Solariumista on aiemmin ollut kysymyksiä, mutta tähän kysymykseen en löytänyt vastausta. Eli: kun sanotaan, ettei solariumiin saa laittaa MITÄÄN rasvoja, niin mitenkän sitten, kun minulla esim. on kasvot herkästi kuivuvat, ja jos esim. käyn suihkussa ennen solkkuun menoa, niin en kyllä voi lähteä ilman kasvorasvaa. Mutta entä sitten jos käyn illalla suihkussa, jonka jälkeen pistä rasvaa kasvoihin, niin voinko sitten aamulla mennä solkkuun ilman, ilman, että peseydyn aamulla?
Hankala juttu..
solariumista vielä..
6
797
Vastaukset
- stupido
Joo järjen käyttö sallittua. Mun "pitää" kans aina laittaa suihkun jälkeen kosteusvoidetta naamaan, kun on niin kuiva. Eikä tasan oo ollu mitään sivu vaikutuksi yms. solariumista!
- nancy
jos olet käynyt edellispäivänä suihkussa niin kannattaa käydä suihkussa vasta solkun oton jälkeen.Se viilentää ja rauhoittaa ihoa mukavasti ja muista kunnon rasvaus *käristyksen* jälkeen =)Itse olen ainakin laittanut kasvoihin hieman kasvovoidetta,eikä tullut mitään haittavaikutuksia,länttejä tms.
hyvää kesän odotusta ! - N_81
nancy kirjoitti:
jos olet käynyt edellispäivänä suihkussa niin kannattaa käydä suihkussa vasta solkun oton jälkeen.Se viilentää ja rauhoittaa ihoa mukavasti ja muista kunnon rasvaus *käristyksen* jälkeen =)Itse olen ainakin laittanut kasvoihin hieman kasvovoidetta,eikä tullut mitään haittavaikutuksia,länttejä tms.
hyvää kesän odotusta !sanottiin ettei saisi mitään rasvoja käyttää ja niin luki myös solarium-huoneen seinällä olevassa lääkäreiden yms ohjeessa.
Rasvoissa voi olla jotain aineita, mitkä voivat aiheuttaa solariumin vaikuttavien uv-säteiden kanssa jotain, en nyt muista mitä.
Eihän tuollaiset vauriot heti tule tai välttämättä edes vuoden sisällä.
- Nainen_81
käyttää mitään voiteita!
Niin lukee kaikissa solariumia koskevissa ohjeissa, jotka ovat ihotautilääkärien yms allekirjoittamia.
Voiteissa voi olla aineosia, jotka eivät todellakaan sovi solariumin vaikuttavien uv-säteiden kanssa.
Vauriot eivät tietenkään näy heti tai edes vuoden sisällä. - Ayla
Tottakai iho hoidetaan perusvoiteella ennen ja jälkeen solariumin. Onhan se nyt naurettavaa että hilseilevällä iholla menisi aurinkoa ottamaan. Se on ihonhoitoa ja suojaa ja hoitaa. Ohjeissa toki lukee että "kemikaaleja" ei saa olla iholla. Tämä tarkoittaa meikkiä, itseruskettavaa voidetta yms. vahvoja tuotteita. Perusvoide tosiaan on paikallaan. Ei se solarium mikään ydinreaktori ole, vaan ihan normaalia uv-säteilyä se on kuin auringossakin.
- Anonyymi
Kokemuksia Mytanin itseruskettavista pillereistä?
http://hyvinvointishop.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370