•Kuntouttavasta työtoiminnasta tulee velvoittava kaikenikäisille. Nyt se velvoittaa alle 25-vuotiaita. Sillä pyritään kohentamaan pitkään työttömänä olleen työkykyä.
Työttömille aktiivirahaa 4 euroa on lähinnä julkisuustemppu .
Todellisesta aktivoinnista tässä ei ole kyse, vaikka julkisuudessa annetaan kuva, että näin on. Ainakin pitkäaikaistyöttömät ovat käyneet jo läpi niin monta kurssia etten usko tällä olevan vaikutusta, Lea Karjalainen sanoo.
Olisi parempi kun annettaisiin kaikki niihin huuhaa hommiin menvät rahat suoraan työttömille, korvaus nousisi varmaan puolella vähintään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/09/25380&ext=rss
Työttömille aktiivirahaa 4 euroa on lähinnä julkisuustemppu .
Todellisesta aktivoinnista tässä ei ole kyse, vaikka julkisuudessa annetaan kuva, että näin on. Ainakin pitkäaikaistyöttömät ovat käyneet jo läpi niin monta kurssia etten usko tällä olevan vaikutusta, Lea Karjalainen sanoo.
Olisi parempi kun annettaisiin kaikki niihin huuhaa hommiin menvät rahat suoraan työttömille, korvaus nousisi varmaan puolella vähintään.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/09/25380&ext=rss
Vastaukset 41
Vanhimmat
Niinpä, näinhän tuo Kokoomus lopettaa tempputyöllistämisen, kuten lupasi ja siirtyy uuteen velvoittavaan toivotalkoo ropotyöllistämiseen aploodit tästä. Luulikohan äänestävä taantuman kolhima työkansa, että kiltti porvari rahaa reppana köyhille antaisi?
Niinhän siinä kävi että osa työssäkäyvistä uskoi kokoomuksen mainoksia.
Kuka toteaa kuntoutustarpeen? Pelkän pitkään jatkuneen työttömyyden perusteella tuota kuntoutustarvetta ei voida todeta koska työttömyyteen on paljon muitakin syitä kun työttömän kunto. Puhutaan mitä puhutaan niin suurin osa työttömistä on työttömänä siksi kun ei ole niitä työpaikkoja. Eli pelkkä työttömyys ei voi olla peruste kuntoutustarpeelle.
No jos kuitenkin päädyttäis määrittelemään tuo kuntoutustarve työttömyyden perusteella niin kuinka kauan pitäisi olla työttömänä ennen kun tuo kuntoutustarve tulee? Tuota aikamäärää ei voi yleisesti olla koska jokainen työön on erilainen. Toiselle tuo aikaraja on 3 kuukautta ja jollekin toiselle 3 vuotta.
Mielestäni tuo kuntoutustarpeen toteaminen pitäisi antaa lääkärin päätettäväksi, työkkärintäti ei missään tapauksessa ole asiantuntija tässä tapauksessa.
Tuossa on taas yksi juttu jossa on väärinkäytösten mahdollisuus olemassa.
Sen päättää yhdessä työkkärintantta ja sen tuttu loispummikonsultti. Jos työtön vaikuttaa sopivalta loispummikonsultin kaverin firmaan, työtön laitetaan "kuntouttavaan" työhön harjoittelemaan paskahommia peruspäivärahalla 8 euron karkkirahalla. Työkkärintantat ilmeisesti kuvittelee että työttömän kunto ja työmotivaatio sekä arvo vapailla työmarkkinoilla nousee tuollaisen toimenpiteen seurauksena, mutta totuus on päinvastainen. Motivaatio mennä töihin tuollaisen kohtelun jälkeen laskee entisestään ja merkintä työkokemuksessa, että on ollut toimenpiteessä, on varoitussignaali työnantajille. Mieluummin töihin valitaan hakija joka ei ole joutunut mihinkään työvoimapoliittiseen toimenpiteeseen. Minulla on nyt yli 8 vuotta yhtäjaksoista työttömyyttä. Viimeisen kahden vuoden aikana ei ole tullut enää yhtään työhönosoitusta eikä kurssi-ilmoitusta. Ensimmäiset 6 vuotta haeskelin työpaikkaosoituksiin ja kursseille koska niissä ilmoituksissa uhattiin karenssilla, mutta kun en mihinkään päässyt, työkkärintantta otti jonkun toisen työttömän silmätikukseen ja tyytyy vain jokaisella käynnillä lyömään leiman korttiini ja antamaan uuden käyntiajan. Näinhän sen pitääkin olla. Kyllä minä olisin töihin päässyt jo ajat sitten jos se kiinnostaisi.
