LOKAKUUN EKAVIIKOLLA PÄRÄHTÄÄ TAAS KÄYNTIIN :)
www.irkku.fi löytyy päivitettyä tietoa.
Huikeat esiintyjät vai mitä?
Workshoppeihinkin vielä joihinkin mahtuu
tässä vielä niistä infoa:
http://www.irkku.fi/workshops.html
Tervetuloa!!
OULUN IRLANTIFESTIVAALIT LÄHESTYY!!
8
730
Vastaukset
- Celtac
esiintyjät tosiaankin.Olen ainatoivonut että tuon suomi-irlantiseuran irlantifestivaalit olisivat kova ja uudistuva juttu, mutta nehän ei pärjää taaskaan Oulun festivaaleille alkuunkaan tarjonnassa ja laadussa.Missä vika??
Harmittaa katsella tääältä eteläsuomesta tuota Oulun meininkiä, täällä Helsingissä suomi -irlantiseura on panostanut muutamaan tuntemattomaan (siis yleensä ) pelimanniin irlannista ja ehkä yhteen hieman tunnetumpaan esiintyjään.... and that's it.
Itse pakkaan kyllä reppuni jälleen ja lähden viikonlopuksi pohjoiseen ... jos ei jaksa istua noissa monissa jameissa ympäri kaupunkia, niin voi aina lähteä tsekkaan välillä irlantilaista elokuvaa,runoutta,kirjallisuutta jne..Ja sokerina pohjalla nuo päätöskonsertit .
Vuosi sitten oli aivan mahtavaa meininkiä.
Ottakaa oppia täällä Helsingin päässä miten festivaalit pitää järjestää.- jamesonson
Kummalta tuntuu suomi-irlanti seuran festaritouhu, ennen suomi loppui sentään Haapavedelle, nyt ei edes tänä vuonna sinne asti.
Miksihän?
Pitäskö yhdistyksen nimi muuttaa paremmin"eteläsuomi-irlanti seuraksi".. - penazec
jamesonson kirjoitti:
Kummalta tuntuu suomi-irlanti seuran festaritouhu, ennen suomi loppui sentään Haapavedelle, nyt ei edes tänä vuonna sinne asti.
Miksihän?
Pitäskö yhdistyksen nimi muuttaa paremmin"eteläsuomi-irlanti seuraksi"..tämä meininki.. eteläsuomessa on omat festivaalit ja pohjoisessa taasen näköjään omansa ,, ja vielä melkein samaan aikaan, miksi näitä ei saisi millään yhdistettyä?
Tekeekö suomi-irlanti yhdistys mitään yhteistyötä Oulun yhdistyksen kanssa?
Ihmetyttää?
Ouluun näyttää taas kerran tulevan aivan huikeita bändejä, eikö niitä mitenkään voisi kierrättää tänne Helsinkiin, tuollaisilla nimillä voisi olettaa salien olevan täysiä! - Sheilab
penazec kirjoitti:
tämä meininki.. eteläsuomessa on omat festivaalit ja pohjoisessa taasen näköjään omansa ,, ja vielä melkein samaan aikaan, miksi näitä ei saisi millään yhdistettyä?
Tekeekö suomi-irlanti yhdistys mitään yhteistyötä Oulun yhdistyksen kanssa?
Ihmetyttää?
Ouluun näyttää taas kerran tulevan aivan huikeita bändejä, eikö niitä mitenkään voisi kierrättää tänne Helsinkiin, tuollaisilla nimillä voisi olettaa salien olevan täysiä!Mary Black tullut jälleen Helsinkiin.Ei kovin hurraamista täällä Helsingin päässä tälle syksylle.
- pipermike
Sheilab kirjoitti:
Mary Black tullut jälleen Helsinkiin.Ei kovin hurraamista täällä Helsingin päässä tälle syksylle.
eli suora lainaus Oulun Kalevasta 2.9 .09:
"...Nuoresta oululaisfestivaalista on kehittynyt johtava irlantilaisen kulttuurin ja musiikin tapahtuma Suomessa,ja se on kehittänyt hyvän maineen maailman pohjoisimpana irkkufestarina sekä irkkumuusikoiden että muiden festareiden keskuudessa ympäri maailmaa.
Viime vuonna 7000 juhlijaa Oulun alueelta ja muualta Suomesta nautti toiminnantäyteisestä festivaalista." - shamrock2
pipermike kirjoitti:
eli suora lainaus Oulun Kalevasta 2.9 .09:
"...Nuoresta oululaisfestivaalista on kehittynyt johtava irlantilaisen kulttuurin ja musiikin tapahtuma Suomessa,ja se on kehittänyt hyvän maineen maailman pohjoisimpana irkkufestarina sekä irkkumuusikoiden että muiden festareiden keskuudessa ympäri maailmaa.
Viime vuonna 7000 juhlijaa Oulun alueelta ja muualta Suomesta nautti toiminnantäyteisestä festivaalista."Tätä tarjontaa Helsingissä
http://www.finnish-irish.fi/festivaalisivu.html
ja tätä Oulussa
http://www.irkku.fi/suomi/index.html - pipermike
shamrock2 kirjoitti:
Tätä tarjontaa Helsingissä
http://www.finnish-irish.fi/festivaalisivu.html
ja tätä Oulussa
http://www.irkku.fi/suomi/index.htmlfestivaalit ovat aika erilaisia vaikka sama kansanmusiikki on esillä, mutta kaikille on tilaa ja mahdollisuuksia järjestellä ympäri suomea,eri yhdistykset vain hoitavat asiat eri tavalla ja eri lähtökohdin.
Otetaan irlannista ,sen kulttuurista,musiikista ym muusta taas kaikki irti ja nautitaan siitä ihan koko suomessa nyt kun erilaista tarjontaa on vaikka missä. - pipermike
pipermike kirjoitti:
festivaalit ovat aika erilaisia vaikka sama kansanmusiikki on esillä, mutta kaikille on tilaa ja mahdollisuuksia järjestellä ympäri suomea,eri yhdistykset vain hoitavat asiat eri tavalla ja eri lähtökohdin.
Otetaan irlannista ,sen kulttuurista,musiikista ym muusta taas kaikki irti ja nautitaan siitä ihan koko suomessa nyt kun erilaista tarjontaa on vaikka missä.jo kiire jos meinaa saada lippuja konsertteihin.hop hop.
parin päivän päästä jameja ,keikkoja jne,jne ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23731