ELi oon vasta 16v ja pelannu kohta pari kesää. Mulla on Draiverissa stiffin varsi enkä oo mikää kehon rakentaja vaan joku 53kg eli toi stiffi on mulle liian jäykkä? ja johtuuko tosta varresta hirvee slaissi ku spoonilla ei tuu mitää slaissii ja siin on regun varsi.
ps. jos johtuu nii mistä voi ostaa uuden VARREN?
Draiverin varsi ongelma?
4
3841
Vastaukset
- HELPNOPEE..
jA tasoitus on 15.6
- sellaista
että nojaat palloon päin. Itselläni lähti slaissi joka kerta mutta korjasin vähän grippiä ja varmistin vain että en lähde nojaamaan taakse (pallosta suoraan pois päin) ja nyt melko suoria n. 250m jokaisella onnistuneella lyönnillä.
Pelaan ensimmäistä kesää koko lajia joten olen suht tyytyväinen, hcp nyt 31. Viikonloppuna katkaisin oman staffini juuresta ja laitan stiffin varren, saa nähdä saako parempia kaaria.
- Mullikaani
Kyllähän liian jäykkä varsi monesti slaissia aiheuttaa - ja vaikka ei aiheuttaisikaan, niin ainakin lyöntiä se lyhentää radikaalisti. Jos regu spoonilla lähtee suoria mutta stiffillä ajurilla slaissia, niin diagnoosi on melko selvä; liian äykkä varsi, edellyttäen että swingi pysyy muuten vakiona. Helsingissä esim. Tiiran Kaipe Hertsikan Golfcenterissä värkkää sulle just sellaisen varren kuin hyvä tulee, samoin Peltomäen pojat Peltoäki Golfissa Vantaalla. Kukaan ei tosin pelkällä mutulla, vaan laittavat sut lyömään launch monitoriin, joka kertoo kyllä mikä sulle sopii ja mikä ei. Suosittelen.
Tää ykshän on vallan hurja pallon lyöjä, kolmeykkösen händärillä tuuppa varttikilsan! Mä vetlin tollasia sillo joskus viistoista vuotta sitten kun olin nuori ja notkee. Tosin olin kyllä myös maajoukkueessa händärillä 1,9. Että tällä humulla lienee edessään kerrassaan valoisa tulevaisuus golfarina. Tai ainakin tarinan kertojana. - myyrään
kaikissa golfkaupoissa.
Se et on liian jäykkä varsi ei johda sliseen vaan väär lyöntitekniikka. Liian jäykkä varsi aikaisee lyönnin (ei ehdi potlkasta). Käyppä golftohtorilla (Pro) ja kysele tai testaile erilaisia mailoja enneku meet pilaamaan hyvän driverin 8jos se on joku kunnollinen)
varren vaihto kunnolliseen maksaa satasesta ylöspäin, joten osta vaikka käytetty Driveri tilalle joka toimii. Please.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894