taulutelkkarin, saan maksettu sen ylimääräisillä kannuste rahoilla, kuntouttava työ loppuu sitten kesällä ja sitten paneudun töllöttämään telkkaria. Pitäis varmaaan ostaa FULL-HD ja samalla blueray soitin, meidän kirjastossa onjo blue ray levyjä.
TV-lupaa en tietenkään maksa.
LG LF2500 Full HD -LCD-tv 32" hintaan 599,-. Olen kanta-asiakas saan sen ehkä vielä halvemmalla.
http://www.hobbyhall.fi/webapp/wcs/stores/servlet/Product1_10052_13051_64470_24302_13710_13605_-11_6__2_43617465676f727944697370...
Blu-ray soittimet ovat halventuneet, esmerkiksi LG BD350-Blu-ray-soitin
249,00 €:
http://www.hobbyhall.fi/webapp/wcs/stores/servlet/Product1_10052_13051_67381_13714_13710_13605_-11_1___43617465676f7279446973706...
Maksan ostokset osamaksulla. Toivottavasti tulee helvetin sateinen ensikesä.
eli ollut kuntoutuksessa voinkin lötötä sohvalla 100%:sesti elämäni kunnossa. Hah hah haa.
Kuntoiuttajat eivät ole kuntoutushössötyksessään ottaneet huomioon sitä seikkaa että eivät ne työpaikat lisäänny vaikka kaikki työttömät olisivat teräsmiehiä ja äly yhtä korkea kuin Jumalalla.
Enpä ole ainuttakaan laitetta ostanut velaksi. Kämppä ja kesämökki velaton, auto vm -04, ostettu keväällä 2008 käteisellä, 34000 euroa. Iso taulutelkkari, kotiteatterivehkeet, kaikki kodinkoneet, kaksi läppäriä ym pikku rekvisiittaa. Töillä olen rasittanut itseäni viimeksi vuonna 2001. Miksi siis luulet että työttömien tilailu rasittaa mitään. Hobby hallista saa muistaakseni tilattua myös niin että maksaa kerralla koko paskan. Vain kaalepit joutuu turvautumaan osamaksuihin ja pankkilainoihin.
Eli tämän jälkeen työttömästä voi huoletta käyttää nimitystä orjatyöläinen.
Valtaosan ihmiskunnan historiasta osa porukasta on kärsinyt jostain puutteesta. Yhteisö vaan ei toimi, ellei voida todeta "tuollaiseksi tulet, jos et huolehdi asioistasi'.
Jos on sattunut saamaan "huonot pelikortit elämäänsä" geneettisen sattuman tai muun vaikka ei-itseaiheutetun tapahtuman vuoksi, heitä tulee auttaen kannustaa. Itseaiheutettu työttömyys köyhyys omien valintojen seurauksena (duunissa oli tylsää ja en viitsinyt enää sinne mennä), sen porukan onkin aivan hyvä oppia nöyryyttä, työn ja ruuan kunnioitusta, siis sinnikkyyttä elämään.
"osa porukasta on kärsinyt jostain puutteesta."
Jos saisit edes every now and then kiksauttaa eli työllistää pikkuisesi, et laukoisi kaiken aikaa päättömiä palstalla.
Olet elävä esimerkki puutteen tiellä vaeltavasta reppanasta.
Eli tämän jälkeen työttömästä voi huoletta käyttää nimitystä orjatyöläinen.
_________
Parempi voisi olla ihan orja vaan.
Nolla tulisi perään korvauksiin.
sanottuna. Se ei poista köyhyyttä vaan lisää sitä. Olet enempi köyhä, kun maksat työmatkat, työpaikkaruokailun ja toiset vielä päiväkotimaksut!
