Minulla on erittäin outo tilanne. Olen jo nettideittaillut yli vuoden. Tätä aikaisemmin olen yleensä käynyt treffeillä yhden naisen kanssa kerrallaan, koska niin harva nainen on suostunut treffeille. Nyt olen tilanteessa, jossa olen treffaillut kolmea naista samaan aikaan. Ongelma on se, että mikään niistä ei ole edennyt vielä vakavaan suhteen. I naisen kanssa tapasin jo muutaman kuukausi sitten, mutta hänellä oli niin pahoja traumoja, että olemme edenneet tosi hitaasti. Hän on kuitenkin yksi kiinnostavimmista ihmisistä joita olen koskaan tavannut. Itseäni kiinnostaisi ihan vakava suhde hänen kanssaan, mutta trauman takia en tiedä tuleeko tästä ikinä mitään. Nämä kaksi muuta tapasin muutama viikko sitten ja olen tavannut kummatkin muutaman kerran. Molemmat vaikuttavat ihan mukavilta naisilta, mutta näin lyhyen tuttavuuden perusteella en haluaisi tehdä päätöksiä.
En halua alkaa kenenkään yhden henkilön kanssa seurustelemaan, koska kaikki suhteet on niin aikaisessa vaiheessa. Tietysti, jos joku menee vakavampaan suuntaan, niin silloin tilanne on toinen. Tässä on vain se ongelma, että kolmen naisen tapaaminen käy jo töistä, koska itselläni on myös muita menoja. Olen kuitenkin tapaillut niin vähän hyviä naisia, että en haluaisi luopua yhdestäkään ennenkuin tiedän kenen kanssa suhde etenee vakavampaan suuntaan.
Nyt tulee varsinainen kysymys.
Miten muut ovat tämän ongelman ratkaisseet eli missä vaiheessa te olette laittaneet muut suhteet poikki ja alkaneet seurustelemaan yhden kanssa?
En usko, että olen ongelman kanssa yksin. Minua komeimmilla miehillä tämä on varmaan tuttua. Kaipailisin jotain konkreettisia neuvoja.
En halua alkaa kenenkään yhden henkilön kanssa seurustelemaan, koska kaikki suhteet on niin aikaisessa vaiheessa. Tietysti, jos joku menee vakavampaan suuntaan, niin silloin tilanne on toinen. Tässä on vain se ongelma, että kolmen naisen tapaaminen käy jo töistä, koska itselläni on myös muita menoja. Olen kuitenkin tapaillut niin vähän hyviä naisia, että en haluaisi luopua yhdestäkään ennenkuin tiedän kenen kanssa suhde etenee vakavampaan suuntaan.
Nyt tulee varsinainen kysymys.
Miten muut ovat tämän ongelman ratkaisseet eli missä vaiheessa te olette laittaneet muut suhteet poikki ja alkaneet seurustelemaan yhden kanssa?
En usko, että olen ongelman kanssa yksin. Minua komeimmilla miehillä tämä on varmaan tuttua. Kaipailisin jotain konkreettisia neuvoja.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olepa ahneuksissasi varovainen, ettei tilanne räjähdä silmille ja huomaat, että olet yksin, jälleen kerran. ;)
eli siitä vaan sitten ihan omin voimin sitä myös selvittelemään;). Ei sun tarvi alkaa seurustelemaan yhden kanssa, mutta yksi kerrallaan on suotavaa tapailla, jotta mahdollinen eteneminen saa edes mahdollisuuden. Tapailet suht intensiivisesti yhtä kerrallaan ja sitten siirryt seuraavaan, jos hän sinut lemppaa tai sinä tympäännyt häneen.
Kommentoin samalla molempia kommentteja. Tajuan sen itsekin, että tässä voi käydä köpelösti, kun ahnehtii liikaa. Pointti on kuitenkin se, että suhteet ovat sen verran alussa, että eivät naisetkaan ole ilmoittaneet lopullista kiinnostusta minuun. Hekin voivat ihan hyvin tapailla muita miehiä samaan aikaan. Itse lopettaisin heti muut suhteet, jos joku nainen osoittaisi jotain vakavampaa kiinnostusta minuun. Tekisin siis heti valinnan, jos se olisi mahdollista. Ihan jo sen takia, että tämä kolmen naisen tapaaminen ei ole herkkua. Mutta koska en tiedä naistenkaan lopullista kiinnostusta minuun, niin valintaa ei voi tehdä vielä.
Lisäksi tuo yksi kerrallaan deittaus on mahdotonta eli ei kukaan odota toisen kiinnostusta muutamaa viikkoa eli nyt kun tapailen kaikkia, niin jos nyt kerron, että tavataan seuraavan kerran kolmen viikon päästä, niin juttuhan on sillä ohi.
suhteesta kysymys,jos ei olla edes tavattu.Ei voi vaatia toista uskolliseksi tapaamista ennen,eikä sen jäkeenkään jos ei suhdetta synny.
Minusta on naurettavaa suuttua tuntemattomalle ihmiselle,siis jos ei ole tavattu ja ei sais muiota tavata,miten sitä sopivan löytää,jos ei useaa treffaa.
Ei aina ensimmäinen ole oikea!
Siis ap. on TAPAILLUT jo kaikkia kolmea.
