Kun lukee näitä palstan juttuja voi tehdä seuraavia johtopäätöksiä:
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat keskimääräistä älykkäämpiä koska osaavat manipuloida lähes kaikki ympärillään olevat ihmiset (miniää lukuunottamatta) tekemään tahtonsa ja halujensa mukaan.
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat keskimääräistä ilkeämpiä, itsekkäämpiä ja kerrassaan pahoja ihmisiä (tämäkin kuitenkin ilmenee vain piilovittuiluna, jota muut eivät tyhmyydestään johtuen huomaa, miniälle)
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat äärettömän hyviä näyttelijöitä, jotka saavat muut ihmiset (paitsi miniän) uskomaan siihen valheeseen, että ovat ihan normaaleja naisia.
Miniät taas ovat keskimääräistä älykkäämpiä koska vain ainoastaan he huomaavat anopin manipuloinnin, itsekkyyden, riidanhaluisuuden ja pahuuden.
Sitä vastoin tämän anopin poika ja pojan ja miniän yhteiset lapset eivät ole perineet tätä älykkyyttä, sillä kukaan heistä ei huomaa anopin ilkeyttä, eivätkä miniän vakuutteluista huolimatta näe tämän näyttelemisen taakse.
Tämä on melko selkeästi luettavissa täältä, mutta en vaan ymmärrä mistä tämä voi johtua. Lapsen sukupuolihan määräytyy miehestä, joten tässä ei voi olla mistään geeneistäkään kyse. Hmmm...etsivätkö nämä poikalapsia tekevät miehet alitajuisesti puolisoikseen ilkeitä naisia...
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat keskimääräistä älykkäämpiä koska osaavat manipuloida lähes kaikki ympärillään olevat ihmiset (miniää lukuunottamatta) tekemään tahtonsa ja halujensa mukaan.
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat keskimääräistä ilkeämpiä, itsekkäämpiä ja kerrassaan pahoja ihmisiä (tämäkin kuitenkin ilmenee vain piilovittuiluna, jota muut eivät tyhmyydestään johtuen huomaa, miniälle)
Poikalapsia synnyttävät naiset ovat äärettömän hyviä näyttelijöitä, jotka saavat muut ihmiset (paitsi miniän) uskomaan siihen valheeseen, että ovat ihan normaaleja naisia.
Miniät taas ovat keskimääräistä älykkäämpiä koska vain ainoastaan he huomaavat anopin manipuloinnin, itsekkyyden, riidanhaluisuuden ja pahuuden.
Sitä vastoin tämän anopin poika ja pojan ja miniän yhteiset lapset eivät ole perineet tätä älykkyyttä, sillä kukaan heistä ei huomaa anopin ilkeyttä, eivätkä miniän vakuutteluista huolimatta näe tämän näyttelemisen taakse.
Tämä on melko selkeästi luettavissa täältä, mutta en vaan ymmärrä mistä tämä voi johtua. Lapsen sukupuolihan määräytyy miehestä, joten tässä ei voi olla mistään geeneistäkään kyse. Hmmm...etsivätkö nämä poikalapsia tekevät miehet alitajuisesti puolisoikseen ilkeitä naisia...
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Hmmm...etsivätkö nämä poikalapsia tekevät miehet alitajuisesti puolisoikseen ilkeitä naisia..."
ja uusia anoppipaholaisia...heh, heh:-)
Taisit sattua naulankantaan:) Hieno yhteenveto.
Tytöistä tulee itsenäisempiä ja jos jostakin jää peräkammarintyttö niin yleensä tämä hoitaa vanhaa äitiään ja on ystävänä kun taas peräkammarinpoika on ikuisesti äidin vauvana.
Verrataanpa ihmistä kaniin..Naaras ei koskaan hyväksy toista naarasta reviirilleen.
Äiti ja tytär saattavat tulla jotenkin juttuun ja saman pesueen sisarukset mutta ei koskaan muut ja taistelut ovat silloin verisiä.
"Miniät taas ovat keskimääräistä älykkäämpiä koska vain ainoastaan he huomaavat anopin manipuloinnin, itsekkyyden, riidanhaluisuuden ja pahuuden."
