Rasvan tulehduttavasta vaikutuksesta
kiinnostavaa...
12150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miten tuo juttu liittyy VHH ruokavalioon?? Laitoitko sen väärälle keskustelupalstalle ehkä?
Senhän me tiedämme, mikä rasva tulehduksia aiheuttaa, ja niitä ongelmia. Vai tiedämmekö? Se on ainakin tiedossa että tyydyttynyt rasva on kaikkein vakainta eli huonoiten pilaantuvaa. Mut mites ne omegakutoset joita normiruualla tulee kottikärryllinen viikossa?
nyt ja tulevaisuudessa. Omega-6 rasvojen saantia on syytä tarkkailla. Ja taas geenimuunneltuja hiiriä... hoh hoijaa...kas kun eivät käytä kokeissa geenimuunneltuja ihmisiä. Geenien sorkkiminen johtaa väistämättä aineenvaihdunnan sekoamiseen...kuten se yksi tutkimus, missä hiiriä oli geneettisesti manipuloitu ApoE:n osalta, jolloin niiden kolesterolitaso on viisinkertainen ja verisuoniplakkia syntyy itsestään, verrattuna manipuloimattomiin.
Järkyttävää että VHH saralla ei lainkaan varoiteta tällaisesta asiasta, mielummin annetaan ihmisten sairastua kuin kerrotaan totuus ja miksi: siksi että saataisiin jokunen kirja VHH-kirja menemään kaupaksi.
No kaikkihan ymmärtää että VHH-kauppureilla on suuremmat suunnitelmat elikkä luoda oikein VHH-tuoteryhmä kauppoihin myytäväksi, tietysti kovalla hinnalla, mutta kun suomalaiset eivät vaan ole niin helposti höynäytettävissä että ihan mitä tahansa uskovat.
"Järkyttävää että VHH saralla ei lainkaan varoiteta tällaisesta asiasta, mielummin annetaan ihmisten sairastua kuin kerrotaan totuus ja miksi: siksi että saataisiin jokunen kirja VHH-kirja menemään kaupaksi."
Järkyttävää kun sinunlaisesi kirjoitavat mitä sylki suuhun tuo pystymättä perustelemaan väitteitään. Eihän se sinänsä mitään uutta ole. Paremmin sääntö kuin poikkeus.
Ilmeisesti kukaan ei sitten viitsinyt lukea itse linkkiä. Siinä kun käsiteltiin elimistön omaa rasvaa eikä syötyä rasvaa. Eli siis lihavuus aiheuttaa tulehdusta ja kun VHH:lla pääsee helposti eroon ylipainosta niin tulehdus ja sen mukanaan tuomat diabetes ja sv-sairaudet vähenevät.
Niinkö kirjoitit?
Et varmaan edes ymmärrä käsitettä "perustelu". Niitähän ei siis omissa jorinoissasikaan näy koskaan. Jos ei herjaaminen ole sellaista. Ehkä se sitten on perustelemista VHH-maailmassa.
Nuo sinun viestisi on muuten oikeasti helppo bongata, vaikka vaihteletkin nimimerkkiä jatkuvasti. Eikö olisi reilu peli, että käyttäisit tästä lähtien samaa nimimerkkiä, kun se kuitenkin huomataan? Samankaltaista lapsellista paskaa sulta tulee viikosta ja kuukaudesta toiseen, ei tuosta tyylistä voi erehtyä. Uskoisin kyllä, että sinun tapauksessasi kyse on yksinkertaisesti aivokapasiteetin pienuudesta eikä siitä, että välttämättä haluat tekstisi tunnistettavan. Jos haluaisit, käyttäisit varmaankin samaa nimeä.
USA:ssa muuten on marketeissa paljon valmiita VHH-aterioita myynnissä. Lisäksi on ravintoloita, jotka ovat erikoistuneet VHH-ruokiin.
Toivottavasti Suomeenkin saadaan tällaista. Markkinarakoa olisi.
syödä ravintoloissa. Pihvin saa kasvisten kera ei ole pakko ottaa perunaa tai riisiä. Sveitsinleikettä ei ole pakko ottaa jossa on pullakuorrutus. Haluan myös tehdä ateriani itse enkä halua valmiita aterioita kaupasta ostaa.
Mulla on lounassetelietu ja teen hyvin vähän ruokaa itse. Ei ole ollut kuin parissa paikassa ongelmia VHH-muonan suhteen kun en suosi pitserioita enkä nakkiputkia. Jopa lounaspaikoista saa VHH-ruokaa ihan mukavasti, toki vieläkin on vanhoja paikkoja, joissa ruoka on perunakeskeistä.
Mitä parempaan ravintolaan mennään niin sitä enemmän ruoka on lähempänä VHH:ta. Hiilarilisukkeita on vähemmän tai ei ollenkaan hyvissä ravintoloissa ja rasvaa käytetään siekailematta.
Paneroinnista en edes yleensä pidä eikä siinä edes ole mielettömästi hiilaria, rasvaa siinä kyllä on paljon joten ei sovi RHH:lle. Valmisaterioita en syö (miksi helkkarissa maksaisi pussimuusista lihan hintaa?) ja eineksistä löytyy ihan tarpeeksi VHH-tavaraa. Vihanneksia saa niin pakasteena kuin purkkitavarakin (ja pakasteet ovat monesti edullisempia kuin tuoreet) eli en tosissaankaan näe mitään ongelmaa tässä. Paljon vaikeampaa RHH:lla kun miltei kaikkialla ruuassa on liikaa rasvaa (musta iso syy VT:n toimimattomuuteen).