Nahkat on myynnissä. Jäsenistö on ilmaissut SELKEÄN kantansa suhtautumisessaan paikalliselle "sopimiselle". kanta on ehdoton EI. Saapa nähdä mikä on neuvottelutulos.
Metalli möi nahkat alehintaan ja korotusten jakaminen ja suuruus 0,5 % saakka jäi työnantajien tahdon varaan. Saapa nähdä pitääkö teknologiateollisuuden ylempien lähettää rahaa työnantajilleen.
Metalli möi nahkat alehintaan ja korotusten jakaminen ja suuruus 0,5 % saakka jäi työnantajien tahdon varaan. Saapa nähdä pitääkö teknologiateollisuuden ylempien lähettää rahaa työnantajilleen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse suunnittelutoimistossa(4+1 paikkakuntaa) työskentelevänä sanon ehdottomasti paikalliselle sopimiselle EI. Ei se toimi siellä kun naamojen perusteella jaetaan. Firmassa jossa luottamusmies on "kusisukassa" ja työnantaja sanoo mitä tehdään ei voi mitään muuta kuin tyytyä osaansa. Jos luottamusmies tai itse työntekijä asiaa pui saa "paskaa niskaan". Tätä paikallista sopimista on yritetty ja tehty työnantajien taholta omassa firmassa jo vuosia. Käytännön toteus on se että asiat sovitaan jokaisen työntekijän kanssa erikseen eikä firmassa laadita mitään julkisia/yleisiä ohjeita mistään. Eli ei voi vedota mihinkään koska kaikki on suullisia. Yrittäkääpä siinä sitten tehdä rakentavasti töitä ja kehittää toimintaa rakentavasti.
Ehdoton ei paikalliselle sopimiselle ja vähintääm 1,5% 1vuoden sopimuksella koska kukaan ei tiedä sitä milloin ja minkälaiseen lentoon lähdetää. Tinkiköön yritykset tuotoistaan ja oppikoon ajattelemaan enemmän työntekijöitä.
Minä en nahkaani halvalla myy ja jos joudun sen tekemään niin eiköhän se tuottavuus yms yrityksessä tavalla tai toisella laske.!!!
se 0,5 on parempi kuin ei mitään ja paperiteollisuuden kohtalo.Nekin ahneet paskat saavat nyt kärsiä ahneena olemisestaan. Ja se on niille lyhytnäköisille idiooteille ihan oikein.
Silloin ei vaadita liikoja, kun nähdään ettei ole varaa ja hyvinä aikoina voidaan sitten vaatiakin.
Metalli on toiminut järkevästi ja ajatellut nokkaansa pidemmälle ja myöskin tätä syksyä pidemmälle.
Noin pitääkin neuvotella ja ajatella tulevaisuutta, eikä olla kaikkihetimullenyt linjalla.
Kerrankin olen tyytyväinen sopimukseen, joka tähtää siihen että on töitä jatkossakin, eikä vain konkursseja, kun on vaadittu suuruudenhulluutta.
Suuruuden hylluus väärällä ajalla on tyhmyyttä!!!!
Jos metalli lähtisi paperilinjalle, olisivat loputkin telakat kohta ulkomailla ja kuis sitten suu pantaisiin kun alihankkijoillakaan ei olisi enää töitä.
Nokkaansa pidemmäle ajatteleminen on siis tärkeää ja viisasta!
Sitä pitäisi jokaisen harjoittaa.
Metallilaisille korvataan työmatkat tunti tunnista. Insseille maksetaan 7,5 h palkka päivän pituudesta riippumatta. Siis esim samasta työmatkasta. On paljon muitakin korvausmuotoja joissa metallilaiset saavat täydet korvaukset ja insinööri vittuilut. Metallimiehillä on yleisesti ottaen tuloksen tekemiseen liittyvät vastuut vähissä. Vastuun kantavat inssit tekevät huomattavan osan työstä omalla ajallaan ja ilman sentinkään korvausta. YTN:n olisi nyt aika parantaa työsopimuksen ehtoja. Jos rahaa ei saada, pitää saada parannuksia sopimukseen.