo loppuu.

      Minullekin tiputettiin kaikenmoisia lippusia ja lappusia ja kutsuja Ilmestyskirjaseminaareihin (joissa Ilmestyskirjalla tuetaan Ellen Whiten demoninäkyihin perustuvia oppeja lopunajoista), mutta kun aloin kirjoittelemaan täällä nimelläni, niin siihen loppui.

      • mari...

        kuka hyvänsä, en ole ynseä kenellekään, nyt viimeksi oli jehovantodistajat juttelin heidän kanssaan eikä se yhtään minun uskoani horjuttanut, päinvastoin.
        Rakastan lähimmäistäni niinkuin itseäni niinhän se Raamattu käskee tekemään ja ei siellä lue että rakasta vain omaa laumaasi ja anna nyrkki silmään jotka eivät kuulu laumaasi, vai sanotaanko? Olen lukenut Raamatusta että pitäisi jopa rukoilla niiden puolesta jotka meitä vainoavat, pitäisiköhän minun alkaa rukoilemaan noitten vainoojienkin puolesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2226
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1098
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      25
      1075
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      927
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      843
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe