Sain Helsinki City Maratonilta apteekeissa Ctrl Plus energiatabletteja, jotka sisälsivät mm. kofeiinia, tauriinia ja guaranaa. Onko kenelläkään kokemuksia, paljonko kyseisiä aineita kannattaa käyttää päivässä. Kyseessä olevien tablettejen max annostus oli 9tabl/päivä, jolloin esim. kofeiinia tulisi jo lähes 300mg. Onkohan haittaa mikäli tätä annostusta ylittää???
Tabletit olivat sen verran hyvänmakuisia, että niitä voisi popsia lähes karkin asemasta... ja tuntuivat myös toimivan erittäin hyvin piristävänä!!
Tabletit olivat sen verran hyvänmakuisia, että niitä voisi popsia lähes karkin asemasta... ja tuntuivat myös toimivan erittäin hyvin piristävänä!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onpas vähän kofeiinia tableteissa, yleensä yhdessä tabussa olisi jotain 100 mg. Pientä suhteutusta...300 mg tulee jo suurinpiirtein kolmesta pienestä kupista kahvia. Jotta tuota, tuskin se sen vaarallisempaa on kuin mitä olisi nykiä yli kolme kuppia kahvia päivässä. Tunnen henkilöitä, joilden kahvikiintiö on huomattavasti korkeampi. Tuskin se tauriinikaan tuommoisina annoksina sua tappaa ja guarana nyt on yhtä tyhjän kanssa.
Mut miksi se vetelisit niitä ilman mitään syytä? Ota ennemmin karkkia, jos näistä pitää valita.