metsähallituksen tehtävänä on tarjota kansalaisille lupa tappaa viimisetkin riekot enontekiöltä. joka lupa mikä myydään on poissa vähäisestä riekkokannasta. varsinkin kun ei ole minkäänlaista valvontaa montako riekkoa ammutaan. on varmaan ne paikkakuntalaiset jotka tänä syksynä riekkoja pyytää tosi harvassa. varmaan tuntevat vastuun pitemmälle ajatellen kuin mettähallituksen erätalouden päällikkö, onkohan kyseisellä tytöllä edes metsästyskorttia? olen kulkenut paljon luonnossa ja nähnyt yhden poikueen 4 poikasta, onko tämä positiivinen merkki kannan elpymisestä.
riekkolupia
riekostaja
3209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riekkoja tosi vähän paljon metssässä liikkuneena nähnyt muutaman riekkopesueen 2-3poikasta.Metsähallitus tapatta viimeiset riekot käsivarresta.
OIlen samaa mieltä kanssasi siitä, että paikallisten riekonpyyntiä on rajoitettava. Ehdotankin, että riekoille pantaisiin kappele kiintiö, jonka hinnaksi tulisi 20 euroa riekko. maksimissaan riekkoja voisi pyytää kymmenen ruokakuntaa kohden. Ehdotan myös eräänlaista ilmiantopuhelinta minne voi soittaa mikäli epäilee jonkun massapyytävän tai muuten vilpillisesti toimivan myös muissa kuin riekonpyyntiä koskevissa seikoissa. Tämän puhelimen haltijaksi valittaisiin mahdollisimman korkeassa asemassa oleva virkamies.
Metsähallitus on julma laitos. Sen on pakko harjoitella tekemään hurjaa tulosta kun muuttu liikelaitokseksi. Rahat kerätään armotta mistä ikinä vauin mahdollista. Muistatteko että metsästyslupien myyntiluvat otettiin kylmästi pois paikallisilta yrittäjiltä. Tämä johtuu siitä, että paikallinen myyjä tietää riistakannat paremmin ja säätelisi siten lupamyyntiä.
Ja jutut on mietitty kauaskantoisesti. Vallattiin metsäntutkimuslaitokselta nuo luonnonsuojelualueet ja nyt tällä imagolla leveillään ja esiinnytään muka suurena luonnonpelastajana. Ja lienette huomanneet,miten se alkoi nyt menetellä kullankaivajia kohtaan tuolla naapurikunnan kultamailla.
Kieroa ja julmaa peliä MEIDÄN luonnossamme.