Mistä sais suht hyvään hintaan settejä että pääsee harjoittelemaan.. piirtäminen yms kyl onnistuu ja nyt haluaisin opetella tatskaamisen.
Eli suht halpoja settejä ajattelin jossa tulee värejä yms mukana siirtopaperii yms oheis sälää. mutta myös se tärkeä että se tulee oikeasti perille asti ettei tartte takuta.
Ei kiinnosta ostaa näin alkuun mitään 300e konetta pelkästää :D itte kattonut tuolt vapaakauppa.net, ja www.motoshop.fi , myös tattoomailma.com nje kattonut noi kaks ekaa pirun halpoja mut vapaakauppa.netis pitääs eka maksaa sit lähtöö tuloo tavara. luottoa saapuuko perille.. saisko hyviä vinkkejä
Eli suht halpoja settejä ajattelin jossa tulee värejä yms mukana siirtopaperii yms oheis sälää. mutta myös se tärkeä että se tulee oikeasti perille asti ettei tartte takuta.
Ei kiinnosta ostaa näin alkuun mitään 300e konetta pelkästää :D itte kattonut tuolt vapaakauppa.net, ja www.motoshop.fi , myös tattoomailma.com nje kattonut noi kaks ekaa pirun halpoja mut vapaakauppa.netis pitääs eka maksaa sit lähtöö tuloo tavara. luottoa saapuuko perille.. saisko hyviä vinkkejä
Vastaukset 18
Vanhimmat
moi!
http://www.imaxinternational.com/
siis täältä http://www.imaxinternational.com/ tilasin itelleni, tuli paljon hyödyllistä kamaa, tavarat oli halpoja siihen asti kunnes tuli verot ja postikulut päälle :/
sit suomalainen verkkokauppa http://www.temarsi.com/ laadukkaita tarvikkeita, halpa ja hyvä kauppa, toimitus nopea.
tattoomaailmasta oon yhen kerran tilannu jotain, ja ne lähetti väärää tavaraa :(
Kiinnostaisko ostaa vähän käytetty setti? Samoja koneita mitä myös tattoomaailma myy aloituspaketteina. Eli 2 konetta, jalkapoljin, muuntaja, pari metalli grippiä ja tippiä, yksittäisiä neuloja, sit aika paljon neula tuubi (steriili pakkauksia, KERTAKÄYTTÖ, helppo valinta jos ei klaavia!) sit oon tilannu musteita, iso Kuro sumin erittäin hyvälaatuinen mustista mustin muste rajauksiin, pikkupullo väritykseen, pikkupullo valmista shader mustetta(keskitummuus) pullo ruskeaa shader mustetta esim muotokuviin, sit oiskohan jotain 5 pikkupulloo eri värejä, joita en suosittele kuin harjoitus käyttöön harjoitusnahalle (tuli paketin mukana, eli ei varmaankaan kovinkaan hyvälaatuisia). siirtopapereita ois ehkä muutama siirto neste ja kosmos kynä (itse tykkään siirtää kosmos kynällä) sit jotain sterilointi juttuja, vähä kumihanskoja ym ymym.. kiinnostaako? pistä s-postiosoite tänne jos kiinnostaa.. :)
[email protected] laitas vähän hinta pyyntii nje
Älä ostsa mitään Kiinan paskoja, ei tee mitään. Kunnon kone an aina hintansa arvoinen ja jos kyllästyy niin kunnon koneen saa kyllä myytyä hyvään hintaan. Kiinan koneiden hinnat kiinassa alkaen 20 usd eli ne paketit on paskoja!
Kuule eipä se mua paljoo liikuta onko kiinalaasia vai ei. ku kunnon koneekki yleensä koottu made in hong kong ku siellä halvempi tehdä sitte lyyään vaa merkki päälle että saadaan hintoohin. et tuollaanen turhan paskan jauhamisen kannattaa jättää ihan kokonaan välinn
Itse aloitin "kiinan koneilla". Nyt käytän vartavasten minun tarpeilleni kasattuja koneita. Ja ero on, kuin yöllä ja päivällä. Halpis koneilla aloittelu on oivaa, mutta jos ja kun huomaa tatuointihalun vain kasvavan kannattaa sijoittaa kunnon koneisiin. Jos löydät hyvän koneen tekijät saat vartavasten sinua suunnitellun koneen. Tähän on turha tulla jauhamaan sontaa, etteikö sillä olisi eroa.
Muita asioita mainituissa halpis paketeissa on esim. virtalähteen surkeus. Tunnen kolme persoonaa joilla on virtalähde tai piuha hajonnut muutamassa kuukaudessa. Yhdellä oli myös 10 wrapin coili vain noin 6 käämissä. Se joka on kokeillut esim. Eikonin virtalähdettä nauraa halpis virtalähteille.
Elikkäs. Hommaa halpis setti, mutta siirry kunnon koneisiin, jos haluat kasvaa entistä paremmaksi.
Täysin samaa mieltä. Tatuointi on ikäväkyl suurelti tekniikka ja välinelaji. Jokainen voi treenamalla ja treenamalla tulla tatuoijaksi, kun oppii tekniikan, mutta tatuoija taiteilijaksi sit "ylenee" jos omaa taiteellista näkemystäkin.
