Miten jaksottaa sauvailu?

Nordic-girl

Täällä yksi sauvakävelyyn hurahtanut lisää. Aloittamisesta on jo muutama kuukausi ja nyt tuntuu, että tähän tulisi saada hieman lisäpuhtia, että motivaatio säilyy yhä korkealla.

Tähän mennessä viikottain normit 3 krt / vko ja noin 45 min kerrallaan. Olisiko tässä nyt paikallaan liikuntakertojen ja minuuttimäärien lisääminen vai kuinka kannattaisi edetä?

Ajattelin myös aloittaa uinnin / vesijuoksun, ettei kävisi liian yksitoikkoiseksi.


Jos jollakulla olisi antaa hyvän viikottaisen treenipaketin luomiseen, kiitän ja kumarran :)

1

714

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atlatl

      ...uinnin/vesijuoksun niin ehkäpä aluksi vain lisäät minuutteja ja/tai lisäät maasto-osuudet lenkkeihin,jos pelkkä tiellä kävely alkaa kyllästyttää.
      Voit myös tasaisella lisätä intervalli-osuuksia kävelyyn,eli otat sellaisia vauhtipyrähdyksiä vaikkapa tietyille mäkiosuuksille tai vaikkapa tietyt valotolppien välit?

      Itse mene joskus mäissä sellaista sauvaloikkaa,että askelet on mahdollisimman pitkiä ja eteneminen sellaista pomppaavaa,kuin jäntevä eläin etenisi.
      Tyyli vähän kuin luisteluhiihtäisi mäkeä ylös.

      Jos kolmena päivänä kävelee ja parina päivänä vesijumpaa,on se jo aika tehokasta.
      Muista jättää nyt kuitenkin yksi lepopäivä viikkoon,jotta keho välillä palautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      154
      11034
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4275
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      65
      4022
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      195
      3653
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3486
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3340
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1295
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      998
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      269
      957
    Aihe