jo katkeroituneessa tilassa, vai olenko vasta tulossa siihen..
Kun olen nyt saanut, Jumalan(ko) armosta olla kohta pari vuotta työttömänä, niin alkaa olla ne vitsit vähissä, ettei paljon naurata tämä homma..
Niin että olisiko nyt edessä se katkeroituminen Jumalalle siitä, ettei rukoukset auta..
Täydennyskurssia vaan kurssin perään ja valtakunnassa on taas kaikki hyvin, vaikka lusmuileminen kuinka jatkuisi voi v..ttu!
Olenkohan minä
6
146
Vastaukset
- uskis
"katkeroituneessa tilassa"
ÄLÄS enää juo Katkeroa!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Katkero Terve Markku!
Tuli viestiäsi lukiessani niin voimakkaasti mieleen eräs vuorisaarnan kohta (ehkä Jumala antoi sen minulle mieleeni, jotta voisin sinua sillä rohkaista) ja kirjoitan sen sinulle:
Matt.6: 31-34: "Älkää siis murehtiko sanoen: "Mitä me syömme? tahi mitä me juomme? tahi "Millä me itsemme vaatetamme"? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan. Älkää siis murehtiko huomisesta päivästä, sillä huominen päivä pitää murheen itsestään. Riittää kullekin päivälle oma vaivansa".
Jumala pitää sinusta aina huolta, ei tämä maallinen elämä ole Jeesuksen seuraajille mikään ruusutarha, vastoinkäymisiä riittää. Ja tänä aikana lomautuksia ja irtisanomisia riittää. Monissa seurakunnista, etenkin helluntaiseurakunnista saa monesti myös ruokakasseja. Ja voithan käydä myös sossussa pyytämässä, että he tekisivät laskelman, voitko saada toimeentulotukea.
Siunausta elämääsi, muistan rukouksissani sinua!- frihet
Muistan hyvin, kun soitin eräälle ruotsalaiselle veljelle ja pyysin kotiini, kun asiat tuntuivat olevan ylitse pääsemättömän vaikeat.
Hän tuon Vuorisaarnan kohdan luki ja eikös syvä rauha laskeutunut sisimpään ja seuraavana aamuna tuli ihmeellinen soitto, jota en olisi uskonut todeksi, jos se olisi jollekin muulle tapahtunut, mutta Jumala voi ja voi paljon enemmän, kuin me voimme edes kuvitella.
Tosin ihmisen on hyvä muistaa, että Jumala ei ole se juoksupoika, vaan joskus se voi ihan tulla omille kintuille se tekeminenkin.
Arvaamattomat ovat Jumalan suunnitelmat ja ken ihmisistä voi ne tietää etukäteen.
- Paka.Nainen
Jumalako ne työpaikatkin jakaa:=0
Jäitä hattuun, satamat ei tuo eivät vie tavaraa. Globaalinen lama ei katso onko ihminen uskossa vai ei. Nokiakin yrittää kehitellä uutta miniläppäriä, jos muistat 1990-luvun lamasta noustiin markan (kellimine) ja Nokian ansioista. Luota Nokian uuteen innovaation... vika oli vitsi, varmuudeksi jos et ymmärtänyt.
Älä nyt vaan katkeroidu kellekään, se syö miehestä viimeisetkin mehut. Jos tuon kirosanan oisit jättänyt pois niin uskovat voisivat sinut ottaa vakavasti. Nyt he saivat jälleen syyn"armahtaa". Minä olen "pois poikennut"Jumalasta. Kauan kesti ennen kuin näin että Jumala ei kuule ei näe meitä.
Täytyy toivoa että saisit töitä.
Minulle on nyt käynyt niin että ois töitä, jossa pitäs osata tarvittaessa puhua uskosta. Vaikka olen ateisti.
Osaanhan silti. En vaadi että kaikkien pitäisi ajatella kuten minä ajattelen.Se on niin, että "ihminen päättää, Jumala säätää". Kyllä kaikella on tarkoitus ja mitä koet on Jumalan antamaa koettelemusta. Ole kärsivällinen ja odota Jumalan vastausta. Jeesus opetti, että "etsikää ensin Jumalan vanhurskautta ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin teille annetaan".
Jumalan käsi ei ole lyhyt (voimaton) auttamaan. Apu Häneltä tulee ajallaan. Odota sitä.
Lämpimät terveiseni Sinulle ja vaimollesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2651972Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141752- 1351283
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1341187Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1131053- 83817
- 172784
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä174758Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala424693- 52592