Solariumista on aiemmin ollut kysymyksiä, mutta tähän kysymykseen en löytänyt vastausta. Eli: kun sanotaan, ettei solariumiin saa laittaa MITÄÄN rasvoja, niin mitenkän sitten, kun minulla esim. on kasvot herkästi kuivuvat, ja jos esim. käyn suihkussa ennen solkkuun menoa, niin en kyllä voi lähteä ilman kasvorasvaa. Mutta entä sitten jos käyn illalla suihkussa, jonka jälkeen pistä rasvaa kasvoihin, niin voinko sitten aamulla mennä solkkuun ilman, ilman, että peseydyn aamulla?
Hankala juttu..
solariumista vielä..
6
844
Vastaukset 6
- stupido
Joo järjen käyttö sallittua. Mun "pitää" kans aina laittaa suihkun jälkeen kosteusvoidetta naamaan, kun on niin kuiva. Eikä tasan oo ollu mitään sivu vaikutuksi yms. solariumista!
- nancy
jos olet käynyt edellispäivänä suihkussa niin kannattaa käydä suihkussa vasta solkun oton jälkeen.Se viilentää ja rauhoittaa ihoa mukavasti ja muista kunnon rasvaus *käristyksen* jälkeen =)Itse olen ainakin laittanut kasvoihin hieman kasvovoidetta,eikä tullut mitään haittavaikutuksia,länttejä tms.
hyvää kesän odotusta ! - N_81
nancy kirjoitti:
jos olet käynyt edellispäivänä suihkussa niin kannattaa käydä suihkussa vasta solkun oton jälkeen.Se viilentää ja rauhoittaa ihoa mukavasti ja muista kunnon rasvaus *käristyksen* jälkeen =)Itse olen ainakin laittanut kasvoihin hieman kasvovoidetta,eikä tullut mitään haittavaikutuksia,länttejä tms.
hyvää kesän odotusta !sanottiin ettei saisi mitään rasvoja käyttää ja niin luki myös solarium-huoneen seinällä olevassa lääkäreiden yms ohjeessa.
Rasvoissa voi olla jotain aineita, mitkä voivat aiheuttaa solariumin vaikuttavien uv-säteiden kanssa jotain, en nyt muista mitä.
Eihän tuollaiset vauriot heti tule tai välttämättä edes vuoden sisällä.
- Nainen_81
käyttää mitään voiteita!
Niin lukee kaikissa solariumia koskevissa ohjeissa, jotka ovat ihotautilääkärien yms allekirjoittamia.
Voiteissa voi olla aineosia, jotka eivät todellakaan sovi solariumin vaikuttavien uv-säteiden kanssa.
Vauriot eivät tietenkään näy heti tai edes vuoden sisällä. - Ayla
Tottakai iho hoidetaan perusvoiteella ennen ja jälkeen solariumin. Onhan se nyt naurettavaa että hilseilevällä iholla menisi aurinkoa ottamaan. Se on ihonhoitoa ja suojaa ja hoitaa. Ohjeissa toki lukee että "kemikaaleja" ei saa olla iholla. Tämä tarkoittaa meikkiä, itseruskettavaa voidetta yms. vahvoja tuotteita. Perusvoide tosiaan on paikallaan. Ei se solarium mikään ydinreaktori ole, vaan ihan normaalia uv-säteilyä se on kuin auringossakin.
- Anonyymi
Kokemuksia Mytanin itseruskettavista pillereistä?
http://hyvinvointishop.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS932576Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15985Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.54822Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46761- 50744
- 47664
- 80616
- 50605
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍68596Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35594