Miten jaksottaa sauvailu?

Nordic-girl

Täällä yksi sauvakävelyyn hurahtanut lisää. Aloittamisesta on jo muutama kuukausi ja nyt tuntuu, että tähän tulisi saada hieman lisäpuhtia, että motivaatio säilyy yhä korkealla.

Tähän mennessä viikottain normit 3 krt / vko ja noin 45 min kerrallaan. Olisiko tässä nyt paikallaan liikuntakertojen ja minuuttimäärien lisääminen vai kuinka kannattaisi edetä?

Ajattelin myös aloittaa uinnin / vesijuoksun, ettei kävisi liian yksitoikkoiseksi.


Jos jollakulla olisi antaa hyvän viikottaisen treenipaketin luomiseen, kiitän ja kumarran :)

1

767

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atlatl

      ...uinnin/vesijuoksun niin ehkäpä aluksi vain lisäät minuutteja ja/tai lisäät maasto-osuudet lenkkeihin,jos pelkkä tiellä kävely alkaa kyllästyttää.
      Voit myös tasaisella lisätä intervalli-osuuksia kävelyyn,eli otat sellaisia vauhtipyrähdyksiä vaikkapa tietyille mäkiosuuksille tai vaikkapa tietyt valotolppien välit?

      Itse mene joskus mäissä sellaista sauvaloikkaa,että askelet on mahdollisimman pitkiä ja eteneminen sellaista pomppaavaa,kuin jäntevä eläin etenisi.
      Tyyli vähän kuin luisteluhiihtäisi mäkeä ylös.

      Jos kolmena päivänä kävelee ja parina päivänä vesijumpaa,on se jo aika tehokasta.
      Muista jättää nyt kuitenkin yksi lepopäivä viikkoon,jotta keho välillä palautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      65
      4403
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      245
      4164
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      22
      3324
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      155
      3270
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3054
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      75
      2879
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      118
      2576
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      168
      2400
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2205
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1810
    Aihe