Työtön orjaksi jotta kansanedustajat ja ministerit saa leipää, ilmaiset kännykkäpuhelut, matkat, edut, ruuat, matkat..... hei haloo...
että työtön on täysin syrjäytynyt yhteiskunnasta. Itse olin sellaisessa 2 kuukautta työharjoittelussa ja mua katsottiin kuin olisin unohtanut tilata ajan kallonkutistajalle vai enkö tiedä missä apteekkia on mistä hakea lääkkeeni. Kun siellä työllistetään sen kaltaisia tapauksia eli mukamas mielenterveyskuntoutujia. Työttömänä mun työkykyni ei todellakaan ole heikentynyt sille tasolle koska kuuntelen mitä sanotaan. Maksan laskuni itse sosiaaliturvastani, ruokani ja muun tarpeelisen. Eikä ole ulosotossa velkaa ja luottotiedossa merkintää. Siellä jouduin tekemään sellaisen sekopäälle tarkoitetut arkiaskareet kun hän ei itse osannut ja sain kieltäytyä niistä aika agressiivisella käytöksellä. Siellä luullaan että mun kämppäni on kuin kaatopaikka kun eihän työtön osaa siivota. Tämä alkoi yhdestä työnhakukurssista mikä oli viime vuonna ja siihen otetaan mukaan sellaisia yhteiskunnasta syrjäytyneitä sekopäitä mitkä ovat jo vaarallisen riippuvaisia jostakin ja elämä on pelkkä harhaluulo. Ne ei edes kykene normaaliin työhön kun eivät tiedä mikä on työsuhde, palkka, sosiaaliturva jne. kun tämä riippuvuus on ollut niiden elämä varmaan jo nuorestä lähtien. Mua luultiin kokoajan samanlaiseksi ilman mitään todisteita.
Ei kannata mennä niille kursseille. Kerran kun menee niin on aina leimattuna, itse olen saman huomannut. Parempi ottaa vaan karenssit.
Minutkin laitettiin kurssille jonka opettajat, sanoivat olevansa ihan maistereita kumminkin, olivat minua sekä useaa kurssilla olijaa selkeästi huonompia opetettavissa aiheissa. Yksi sekaisin olevan oloinen siellä oli, muut (päälle parikymmentä) tavallisia työttömiä. Kaikki kuitenkin leimautuvat samalla tavalla niistä.
Soppalahan voi kiusatessaan tulla vaikka katsomaan kämppää. Määräävät sut holhouksen alle, (tuttavalle kävi niin, että joutui kun pikkukunnassa asui ja oli työtön kolmatta vuotta, päättivät sitten että pitää alkaa kiusaamaan lisää, pääsi siitä eroon kun vaihtoi kuntaa) sitten ennaltailmoittamatta tulevat käymään, jos et ole kotona, ovi aukeaa kumminkin koska saavat avaimen isännöitsijältä jne.
Valvova virkamies esitti kommentin, että toimeentulotukiasiakkaan yksityisyyttä pitää kunnioittaa.
Tämähän ei muuta tehtyä tekemättömäksi.
Sosiaalivirkailijalle täytyy saada oikeus passittaa moiset työpakoilijat työkuntotuskeskukseen reippaaseen ojennuskasvatukseen.
ojennuskasvatukseen: et sinä täällä hölmöyksiäsi laukoisi, mikäli olisit töissä.
Kovin on suppea ajatusmaailma sinulla tallukalla...
Paha sinua on ruveta kasvattamaan. Lobotomia lienee ainoa jkärkevä toimenpide tuommoisille "työllisille".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009091210237633_uu.shtml
"Matti Vanhasen (kesk) ensimmäinen hallitus lupasi satatuhatta uutta työpaikkaa, muttei Helsingin Sanomien selvityksen mukaan luonut yhtään."
Jos olisivat lopettaneet eivätkä laajentaneet työttömien orjakeskuksia, olisi niitä työpaikkoja syntynyt kun firmat olisi maksaneet palkkaa.