Itekki suosittelisin, että hankkii jonkin halvan setin, että saa hieman tuntoa hommaan. Mutta suh äkäseen kannattaa hankkia kunnon välineet. Vai montako puuhapetee näkee ruuvimeisseli kourassa..eikös niil ole jo ruuvivääntimet. Tai miksi ihme sukkapuku pääl ui nopeemmin kuin normi speedois?
Oikeat hyvät välineet on pääosassa. Vai oletko nähnyt ammattilaisella halpiskonetta? tuskin olet, koska jokaisella on omanlaisensa tyyli hakata, joten ei sitä pelkäl "ruuvarilla" pärjää.
Ai ni, Temarsi ei myy kotinaarmuttajille.
Miksi harjoitella halppiksilla, kuten totesit ne on susia. Pettyy vaan jälkeen ja jatkuvaan säätämiseen, kokeilin kerran kiinan konetta enkä toista kertaa kokeile. Miksi aloittaa paskoilla koska koneiden ero on kuin yö ja päivä. Ensin koitat paskoilla kunnon jälkeä, sit taas kunnon vehkeillä. ei ole mitään järkeä. Kunnon vehkeet kerralla ei mene hermot.
Ettei mua ainakaan heti kiinnosta ostaa mitää monen sadan laitteita alkuun ku harjoittelee nii menee vähän *huonompikin* harjoitteluun ku käy kone ku kone :P Elikkä kuten pyysin niin LINKKEJÄ mistä saisi KOTIA TILATTUA HALVAN HARJOITTELUA VARTEN ja sitten ostaa parempi jos raha ja kiinnostus jossain vaiheessa kasvaa. Kotona naputus aluks mielessä..
sä et taida ite tajuta mikä on VIRTALÄHDE?
ja mitä hiton eroa sillä on onko se joku prkl eikon vai kiinalainen, jos se työntää sen 14 volttia ulos... dorka
Halvat koneet ovat kuitenkin sen verran hyviä, että jos kolmannenkaan siankorvan jälkeen ei synny suoraa ja tasapaksua viivaa tietää ettei oo "sen juttu". Kunnon tatskaaja saa kyllä halvoilla koneilla kunnon jälkeä aikaiseks kun osaavat koneen toimintaperiaatteen ja säätöjen merkitystä. Ainakaan ns. huono aloittelija ei saisi alkaa uskoa että muuttuu Louie Molloy:ksi jos saa tonnin kone käteen.
:)) taidat olla halpisvehkeiden maahantuoja. Ota siis se hernepurkki pois nenustasi ja mieti. Dorka kertoo sulle...
Useimmissa, yli puolessa halpisseteissä virtalähde on täysin ilman mitään näyttöä, eli sinäkö osasit/osaat noviisina kertoa korvakuulolla milloin värkki heittää ulos 10 tai 8 volttia?
Sinäkö osasit/osaat kertoa sillä pienellä näytöllä joka on osassa settejä, joiden viisari väpäjää edestakas antamatta vakaata volttimäärää?
Sinäkö osasit/osaat kertoa työsuhteen/duty:n, hertzit näistä halpis virtalähteistä, joissa 90% ei ole näyttöä kyseisiin toimintoihin? Onneksi ebaystä saa edes Eikonin kopioita, joissa näyttö kertoo kaiken tuon oleellisen.
Mielestäsi hyvä virtalähde, nyt esim. mainittu Eikon on vain sen vuoksi, että sillä heitetään ulos 14volttia? Eli, jos omistan Porschen, ajan sillä vain ja ainoastaan 300 kmh aina ja kaikkialla?
HYVÄ VIRTALÄHDE on sitä varten että sillä saa kaiken oleellisen avun esille. Miksi syödä keittoa haarukalla, kun on lusikoitakin saatavila.
Huhuh.... Mietitkö vielä mikä ero on hyvällä ja huonolla virtalähteellä? Siis on olemassa muitakin merkkejä kuin tuo nyt mainittu, en ole sen maahantuoja, enkä myy halpissettejä Huuto netissä.
Dorka kuittaa... :))
mulla on viis kiinalaista konetta jotka on ollut käytössä 2,6v ja hyvin skulaa
kyllä sen kokemuksella kuulee ja tietää paljonko pitää virtaa tulla koneeseen, ei siinä välttämättä viisareita tarvita. 30v kokemuksella. linnassa tehtiin mankan moottoreista koneet ja muuntaja oli itse kyhätty eikä siinä mitään säätöjä ollut ja eikun kuvaa nahkaan jupit.
sitten kun osaa tehdä käsi-pakalla kuvaa niin kaikenlaisilla koneilla pystyy tekeen hyvää jälkee .. se on käden taitoo eikä koneen, ja joku oppii ja joku ei. eihän sitä polkupyörälläkään kaikki opi ajamaan..
http://www.vapaakauppa.net/
Tuolta löytyy erillaisia settejä itse ostin
Tatuointisetti Rotaryn
ja olen ollut tyytyväinen kannataa kattella :)
tattoomaailmassa on hyvä valikointi ja varma toimitus. olen itse vakituinen tilaaja ja voin suositella myös muille .