Kun seurustelin ex-mieheni kanssa niin meillä muut huomasivat anopin manipuloinnin, itsekkyyden, riidanhaluisuuden ja pahuuden jo kauan ennen minua ja minua myös varoitettiin anopista ja kerrottiin, että myös minua edeltänyt miniä oli saanut samanlaisen kohtelun. En siis ollut ainut älykkö ja voi kunpa olisikin ollut niin älykäs ja fiksu että olisin tajunnut sen HETI. Olisin säästynyt monelta surulta ja murheelta vaan kun ei...minä halusin uskoa hyvää anopista....ja sain todella tuta sen selkäpiissäni.
On muuten aika naurettavaa miten näitä anoppien tekosia täällä jaksetaan puolustella. Niinkun olis oikeus tehdä ihan mitä vain pelkästään sen takia, että on jonkun synnyttänyt ja sattuu olemaan äiti ihminen.
Puolustaa poikaansa kuin naarasleijona pahalta miniältä.
kerran heilutti nyrkkiä naaman edessä niin että posket tutisi enkä muuta tehnyt kuin suosittelin eri parturia miehelleni kuin mihin tämän äiti oli poikansa aina vienyt.
ja anoppi ei varmastikkaan myöntänyt, että hänen käytöksessään voisi olla jotain vikaa....:)
mutta eniten tuossa tilanteessa kuitenkin loukkasi mieheni käytös kun tämä vaan luimuili häntä koipien välissä kuin piesty koira vaikka olisi pitänyt laittaaa äitinsä ruotuun.
.Mä en kilttinä tyttönä alentunut moiseen nyrkkitappeluun yhdestä tukanleikkuusta. Leikkauttakoot ukko tukkansa vaikka ruohonleikkurilla.
En ole enää tuon enkä monen muun vastaavan tapauksen jälkeen enää mennyt anoppilaan.
Menisitkö itse?
jos vanhempi on kovin dominoiva ja opettanut lapsensa siihen, ettei häntä saa vastustaa niin aikuisena se voi olla vaikeaa...jos ei pysty laittamaan hanttiin niin vähintään kannattais varmaankin ottaa etäisyyttä sellaiseen ihmiseen. En menis kyllä itsekkään enää anoppilaan jos nyrkkiä puitas nokan eessä...
Ja heittäytyy marttyyriksi jos ei olla samaa mieltä..
Kerran kävi myös huutamassa kotiovellamme kun ei ollut poika käynyt
sairaalassa isäänsä katsomassa ja minullehan siitä syy lankesi.
Ei ehditty edes vastaamaan kun pamautti oven kiinni ja kaasutteli tiehensä..
Helvetti (sori kiroilu) ei edes tulisi mieleen mennä kenenkään ovelle huutamaan..
olla anopillasi itsehillintää kun noin käyttäytyy...:( mahtaneekohan häntä edes hävettää oma käytös... Aika ikävää jos hän oikein kotiin asti teille tulee mesoomaan. Asutte lähellä?
Nainen on aina naiselle susi ja paha uhka.
Äiti pelkää menettävänsä poikansa vieraalle uhkaavalle naiselle.
Ei siinä ole kyse mistään muusta asiasta.
Jos vieläpä kemiat eivät naisten välillä juuri kolahda, se on menoa se...
Nämä poikien äidit eivät katkaise myöskään napanuoraa poikaansa, ja sen huomaavat kaikki!!!!!!
He he hee he he hee!!!
Loistava pointti!!!
"...etsivätkö nämä poikalapsia tekevät miehet alitajuisesti puolisoikseen ilkeitä naisia..."
Eräänlaisen tutkimuksen tuloksena on jossakin tullut esille, että mies valitsee useimmiten äitinsä kaltaisen naisen puolisokseen. Siinäpä se selitys :D
Mites ne sanookaan: "vakka kantensa valitsee" ja "pata kattilaa soimaa". Kyllä vanha kansa aina tietää.
toisin kuin palstan anopit, minä kyllä pystyn myöntämään virheeni. Minun ei olisi kannattanut koskaan edes alkaa suhteeseen mammanpojan kanssa, koska halusin elää itsenäistä elämää. Ehkä joku haluaa.., mutta sitä epäilen ettei näitä naisia kovinkaan montaa ole. Ja päinvastoin kuin tuossa väitetään olen kyllä kiltti ihminen, vähän liiankin kiltti. Kuin myös on nykyinen anoppinikin, hyväsydäminen ihminen että siinä mielessä vakka kantensa tosiaan valitsee. En sopinut yhtään ex-mieheni perheeseen, sillä he todellakin olivat ilkeitä kaikki enkä jaksanut olla koko ajan riitelemässä...ei tosiaan kelvannut sille anopille kiltti ihminen miniäksi.