Nyt ovat jo jeesustelemassa ja lähimmäisenrakkaudesta puhumassa. (Uutisista voi lukea.)
Kun ei ole aikomusta tehdä itse asialle mitään.
Pitkäaikaistyösstömiä patisteltava yleishyödyllisiin hommiin, joita kyllä riittää:
"Pitkäaikaistyöttömän on suostuttava aktivointiin
500-päiväisten listalta ei pääse helposti pois
"Vaikka on pitkäaikaistyötön, Välikangas on tehnyt pätkätöitä, viimeksi työllistämistöitä kierrätyskeskuksessa.
– Mutta 500-päiväisten listalta on vaikea päästä pois, töitä pitää olla kymmenen kuukautta kahdessa vuodessa.
Niinpä nyt on mentävä Arki rules -kurssille, jotta työmarkkinatuki ei lopu. Siellä opetetaan paperien täyttämistä ja siellä voi suorittaa esimerkiksi tulityö-, ensiapu- ja hygieniapassit.
– Ne ovat ihan järkeviä. Jollain kurssilla mentiin laskettelurinteeseen leikkimään.
Välikankaan kokemus on, että työllistämiseen, korvauksiin ja aktivointiin liittyvät lait muuttuvat koko ajan.
– Koskaan ei tiedä, miten asiat ovat. Työvoimatoimistossakin sanovat, etteivät tiedä, kun päätökset muuttuvat koko ajan.
Välikangas menisi mielellään kierrätyskeskukseen takaisin töihin ja arvelee, että saattaa päästäkin sinne.
– Palkka ei huimaa, mutta työ on mukavaa ja helppoa.
Hän sai kierrätyskeskuksesta 1 150 euroa kuussa käteen. Lisäksi tulee asumistuki, 140 euroa. Nyt tuloja on 410 euroa ja 170 euron asumistuki.
– Olihan se palkka kuitenkin kolme kertaa se, mitä Kela nyt maksaa. Saarijärvellä Kela-korvauksellakin elää niin, ettei nälkä yllätä. Välikangas arvelee, että toisin olisi pääkaupunkiseudulla.
– Ongelma on, ettei nuorena tullut hankittua ammattia, joten töitä on vaikea löytää. Mutta ei tässä vielä 37-vuotiaana halua eläkkeelle."
Lisää Kansan Uutiset:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1990917.html
Luin juuri tämän Stakesin pseudotutkimuksen työvoiman palvelukeskuksista. Tosi huono juttu, että työttömät joutuvat nykyään työllistymisensä tueksi näin ihmisarvoa alentaviin toimenpiteisiin. Nuorempi polvi ei taida tietääkään, että kuinka hienosti työttömien asiat olivat 80- ja 90-luvuilla, kun ei ollut työvoiman palvelukeskuksia.
Tästä mahdollisuudesta sekä vanhempien että nuorempien pitkäaikaistyöttömien pitäisi olla todella raivoissaan. Kaikkien työttömien kannattaisi nyt pyyhkiä perseensä tähän työvoiman palvelukeskuksia käsittelevään lumetutkimukseen.
Tuhat-komitean loppulausunto työttömyysturvan ja työllisyyspoliitiikan uudistamisesta
1. Työvoiman palvelukeskukset lakkautetaan tarpeettomina ja YKːn ihmisoikeuksien julistuksen vastaisina kidutuslaitoksina. Vapautuva henkilökunta lähetetään Paltamoon kokeilemaan miten eletään orjatöissä ja miten tullaan toimeen peruspäivärahalla.
2. Työvoimatoimistojen toimintaa supistetaan 80%. Vapautuva henkilökunta lähetetään Paltamoon kokeilemaan miten eletään orjatöissä ja miten tullaan toimeen peruspäivärahalla. Vuokratyövoimaa trokaavien orjakauppiaiden ilmoittelu kielletään MOLlin sivuilla. Lisäksi ilmoituksissa on aina mainittava työaika ja palkka. Provisiopalkkaisiin ja alle 35 viikkotunnin työpaikkoihin ei saa antaa työhönosoitusta. Mikäli työhönosoitus on tehty väärin perustein, kyseisen osoituksen lähettäneen virkailijan työsuhde puretaan välittömästi. Karenssipäätökset siirretään käräjäoikeuden ratkaistaviksi ja niissä on normaali valitustie käytettävissä. Jos karenssiehdotus hylätään, joutuu työvoimatoimiston virkailija maksamaan oikeudenkäyntikulut palkastaan.
