Olen syönyt lyricaa 300mg/vrk yli vuoden ja nyt olen pyrkinyt vähentämään lääkettä 50mg/vk.... Vieroitusoireet ovat järkyttävä! Ihan kuin huumeesta pyrkisi eroon =( Kamala horkka päällä, kylmän ja kuuman hiki.... Suihkussa saa käydä neljästi päivässä, huippaa, päätä särkee.... Ahdistus ja levottomuus on ylitsepääsemätöntä. Mielialakin menee ihan pohjamutiin moneksi päivää tiputuksen jälkeen. Joudun beetasalpaajaa käyttää rytmihäiriöihin jota vieroituksesta tulee....
Onko muilla vastaavaa? Neuvoja lopetukseen? Olen kohta sairaalassa tätä menoa =(
Lääke aloitettiin selkäkipuun ja koska kärsin unettomuudesta ajattelin lääkkeen auttavan siihenkin. Tehot menivät vain nopeasti ja kun lääkettä yrittää vähentää niin tulee todella sairaaksi. Fyysiset vieroitusoireet JÄRKYTTÄVÄT!
Olen 29v 4 lapsen äiti ja ihan loputtoman kyllästynyt tähän lyrica koukkuun. Ei tässä kunnossa jaksa lasten kanssa
Lääkettä vielä jäljellä 125mg. .....
Onko muilla vastaavaa? Neuvoja lopetukseen? Olen kohta sairaalassa tätä menoa =(
Lääke aloitettiin selkäkipuun ja koska kärsin unettomuudesta ajattelin lääkkeen auttavan siihenkin. Tehot menivät vain nopeasti ja kun lääkettä yrittää vähentää niin tulee todella sairaaksi. Fyysiset vieroitusoireet JÄRKYTTÄVÄT!
Olen 29v 4 lapsen äiti ja ihan loputtoman kyllästynyt tähän lyrica koukkuun. Ei tässä kunnossa jaksa lasten kanssa
Lääkettä vielä jäljellä 125mg. .....
Vastaukset 8
Vanhimmat
liian paljon ja liian nopeasti. 25mg kerrallaan ja vähintään viikko mieluiten kauemmin.
Aluksi vähensin vähemmän ja pidin kauemmin taukoja mutta tuntui vain kidutukselta pitkittää asiaa. Tahtoisin tästä mopeasti eroon mutta nämä vieroitusoireet olivat kyllä täydellinen yllätys =(
Itselläni rajut sivuoireet tulivat jo 75mg, määrättiin mystisiin päänsärkyihin ja ahdistukseen. Todella tarkat neuvot sain että annosta nostetaan tai lasketaan maksimissaan 25mg viikossa. Mahdollisesti vähemmän. Kapselin voi avata ja jauheen jakaa, (epävirallinen neuvo).
Nyt aloitin uudestaan 25 mg ja en ihan lähiaikoina aio nostaa annostusta.
Mahdottoman vahva lääke. Jos vain pystyt yritä mahdollisimman hitaasti pudottaa. Annoksesi on ollut sen verran suuri.
Jos otat aamuin illoin, pudota ilta-annoksesta. Oireet tulevat yöllä kun nukut.
jauha paskaa!!!!!!
lääketehtaan keksimää mömmöä, lahjottu lääkefirmat ja lääkärit, joutu maksamaan miljardia euroja lahjonnasta, mullekin määrättiin hermokipuun, lopetin, aiheutti huimausta ym. koukkuun jää se on varma.En tule ikinä tuon lääkefirman lääkkeitä käyttämään, myyntikikka saada ihmisen pää sekaisin.
Seuraavaksi puolita se kapseli. Itsellä 525mg/vrk aikaisemmin käytössä. Oli aluksi apua
hermokipuun, mutta elimistö tottuu kaikkeen ajan kanssa. Huomasin,että siitä ei ollutkaan
apua. Nyt liikunnalla ja tarvittaessa otan kuurina Burana 800mg jos alkaa kipuja enemmän
tulemaan. Itse pääsin aika helpolla eroon siitä.
Mä oon käyttänynyt Lyricaa jo monta vuotta muistaakseni noin 5v, käytän myös useita muita vahvoja lääkkeitä
noin 5-6 eri lääkettä tarpeenmukaan vielä kaikkein kovimpia särkylääkkeitä mitä saa, 0len 40v mies, tuosta Lyricasta niin söin sitä parhaimmillaan 2-3 vuoden ajan 450mg päivässä, nyt pudotin sitä tuossa alkukesällä 300mg päivässä, en ole huomannut mitään eroa, joskus jää viikoksikin ottamatta Lyrica sun muut en ole huomannut oikeastaan mitään pahempia vieroitusoireita, olin tossa matkoilla neljä viikkoa kesällä, lääkkeiden otto jäi vähemmälle kun tuli nautittua tuota alkoholia vähäisen, sen huomaa että kun ottaa tota alkoholia niin ei millään meinää tulla känniin niinku sillei viina ei nouse päähän?
Olen miettinyt asiaa ja olen ilmeisesti jonkinasteinen narkkari, mutta kovista hermokivuista johtuen joudun käyttämään kyseisiä lääkkeitä luultavasti lopunikäni, siis vuodesta 2002 on tullut syötyä lääkkeitä säännöllisesti, olen kyllä kuullut että lyrica aiheuttaa vieroitusoireita lyhytaikaisella käytöllä jo puolivuotta 150mg päivässä riittää vaikeisiin vieroitusoireisiin, en tiedä mihin sairauteen Lääkärisi on tuota Lyricaa määränyt käytettäväksi, vaikeisiin hermoperäisiin sairauksiinhan ja epilepsian hoitoon tehoavat parhaiten (Lyricaa on tällä hetkellä ainoa tehokas lääke edellämainittuihin sairauksiin ei oikein ole muuta) mutta ei yksistään mikä tarkoittaa paria/kolmea muutakin lääkettä otettavaksi ikäänkuin kipukynnyslääkkeeksi ja sitten tietty vielä noi kovat särkylääkkeet koviin särkykohtauksiin, tuo kuvaamasi vieroitusoireet voivat johtua muistakin monista eri asioista, mutta kerralla ei kannata lopettaa kerralla koska olet jo vuoden kuitenkin käyttänyt 300mg päivässä se on naiselle aika suuri määrä ja luulen että sinulla on muitakin lääkkeitä käytössä jos ei vakituisesti niin ainakin satunnaisesti, muista että mieliala vaikuttaa sairauteen ja tietenkin taloudellinen tilanne ym,ym, kaikki vaikuttaa kaikkeen jonkun kautta, ihmisen ruumis kestää ihmeitä, noi määrät mitä itsekin käytän niin tiedän kyllä että jossain vaiheessa toi sydän poksahtaa luulisin että tos ennen viittäkymppii, aika rankkaa? moi
Tuoteselitteessä mainitaan että lääke tulisi lopetella vähitellen vähintään yhden viikon aikana.Vieroitusoireina on :Unihäiriöt, päänsärky, pahoinvointi, ripuli, vilustumista muistuttavat oireet, hermostuneisuus, masennus, kipu, hikoilu ja huimaus. Nämä vieroitusoireet voivat tulla hyvin lyhyenkin käytön seurauksena.Mä popsin 75 mg yhden tabun päivävauhtia,enkä aio nostaa sitä jollei ole pakko.