Salisyylihappoa ilman alkoholia?!

Jos olet onnistunut löytämään kohtuuhintaisen ihonhoitosarjan, jossa on puhdistus- ja/tai hoito- ja/tai kosteutustuotteessa salisyylihappoa mutta EI alkoholia, pliis pliis pliis kerro siitä minullekin!

Dermalogican tuotteet teki iholle nannaa, mutta kukkarolle ei, ja ACOn tuotteiden alkoholi taas kuivatti ihon pinnan ja tukki huokoset, vaikka salisyylihappo olisikin tehnyt tehtävänsä...

3

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokkailee

      Mitähän tapahtuu jos tekee itse kasvoveden Aspirin C-poretableteista ja puhdistaa tuolla ihoa?

      Eihän se salisyylihappoa sisällä, mutta asetyylisalisyylihappoa kylläkin (ja joitain muita sidosaineita). Onko tuolla asetyyliryhmällä niin suurta merkitystä tässä asiassa ja mitä nämä muut aineet tekevät iholle?

      Se sisältäisi myös C-vitamiinia, jolla on useita eri hyviä ominaisuuksia ihoon.

      Eikä tuon pitäisi kaiken järjen mukaan olla kovin vaarallista, kun aspirinia voi kuitenkin syödäkin suht turvallisesti.

      Ainut ongelma on löytää sellainen liuotussuhde, että siitä ei olisi haittaa, mutta se kuitenkin auttaisi iho-ongelmaan (toki voi olla että asetyyliryhmän takia salisyylihappo ei toimikaan niin kuin itsenäisesti toimisi). Se myös kannattaisi liuottaa tavalliseen veteen, ei kasvoveteen sillä kukaan (meistä taviksista) ei voi etukäteen tietää kuinka se reagoi kasvoveden eri aineiden kannssa.

      Kunhan mietin. Jos päädyt kokeilemaan, niin ihan omalla vastuulla, mutta toki tule ihmeessä kertomaan toimiiko tuo. :)

    • Liccu*'

      valmistavat myös asiakkaan pyynnöstä voiteita ja kasvovesiä ym. Tulisi ainakin ainesuhteet oikein. Olen joskus valmistuttanut Yliopiston apteeekissa Bepathen pohjavoiteena psoriini voiteen, jossa oli myös sukralfaattia ja sinkkiä, eikä ollut mitään kohtuuttoman kallista.

    • pesuneste

      on saippuaton ja alkoholiton ja sis.salisyylihappoa.maksoi noin 6euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1866
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1031
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      263
      994
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      806
    Aihe