3. Kaikki lumekoulutukset lakkautetaan ja ainoastaan ammattiin valmistava koulutus sekä esim. ATK-taitojen ylläpitoon tarkoitetut kurssit ovat sallittuja. Kurssipalvelut ostetaan jatkossa kunnan ylläpitämiltä keskuksilta. Loispummikonsulenttien kurssituspalvelut kielletään lailla. Kaikkiin kursseihin on vapaaehtoinen haku. Omaehtoinen opiskelu sallitaan kaikille ja kaikissa oppilaitoksissa ilman työttömyysturvan menetystä.
4. Orjatyölait kumotaan ja niiden laatijat saatetaan valtakunnanoikeuteen maanpetoksesta syytettyinä.
5. Työttömyyspäivärahan suuruus on 1000 euroa ja se on verotonta tuloa. Alle 200 euron lisätulot eivät vaikuta korvauksen määrään. Rahoitus tähän saadaan lakkauttamalla puoluetuet ja kaikki turhanpäiväiset kurssitukset ja muut tempputyöllistämistoimenpiteet sekä sitä pyörittävä organisaatio.
6. Irtisanomissuojaa parannetaan. Alle viiden vuoden työsuhteen päättäminen maksaa työnantajalle vuoden palkan ja yli viiden vuoden työsuhteessa kahden vuoden palkan suuruisen korvauksen irtisanotulle. Laittomasta irtisanomisesta tuomittu yrittäjä joutuu korvaamaan työntekijälle kolmen vuoden palkkaa vastaavan summan. Työtuomioistuin lakkautetaan väärinkäytösten ja puolueellisten tuomioiden vuoksi ja työsuhteen riita-asiat käsitellään käräjäoikeuksissa.
"– Ne ovat ihan järkeviä. Jollain kurssilla mentiin laskettelurinteeseen leikkimään."
Ei varmasti yhtä vittumaista kuin jokin orjatyö mutta silti ei ole ollenkaan järkevää, vituttaisi se tuonnekin joutua. Kaikki kun ei perusta leikkimisestä enää aikuisina. Enpä olekaan sellaista tavannut joka perustaisi, aikamoinen etsiminen varmasti ollut että tuollainen haastateltava löytynyt joka ei sanoisi suoraan mitä mieltä on laitoksesta, jolleivat sitten keksineet koko juttua ja henkilöä.
"Kurssien pitää helpottaa työllistymistä, tähdentää Elinkeinoelämän keskusliiton asiantuntija Johan Åström. Hän arvelee, että lyhyessä lomautustilanteessa kouluttautuminen voi tepsiä. "
Miten työllistymistä voi helpottaa pitkäaikaistyöttömiltä jos lyhytaikaistyöttömillä on nykyisin samanlaiset vaikeudet päästä töihin?
Työllistyminen helpottuu sillä että saadaan työpaikkoja, ei sillä että työttömiltä vaaditaan sellaista selittämätöntä taikatemppua jolla hän muuttuu itse omaksi työpaikakseen - kun tuo taikatemppu ei onnistu edes äskettäin työttömäksi jääneeltä.
Tällöin siis ainoa asia joka voi kurssien tai harjoittelun muodossa hyödyttää työntekijän tilannetta on se että TYÖTÖN KOULUTETAAN TÄYDELLISESTI FIRMAAN TAI HÄNELLE ANNETAAN KUNNON KOULUTUS JOTA VASTAAN LÖYTYY OIKEASTI TYÖTÄ. Tai että perustason työpaikkoja alkaa löytymään eli hyvinvointia jaetaan vihdoin työsuoritusperustaisesti taaten jokaiselle työhalukkaalle töitä eikä niinkään yhteiskunnallsen aseman mukaan.
