tallilla jossa käyn ratsastustunneilla on ärsyttävä hevonen,jonka opettaja usein määrää minulle sillä olen ryhmän pisin ja hevonen on todella korkea. no, sitten kun minä ratsastan sillä se vetää hjatkuvasti päätään alas, ja ohjat tietysti tekee kauheet viillot/ haavat käsiini! viimeksi minulla ei ollut hanskoja, joten käteni olivat ihan verillä(tunti oli viime tiistaina ja käteni vieläkin ihan kipeät) mutta vaikka minulla olisi hanskat niin tunnin jälkeen käsiini sattuu todella paljon!
opettajani sanoo vain, että "anna sille pohkeita! anna pohkeita! potkase oikein kunnolla!" ja vaikka yritän jaloillani sitä potkia, se lähtee toki ravaamaan, mutta päätään se laskee edelleen, ja se vetää aina silleen kauheen ylös ja sit ihan alas, ja mä aina lennän kaulalle Kädet tulevat kipeiksi!
olisiko kenelläkään mitään neuvoja tämän hevosen kanssa?
opettajani sanoo vain, että "anna sille pohkeita! anna pohkeita! potkase oikein kunnolla!" ja vaikka yritän jaloillani sitä potkia, se lähtee toki ravaamaan, mutta päätään se laskee edelleen, ja se vetää aina silleen kauheen ylös ja sit ihan alas, ja mä aina lennän kaulalle Kädet tulevat kipeiksi!
olisiko kenelläkään mitään neuvoja tämän hevosen kanssa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos voit harjoittele hepan kanssa kahdestaan. Opeta sille että kun se nykäisee, nykäiset takaisin ja kun se pitää pään paikalla edes hetken, hellitä ohjan paine. Heppa saattaa myös olla herkkä suusta. Voit opettaa myös maasta käsin.Pidä suitset päässä, ohjat tuntumalla. Opeta että kun hevonen pitää pään paikallaan, ohjat ovat löysät, kun se rupeaa nykimään, nykäise hieman. Palkinto tulee kuitenkin ajoittaa oikein.
Kysäiseppä opettajalta että voisiko sille mahdollisesti hagkia apu ohjat ja martigaalit jose työntää päänsä alas
Minusta se hevonen testaa sinua , yrittää kiskaista sinut pois päänsä yli satulasta. tee niin että kun se vetaisee anna se vetää tyhjää, eli luista ohjia sormista, ja kun se nostaa päätänsä niin tee pidätys, että se oppii ettei se saa sinua yli heitettyä ohjilla. Sen ei saa maata ohjilla, ja sinun kädet täytyy olla herkät, suomeksi; ...kuka viisas sen sanoisikaan... älä purista ohjista , kuuntele hevosta ja ole pomo. Näin minä ajattelen.
Hevonen EI ole herkkä suustaan, näin sen omistaja sanoo. hän sanoo, että asia on toisinpäin. Voi olla totta, että hevonen testaa minua. eräällä tallilla, jossa kävin pari vuotta sitten oli samankaltainen hevonen, mutta niin ärsyttävää kuin se olikin ratsastaa sillä, en maininnut asiasta kenellekään, eikä opettajakaan sanonut mitään ikinä.
Nyt kuitenkin homma alkaa käydä ärsyttäväksi, koska pidän tästä nykyisen tallini hevosesta, se on oikeastaan vakioratsuni ja kiltti kuin mikä :) Siksi haluaisin että se ei vetäisi päätään alas, muuten sillä olisi todella mukava ratsastaa.
Mitä tarkoittaa "anna sen vetää tyhjää"? Ja yleensä se ei nosta päätään sen jälkeen, vaan pitää sen alhaalla. Vasta myöhemmin se nostaa pään. tai siis joskus se vetää äkkiä alas, sit tosi ylös, kuten jo mainitsin. Viime viikon estetunnilla se teki niin, että kun menimme esteitä yksi kerrallaan, ja toiset olivat pysähdyksissä ja odottivat. silloinkin kun pysähdyimme se veti päätään alas vähän väliä.. Oliskohan se oppinu jostain tämän, vai tekeekö jotkut hevoset vain automaattisesti tätä? Ärsyttää tommonen..
toi "anna sen vetää tyhjää"-kommentti oli mun mielestä ihan väärä, silloinhan hevonen saa juuri sen mitä halusikin ; löysää ohjaa ? ;o mun kokemuksen mukaan tollanen kädelle painava hevonen täytyy yksinkertasesti ratsastaa ylöspäin, eli pohkeita ja puolipidätteitä niin paljon ku sielu sietää, mieluummin vielä enemmänki =D
hmm...mua autto se kun näpäytin raipal ja pohje samaan aikaan niin se alko ravaan mut sit se jatko!laitoin apu ohjat ja aina kun se alko tekeen niin mä pysäytin sen ja ootin hetken niin mä tein
Kun hevonen kiskaisee päänsä alas, vedä sinä lujasti ylöspäin. Pari kertaa kun teet saman, niin hevonen lopettaa. Tästä seuraa se, että hevonen on helpompi ja mukavampi ratsastaa, kun ei enää kisko päätään.
Öhöm.. Pontsero, jos teen noin siitä seuraa vain se, että käteni kipeytyvät. Eikä hevonen ei lopeta, vaan kiskoisi hetken kuluttua uudelleen.
Nyt asia on kuitenkin kunnossa(ainakin toistaiseksi). Harjoittelin yksin kentällä kyseisen hevosen kanssa, ja raippa oli mukana, vaikka en sitä edes käyttänyt sillä hevoseen tuli puhtia heti kun näki että otan raipan. Vain muutaman kerran veti päätään alas, ja kun se näin teki näpäytin kevyesti raipalla kaulalle. Heti nousi pää. Asia siis oli niin,ettei opettajani ollut nähnyt tarpeelliseksi kyseiselle hevoselle raippaa, mutta nyt viimein hän antoi minun ottaa raipan, ja oli itsekin tyytyväinen kun sanoin ratsastuksen menneen hyvin. :) Joten tilanne hallussa, ainakin näin toistaiseksi :)