http://verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=9996:tytoet-lyoevaet-seurustelukumppaneitaan-useammin-kuin-pojat&catid=29:kotimaa&Itemid=4
Tytöt ovat seurustelusuhteessa 2-3 kertaa väkivaltaisempia kuin pojat. Sama jatkuu avioliitossakin ja kun tarpeeksi kauan kerjää, niin rauhallinenkin mies lyö takaisin.
Sääliksi käy perheelliset miehet, kun ei ole minkäänlaista oikeusturvaa. Putkaan lähtee aina mies ja erossa menettää lähes kaiken.
Itse en sietäisi minkäänlaista väkivaltaa, vaan ämmä lentäisi pihalle välittömästi.
Tytöt ovat seurustelusuhteessa 2-3 kertaa väkivaltaisempia kuin pojat. Sama jatkuu avioliitossakin ja kun tarpeeksi kauan kerjää, niin rauhallinenkin mies lyö takaisin.
Sääliksi käy perheelliset miehet, kun ei ole minkäänlaista oikeusturvaa. Putkaan lähtee aina mies ja erossa menettää lähes kaiken.
Itse en sietäisi minkäänlaista väkivaltaa, vaan ämmä lentäisi pihalle välittömästi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitteepi paikkansa.Vuosi kaudet akka oli kännissä lyömässä,mutta sitten kun itte kerran vähän pyöritin pitkin huussii,nii putkaaha siit lähettii.Et semmost se nykyään.
tavallahan se palkka-ero naisten ja miesten välillä pitää tasoittaa.tutkimuksessa oli sitten kyse tytöistä ja pojista!!!!.varmaan myös naisten ja miesten eroavuudet ajatusmaailmasta vaikuttavat väkivaltaan.kerro mitä on se naisen kerjääminen?jos akka nalkuttaa niin sitä saa lyödä vai?
mies ei huoli vaan antaa takaisin.....ymmäräkkö nää ?
Jos tarpeeksi kauan tönii tai läiskii, niin kyllä turpaansahan se kerjää.
Katso vaikka elokuvia. Kun tulee vähänkin riitaa, niin naiset ovat heti läiskimässä kasvoille tai tönimässä, mutta mies ei saa koskaan lyödä takaisin. Uskomatonta, että tuollaista pidetään normaalina käytöksenä.
Naisethan pahoinpitelevät ja tappavat lapsiakin paljon enemmän kuin miehet.
Nalkuttaminenkin on typerää ja naisia ärsyttää sekin jos mies ei halua riidellä, tulevat silloinkin päälle.
Mustasukkaisuus on myös aivan naurettavaa. Jos mies vaikka piilokamerassa katsoo rintojaan esittelevää naista, niin oma nainen alkaa heti läiskiä. Mitähän tapahtuisi jos mies käyttäytyisi samoin. Varmaan sivullisetkin puuttuisi heti asiaan ja tulisi syyte pahoinpitelystä.
Naiset myös yllyttävät usein miehiä tappelemaan toisiaan vastaan ja jopa tappamaan, silti eivät saa useinkaan mitään tuomiota.
eikä mun tartte.onneksi en elä väkivaltaisen ukon kanssa.no kukin tyylillään..
onkin tehtyä!se selitettiin minulle jo lapsena.se läiskiminen ei siis ole totta.jos kaikki eläisivät elämäänsä elokuvan roolimallin mukaan,niin ruumiita tulisi ja paljon.täytyy päässä olla vikaa jos ei pysty asioita puhumalla selvittämään.tyhmähän on se joka antaa itseään kaltoin kohdella eikä tajua lähteä pois suhteesta.puhun nyt aikuisten väkivallasta ja järjen käytöstä!
mielestäni jos parilla ei lapsia ja takovat toisiaan niin senkun vaan.lasten takia en väkivaltaa hyväksy mihinkään suhteeseen.se nimittäin on suuri vaara jatkua omaan jälkikasvuun.
naisten väkivalan kohteena ovat pienet lapset.
He jopa uskovat ansainneensa äidin läpsimiset tukistelut jopa kunnon tuuppimiset.
Niin ja on ihan luonnollista, että kävelemään opettelevalla lapsella on mustelmia..
Juu ei lapsi osaa kertoa, äiti suuttui kun ei ollut rauhaa tupakalla puhelimessa ja juoruilussa muiden "äitien" kanssa.
Kun olin pieni, niin isä se aina hakkasi, repi ja huusi. Särki tavarat ja äiti siinä aneli että lopettaisi.
jatkappa anelemista, se on kohtalosi.