Välittömät tarpeet itselläni olisivat kunnon kirjoituspöytä, työvalo ja kunnon tuoli niin että jaksaisin keskittyä matematiikan ja fysiikanopintoihin niin että pääsiisn aikuis-AMK pääsykokeista ensi keväänä läpi koulutusohjelmaan. Otan myös mielelläni tunteja vastaan näissä aiheissa joita joudun nyt vajavaisin välinein ja tiedoin itsekseni selvittelemään.
Mitä turhaa hörhöilyä, saa sitä käyttää aivojaan ja osaamista tietysti. Mikä muka estää vaikka harjaantumasta taikuriksi, kalastajaksi, käärmeenlumoojaksi, liittymästä työosuuskuntaan tai hommaamasta jollain muulla omalla ponnistuksella elannon? Elinkeinon ja ammatinharjoittamistahan on monenlaista, lahjakuus vaan esiin. Nahjuksille ja laiskamadoille kunnon ojennuskasvatusta, vaikkapa työvoiman palvelukeskuksella.
esimerkkiä
"Tällöin siis ainoa asia joka voi kurssien tai harjoittelun muodossa hyödyttää työntekijän tilannetta on se että TYÖTÖN KOULUTETAAN TÄYDELLISESTI FIRMAAN TAI HÄNELLE ANNETAAN KUNNON KOULUTUS JOTA VASTAAN LÖYTYY OIKEASTI TYÖTÄ. Tai että perustason työpaikkoja alkaa löytymään eli hyvinvointia jaetaan vihdoin työsuoritusperustaisesti taaten jokaiselle työhalukkaalle töitä eikä niinkään yhteiskunnallsen aseman mukaan.
Välittömät tarpeet itselläni olisivat kunnon kirjoituspöytä, työvalo ja kunnon tuoli niin että jaksaisin keskittyä matematiikan ja fysiikanopintoihin niin että pääsiisn aikuis-AMK pääsykokeista ensi keväänä läpi koulutusohjelmaan. Otan myös mielelläni tunteja vastaan näissä aiheissa joita joudun nyt vajavaisin välinein ja tiedoin itsekseni selvittelemään."
Kirjastoissa voi lukea.
Iltalukio? Niissä voi opiskella myös yksittäisiä aineita. Tiedä noista aikuisten amk:sta mutta niissä tavallisissahan on paikkoja joissain korvessa niin että ottavat kaikki hakijat, sitten syksyllä kun valinnat on tehty, niin voi soitella niihinkin joissa oli paikat kaikki menneet, koska suuri osa peruuttaa. (Yleensä siis korvessa jossain, johon on puoluepoliittisista syistä niitä perustettu, vaikkei kukaan semmoiseen tahtoisi kun ovat korvessa:)
kun yhteiskunta maksaa palkan,
Jos kuntouttavasta eli riistävästä työtoiminnasta tulee pakollista kaikille työttömänä olleville, niin
mitenhän TYP sitten selviää nykyiseen verrattuna 5 - 10 kertaisesta asiakasmäärästä, kun se nytkään ei onnistu työllistämään ketään muihin kuin näihin iän-ikuisiin 6 kk:den palkkatuki tai työllisyysvaroinpalkattu -töihin.
Kun ottaa huomioon että näitä palkkatuki/työllisyysvaroin palkattujen paikkojakin on rajallinen määrä ja sitäkin määrää käytännössä vähentää se, että itse kukin noihin töihin pääsevä ensin joutuu olemaan 1 - 3 kk:teen 8 euron orjana riistettävänä tulevassa työpaikassaan ennen varsinaiseen palkkattuun työhön pääsyään.
Selitäppä tämä meille TYP-kaaleppi.
Ei taida selitystä löytyä mutta luonnollisesti ongelma ratkaistaan sillä että lisää yrityksiä pääsee käyttämään orjatyövoimaa (muuttavat ensin nimensä yhdistyksiksi ja potkivat entiset työntekijät pihalle.)