MInulla on perusluonteeltaan ilkeä ja pahansuopa anoppi, joka puhuu kaikista pahaa ja puheissaan pahempi kuin ärräpäitä viskovat äijät. Minä olen luonteeltani kiltti, joskus tuntuu, että liikaakin, enkä tahdo kellekkään pahaa. Anoppini on siitä huolimatta ottanut minut hampaisiinsa ja kaikki mitä teen on väärin, minä opetan lapsille vain huonoja tapoja jne jne. Koska anoppi on mitä on olen kaiken vuosien ajan niellyt, koska hänkin on oman aikansa kasvatti. Ei minun elämäni siitä kaadu, jos sitä jupinaa kerran kaksi vuodessa kuuntelen. Nyt tilanne on kuitenkin mennyt pahemmaksi, koska lapseni joutuvat tätä kuuntelemaan kuinka äiti on sitä ja tätä. hekin ihmettelevät, että miksi mummu valehtelee. Voisin olla yhtä ilkeä ja moittia anoppia lapsille, mutta uskon, että anopin puheet kääntyvät ennen pitkää häntä itseään vastaan, kun lapset kasvavat ja tajuavat tilanteen. Anoppi tuntuu olevan kaiken kaikkiaan katkera elämälleen ja pahansuopa käytös liittyy siihen.
Tätä taustaa vasten en usko, että mieheni olisi hakenut äitinsä tyylistä naista. Tosin siihen verukkeeseen on sitten helppo sortua, kun kaksi kovaa luonnetta kohtaa.
"Tosin siihen verukkeeseen on sitten helppo sortua"
niin...just tuostahan tässä on kyse. Ihan mitä tahansa palturia yrittävät keksiä, että ei tarttis ottaa vastuuta omasta käytöksestä...että se vika tosiaan olis yksin siinä miniässä vaan tai vähintäänkin puoleksi miniässä. Ihan mitä tahansa melkeinpä jotkut anopit täällä yrittää keksiä sen sijaan, että vois reilusti myöntää sen, että jotkut anopit on ihan aikuisten oikeasti juuri kuvaillun kaltaisia manipuloivia, ilkeitä ja pahoja. Pahoja ihmisiä on aina ollut ja tulee aina olemaankin. Miksei heitä olisi anopeissakin?
"Poikalapsia synnyttävät naiset ovat keskimääräistä ilkeämpiä, itsekkäämpiä ja kerrassaan pahoja ihmisiä (tämäkin kuitenkin ilmenee vain piilovittuiluna, jota muut eivät tyhmyydestään johtuen huomaa, miniälle)"
Sellaiset, jotka miniän tuntevat saattavat huomata sen piilovittuilun jos sattuvat paikalle (olettaen, että anoppi teki virheen ja piilovittuili muiden läsnäollessa ja näin paljasti suhtautumisensa miniäänsä myös muiden läsnäollessa). Täällä esille tulevissa kirjoituksissa kaiketi yleensä tulee ilmi sen perheen osalta ongelma vain pojan kohdalta, ei mahdollisten muiden sisarusten kuten kyseisen pojan siskojen kohdalta. Samainen anoppi saattaisi antaa yhtä ikävän kohtelun myös vävyilleen, mutta suuremmalla todennäköisyydellä pojan sisko purkaisi sydäntään "suku on pahin" palstalla, koska eihän hän täällä voisi valittaa anopistaan koska kyseessä on oma äiti? Vastaavasti vävy vain kestäisi, koska miehet eivät harrasta asioiden "puhumista" vaan kärsivät enemmän hiljaa kuin naiset. Tästä johtuen tulee väittämäsi kaltainen yleisvaikutelma ja mahdollinen tutkimuksesi vääristymä?
Ilkeää ja sellaista joka opettaa uusia mammanpoikia maailmalle..