Voisiko joku selventää minulle mitä tarkoittaa tämä lause:
Ihmisen järki ei ohjaa rakastumisen aiheuttavia tunnevaltaisia reaktioita, joille erityisen alttiita ovat ihmiset, jotka eivät tunnista omia tunteitaan.
Ihmisen järki ei ohjaa rakastumisen aiheuttavia tunnevaltaisia reaktioita, joille erityisen alttiita ovat ihmiset, jotka eivät tunnista omia tunteitaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
..ei ole juuri muuten emotionaalista herkkyyttä..xo)
eeeih meen maate..=o)
*heipattaa*..
miksi yrittää olla fiksu, tyhmänäkin pärjää.
nimim. 'kokeusta on'
rakastuminen aiheuttaa tunteisiin perustuvia reaktioita, joita ei pysty järjellä ohjaamaan. Jossain määrin käytöstään pystyy kontrolloimaan, mutta jos ei tunnista omia tunteitaan, eikä osaa analysoida omaa käyttäytymistään tunnetilojensa pohjalta, on altis toimimaan täysin tunteiden ohjaamana.
Mä sijoittaisin niihin reaktioihin mm. mustasukkaisuuden, menettämisen pelon, seksuaalisen halun, miellyttämisenhalun jne.
sitoutumiskammo ja rakkauden kohteen välttely?
tossa sanottiin siis niin, että ihmisen järki ei ohjaa rakastumisen aiheuttavia tuntevaltaisia reaktioita-> eli ihmisen järki ei ohjaa tunteita herättäviä reaktioita tai tunteilla kyllästettyjä reaktioita, jotka johtavat rakastumiseen
joille erityisen alttiita ovat ihmiset, jotka eivät tunnista omia tunteitaan -> ihmiset, jotka eivät tunnista omia tunteitaan ovat siis erityisen alttiita näille reaktioille.
Var så god? :)
Viisauteen en osaa sanoa, mutta kun kerran pyysit, vastaan...
Kieliopillisesti aloituksessasi mainitsemasi lause näyttäisi tarkalleen ottaen sanovan, että rakastumiselle erityisen alttiita ovat ihmiset, jotka eivät tunnista omia tunteitaan - väite on suoraansanottuna sellaisenaan mielestäni aika törkeä.
Mikäli sitten taas kyseessä lauseenkirjoittajana olisi ollut vaihtoehtoisesti löpsömpi ilmaisija tms. muutoin vain epätarkasti kirjoittanut kielenkäyttäjä, saattaisi lause vaihtoehtoisesti tarkoittaa ehkä ainoastaan jotakin sellaistakin, että lauseen kirjoittaja henkilökohtaisena mielipiteenään väittää, ettei järki ohjaa ihmisellä rakastumisen aiheuttavia tunnevaltaisia reaktioita, mutta en syvällisesti pidä silkkaan mielikuvitukseen perustuvasta ( ainakaan syvällisemmästä) tulkinnasta, eli enempää en asiaan osaa sanoa. Mieluiten luen yleensä suoran verbaalisen ilmauksen ja omakohtaisena tulkintana tai filosofointina tulkitsen usein ainoastaan enemmänkin vain sellaisia ilmauksia, joissa kirjoittaja itse tarkasti ilmeisee ajattelevansa jostakin asiasta jollakin tietyllä tavalla.
Aloituksessasi olevan lauseen ( jota pyysit tarkentamaan) alkuperäistä asiayhteyttä en sitten tiedä, korostan vielä tätä. Mikäli se on(?) jostakin muualta tms. muuta kuin sinun ketjun aloittaja omaa ajatustasi, olisit voinut viitata kokonaisvaltaisemmin. Vaikeaa tollaista tulkita - etenkään, kun lauseessa ei ole minkäänlaisia lainausta osoittavia ilmaisuja.
kello on paljon :)
on ilta mennyt, eW? ;)
...
Jätä stalkki mut rauhaan. En tunne sinua, eikä iltaohjelmani kuulu sinulle. Pitääkö tässä oikeasti kohta ylläpidon puoleen kääntyä, vai onko mahdollista, että voisin käydä keskustelua keskustelupalstalla ilman tontyyppistä ahdistelua? Jotenkin roikut mussa anonyymissa oudosti - en tiedä, että miten sen teet, enkä ole arvon nettiyhteisöönne tän foorumin keskustelupalstoja lukuunottamatta perehtynyt, mutta sen voin sanoa, ettei toi käytös, mitä saan vastanottaa, ole tavista...
En pidä tosta ja toivoisin, että sun kaltaisesi hommaisivat ihan oman elämän. Mä en ole kiinnostunut sun persoonastasi, joten oletan vahvasti, ettet sinäkään ole sanomastani riippumatta kiinnostunut minun persoonastani. Oletko joku takametsien pudokas, joka kyttää kateellisena tällaisilla palstoilla mun kaltaisiani ( ainakin tietääkseni en sinua tunne!) sulle tuntemattomia ihmisiä ja sitten juuttuu ikiajoiksi kiinni, vaiko mikä olet? Juttujen keskustelupalstoilla kuuluu liittyä siihen, että mistä puhutaan...Sulla ei liity.
Anna sinäkin pelle olla viimeinen kerta, kun puhuttelet tuntematonta ihmistä joksikin Hannaksi...En ole nimeltäni sellainen ja koen kuvottavana tollasen ahdistelun.
Kaunis päivä tänään? :)
jota meilläkin käytettiin, kun olin lapsi.
Näin sivusta seuraavana ei voi kuin ihmetellä miten tiukalla joidenkin pipo voi olla, että tuollaisesta harmittomasta huumorista pitää vetää herneet nenään.....
Lisää tällaista, hauskaahan teitä on lukea....
Oliskin joo mielenkiintoista nähdä, että kuinka 'humoristisesti' sinäkin suhtautuisit, jos suhun olisi jatkuvasti suhtauduttu keskustelupalstalla siten, kuin esimerkiksi muhun on suhtauduttu, että melkein joka vastineessa viesteihisi sua puhuteltaisiin jollakin eri nimekkeellä tai nimellä, kuin mitä olet...Veikkaan, että saattaisit olla vielä kireämpi, kuin mä. Mut tunnetaan ystäväpiirissäni nimittäin kärsivällisenä ihmisenä.
Musta se ei ole mitään hauskaa, että keskustelupalstalla tuntematonta kaltaistani palstakävijää puhutellaan aivan millä nimekkeellä vaan, vaan se on pelottavaa ja herättää rehellisesti sanottuna joskus myös vakavia kysymyksiä kommentoijien mielenterveyden tilastakin...Puhutella nyt anonyymia joillakin erisnimillä! Sama, kuin toikin olis sanonut, että "Moi Joulupukki"...Toki joskus ihmiset saattavat erehtyä, mutta kun toi käytös on mua kohtaan vain silkkaa typerää kiusantekoa...Ei kai kukaan(!) voi kuvitella, että anonyymin puhuttelu sillä tavalla vain olisi (musta) tuntemattomasta kommentin vastaanottajasta hauskaa.
No olisit heti voinut sanoa.
:)
Kertoisitko ystävistäsi?