Onneksi hallitus ja Sinnemäki lisää tarpeellisten työvoiman palvelukeskuten resursseja. Katso uusi budjetti, juuri työelämästä syrjäytymisen ehkäisyyn ja aktiivisiin työllisyystoimiin on tulossa lisärahaa. On aivan turhaa narista olemattomia, jos itse on sosiaalisesti työrjoitteinen hörhö, eikä edes suostu työllistämistä tukeviiin ja auttaviin hyviin toimenpiteisiin, joiden tarjontakin on monipuolista. Työelämään kannustuksksi ensi vuonna tulee uusi aktivointirahakin.
"On aivan turhaa narista olemattomia, jos itse on sosiaalisesti työrjoitteinen hörhö, eikä edes suostu työllistämistä tukeviiin ja auttaviin hyviin toimenpiteisiin, joiden tarjontakin on monipuolista."
Onko tosiaan turhaa narista olemattomia? No moniko on saanut vakituisen työpaikan näiden aktiivisten työllistämistä tukevien toimien ansiosta tai avulla? Olisiko vastaus: alle 10?, alle 100?, alle 1000? Vai että EI YKSIKÄÄN?
Olisko myös totuus että tämän kuntouttavan työtoiminnan perimmäinen tarkoitus oli ja on se, että siten näiltä 6 kk:ksi työllisyys- ym varoin palkatuilta saadaan 7 - 9 kk:den työpanos, mutta palkkaa tarvitsee maksaa vain 6 kk:lta?.
Yhteiskuntatieteiden lisensiaatti Simo Aho on tutkimuksissaan päätynyt siihen tulokseen, että "tukityöllistämisen vaikutukset ovat ehkä jopa nolla" (HELSINGIN SANOMAT 16.11.2001):
"- - työvoimapoliittisten toimenpiteiden vaikutukset ovat hänen tutkimuksensa valossa 'vaatimattomia, ellei peräti nollissa.' - - Kuntien ja valtion tukitöihin sijoitetut työllistyivät myöhemmin normaaleille työmarkkinoille jopa vertailuryhmää heikommin. Vertailuryhmään kuului työttömiä, jotka eivät olleet sijoitettuina tukitöihin. - - Simo Aho tulkitsi, että työvoimapoliittisia toimia kohdistetaan osin vääriin ihmisiin. Niitä, joille toimista olisi apua, ei taas osata lyhyissä työvoimahallinnon haastatteluissa poimia esille. - - Valtiolla tai kunnalla puolestaan työn tekeminen ei välttämättä auta saamaan työpaikkaa yrityksistä. Kunnat ja valtio taas eivät ole enää viime vuosina ottaneet paljon lisää väkeä."
Samalta vuodelta myös Juha Tuomalan työvoimakoulutuksen vaikutuksia koskevan tutkimuksen mukaan tukityössä olleiden työllistymistodennäköisyys on jopa 15 % matalampi kuin vertailuryhmällä.
Tukityöt leimaavat, ei oteta enää töihin niin tyhmiä että ovat niihin menneet, jossain se raja kulkee siinäkin.
Kaikki jotka haluavat töihin olisivat nyt töissä, mutta kun niitä työpaikkoja ei ole saataville kaikille halukkaille.
Kiinassa työttömiä on useita kymmeniä miljoonia, eikä siellä todellakaan elä työttömänä. Miksi nämä miljoonat työttömat eivät ole töissä, jos niitä vapaita työpaikkoja on. Kiinassa tehdään sitä paitsi töitä muutamalla eurolla päivässä, eikä siitä huolimatta kaikille ole työtä tarjolla.
Tietysti työkuntoisuutta varten, että on käytettävissä työmarkkinoille tai työllistyy mahdollisimman pian on tavoite. Tiedoksi vaan Suomi ei ole Kiina.
Eihän tuolaista toimintatapaa ole enään vuosikausiin ollut, että työttömät olisivat tarvittaessa työmarkkinoiden käytettävissä. Työvoimatoimistot eivät ole välittäneet työpaikkoja enään moneen vuoteen. Nykyään työmarkkinat ovat työttömien käytettävissä eikä päinvastoin.
harva se viikko laina hakemus kiinaan
Varmaan juurikin tästä syystä suomeen haalimalla haalitaan pakolaisia/maahanmuuttajia työvoimapulan verukkeella että päästäisiin palkkoja polkemaan alaspäin.