...ensin ilmoittaa "lopullisesta" kiinnostuksesta? Tottakai se on sinulle itsellesi mahdollista tehdä valinta tällä erää, mikään ei sinua estä, se on aivan mahdollista. Kerrot sen naisell e 1, joka vastaa siihen, että a) hän on samaa mieltä (eli tapailee sinua mieluiten vain kerrallaan) tai b) ilmoittaa, että ei ole halukas tapailemaan sinua vain. Näin saat asian avoimeksi ja teet sitten oman mieltymyksesi mukaan valintasi (eli jatkatko tapailua vai et).
Nyt teet treffailusta ja tapailusta itsellesi harrastuksen. Homma ei toimi niin. Järjestät itsellesi jotain konkreettisia pitkän tähtäimen harrastuksia ja elämän kiinnostuskohteita. Tapailet yhtä ihmistä kerrallaan. Ensimmäinen nainen traumatisoituu lisää joka tapauksessa jo siitä, jos saa tietää edes näiden kahden muun olemassa olosta, saati sitten siitä, että hänen pitäisi kilpailla kokoajan näitä vastaan pelaamalla peliä.
Sinulla ei ole itsekuria, jos valitset jonkun helpomman kuin vaihtoehto ykkösen. Sainoithan jo että hän on yksi kiinnostavimmista koskaan. Sinulla on selkäranka, käytä sitä, nuori mies.
tuo ensimmäinen nainen aikoinaan.
Naisella on kuitenkin yllättävän hyvät vaistot ja itsellänikin aikanaan hälytyskellot soivat. Totta kai se teki varovaiseksi. Voi sitä venkoilua. Mies salasi suhteensa puolen vuoden ajan - ja otti ja ottaa vieläkin minuun yhteyttä milloin milläkin syyllä. Yhtään piittamatta nykyisestä naisystävästään ja siitä, että minun mielestäni ko. mies on nykyään aikamoinen pelle.
Siitä olen iloinen että kohtalo näytti, mikä tämäkin "ihana mies" oikeasti oli miehiään. En todellakaan halua olla miehen kanssa, joka on niin epätoivoinen, että "kuka nainen tahansa" kelpaa. Minä olen ainutkertainen.
nyt vain aiot deittailla kaikkia kolmea, ellei nyt jotain parempaa satu vastaan tulemaan. Jospa katsoisit yhden naisen kerrallaan, niin se olisi kaikkien kannalta järkevämpää.
Jaa, nimimerkkisi syö kyllä koko juttusi "uskottavuuden"
Ajatuksena juuri oli, että aiotko tosiaan nyt tapailla kaikkia yhtäaikaa jatkossakin. Ihan kuin odottaen jotain parempaa, jota ei ehkä koskaan tule. Moni tapailee useaa juuri sen takia, jos joskus......sen sijaan että heittäytyisi yhden kanssa tutkailemaan tilannetta. Miksi sinä et unohda muita ja keskity siihen meilenkiintoisempaa vai odotatko josko niistä parista muusta tulisikin parempi deitti tai peräti taas uusi nainen, joka odottaa nurkan takana? Ymmärrätkö idean?? Siksi tuollainen monen kanssa deittailu on ihmetouhua, kukaan ei enää uskalla katsoa asioita yksi kerrallaan, ettei vain mene jotain ohi suun.
Kyllä tajunnut ajatustasi tai edes mihin viittasit alias Tokikaan....
Sun sanat:" En halua alkaa kenenkään yhden henkilön kanssa seurustelemaan"...
Miten voi mennäkin vakavampaan suuntaan, jos et sä pystyy päättää kenen kaa haluat olla...
"En tajua Sun sanat:"
Kirjoittanut: tilanetta / Tänään / klo 08:43
PUHUTNÄÄ HUONOOO SUUOOOMMIIIHAIIISIEEEEEEEVALLLLDOOOOOOOOO
:(
että ethän mene enää sänkyyn muiden kanssa. Silloin ratkaisu on tehtävä. Naisen vaistolla he tietävät aina, onko muita kuvioissa.
Toisaalta on kummallista, että kun on parisuhde rakentumassa, niin silloin alkaa muitakin kiinnostuneita naisia ilmaantua. Lienee kyse testosteronin erityksestä tms.
Ootko hiemän tööt?
huono vastaus, vaikka neuvoja sait(te)
Jos kolmesta naisestasi kukaan ei oikeasti tunnu siltä kadoksissa olleelta vastakappaleelta, niin en tapailisi ketään heistä enää pidempään. Huijaat itseäsi, jos ajattelet, että voisit pitkällä tähtäimellä tyytyä johonkin, joka edes mielessäsi kilpailee huomiostasi jonkun muun kanssa.
Omat nettideittikokemukseni ovat karvaasti opettaneet, että sen todellisen rakkauden tunnistaa heti, kiinnostus on molemminpuolista ja se myös osataan ilmaista tavalla tai toisella. Hiljaa kypsytellenkin syntyy rakkaus ja leimahtaa tapaamisella liekkeihin, joita ei voi eikä halua sammuttaa ja elämä saa kokonaan uuden merkityksen, kaikki tärkeysjärjestykset menevät uusiksi ja haluat vain olla sen toisen ihmisen lähellä koko ajan. Näin minulle kävi.
Se, että tapailin samalla myös muita ihmisiä, kun en ollut varma suhteesta eräistä konkreettisista esteistä johtuen, oli pilata elämäni rakkauden.
En siis suosittele useamman tapailua! Satsaa neiti 1.:een, traumoista pääsee kyllä yli, jos on rakastava olkapää josta hakea tukea!
Pettää aika helvetin usein!