LACROSSE!

EspooDiablos

Lacrosse, yksi maailman vanhimmista pallopeleistä on rantautunut Suomeen! Joukkueurheilu, joka sopii lätkähullulle kansallemme kuin hanska käteen! Peli, jonka sanotaan olevan "the fastest game on two feet" - nopein peli jalkaisiltaan pelattuna!

Oletko vailla harrastusta tai onko sinulla vain muuten luppoaikaa? Tekisikö mielesi kokeilla jotain aivan uutta tai saada kenties karistettua liikakiloja?
Haluatko päästä mukaan suoraan SM-sarjaan pelaamaan nopeinta, kovinta ja antoisinta kuninkuuslajia, jonka rinnalla muut joukkueurheilut jäävät lähtöviivalle??!!!

ESPOON ENSIMMÄINEN JA AINOA LACROSSE-SEURA "ESPOO DIABLOS" HAKEE NYT LISÄÄ INNOKKAITA PELAAJIA RIVEIHINSÄ!!!

Ota yhteyttä:
[email protected]
0400166856


Tietoa Lacrossesta:
Lacrosse on hyvin vanha, perinteinen pohjois-amerikkalainen laji, jota on pelattu jo 1100-luvusta lähtien (reilusti vanhempi kuin jääkiekko, jota pelattiin virallisesti vasta vuodesta 1875 lähtien). Tällöin Pohjois-Amerikan alkuperäisasukkaat, intiaanit, käyttivät kyseistä peliä sotaharjoituksenaan. Nykymuoto Lacrosselle sekä itse nimi (La Crosse, joka tarkoittaa piispan sauvaa) on saanut alkunsa n. 1600-luvun puolivälissä, kun ranskalaiset pyhiinvaeltajat saivat ensikosketuksensa peliin. Sittemmin Lacrossesta on kasvanut erittäin suosittu laji Pohjois-Amerikassa: Laji on ollut jo vuodesta 1859 Kanadan kansallisurheilulaji ja vuodesta 1994 virallinen kesäurheilulaji jääkiekon ollessa virallinen talviurheilulaji. NHL- tähdet kertovat pelaavansa Lacrossea jääkiekon ohessa ja yliopistoissa sekä collegeissa Lacrosse on miltei suositumpi kuin Amerikkalainen jalkapallo.

Pelin perusidea on sama kuin useimmissa muissakin pallopeleissä: Pallo on saatava maaliin keinolla millä hyvänsä - nopeilla syötöillä ja uskaliailla ryntäyksillä vastustajan puolustuksen läpi. Kenttä on jalkapallokentän kokoinen ja maalit 180cm X 180cm. Maalien taakse voi myös mennä, kuten jääkiekossa. Lacrossen pelitapaan liittyy oleellisesti erittäin fyysinen kontakti, sillä jokaista, joka on n. 3 metrin etäisyydellä pallosta, saa taklata sekä lyödä mailaan ja hanskoihin. Mailat ovat juuri tästä syystä metallisia (alumiinisia, platinaa, rautaa, titaania), sillä iskuja tulee paljon. Tosin poiketen muista mailapeleistä, Lacrossessa mailaa pelataan aina niin vasemmalla kuin oikealla kädellä - niin syötöissä, kuljetuksissa, laukauksissa kuin harhautuksissa ja mailat ovat myös eri pituisia. Suojukset ovat kuitenkin parhainta luokkaa eikä otteluista jää juurikaan mustelmia suurempia jälkiä. Lajin vahvasta kontaktista johtuen myös säännöt ovat tiukat ja jäähyjä sekä rangaistuksia, pallon menetyksiä vastustajalle annetaan hyvinkin helposti. Loppujen lopuksi kyse on kuitenkin urheilusta ja myös Lacrossessa kannatetaan reilua peliä. Esimerkiksi selkään taklaamiset, huitomiset, repimiset, ym. ovat ehdottoman ankarasti kiellettyjä.

Suomen maajoukkue on päässyt jo hyvin alkuun Lacrossen mestaruuskisoissa: Vuonna 2004 Suomi sijoittui kahdeksanneksi EM-turnauksessa Prahassa, vuonna 2006 Kanadan MM-kilpailuissa yhdeksänneksi ja vuonna 2008 Lahden EM-turnauksessa sijalle viisi. Ensi vuonna, 2010, järjestetään jälleen MM-turnaus, jonne Suomi lähtee täydellä innolla ja latauksella. Paikkana tällä kertaa Manchester, Englanti.


Lähde mukaan kokeilemaan onko sinussa karua voimaa, vikkeliä refleksejä ja pirteää pelisilmää kohdata maailman nopein ja kovin laji!


Yhteystiedot:
[email protected]
0400166856

9

5798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+17

      Ja vastustajan saa toki kaataa kurlinkikivellä. Lajihan onkin talviurheilulaji, jota pelataan jäällä.

      • 8h9j0k+o

        Haluaisin tietoja otsikon traktorin vaihteistosta...
        Isolla alueella 1 sekä 2 vaihteella kytkintä ylös nostettaessa vaihdekeppi alkaa tärisemään ja rutisemaan ja vaihde hyppää pois päältä. Hitaalla alueella ei ongelmia.
        Voisiko vikaa lähteä etsimään vaihteensiirtäjästä tai vaihdelaatikon päällä olevan pulttiluukun alta???
        Tietoa/vinkkejä kellään???
        Kiitos etukäteen...


    • vetelenhaavia!!

      Kids that started baseball when they were younger and quit to start playing lacrosse because they were a disgrace to the game of baseball. They are also douche bags who think they are hot shit and lacrosse is the greatest sport ever even though they probably suck at that too.
      lacrosse player: baseball is so boring

      baseball player: thats because you sucked

      lacrosse player: no the outfield was so boring

      baseball player: exactly you played the outfield because you sucked

      lacrosse player: (tries to get out of conversation) well i gotta go to lacrosse practice

      baseball player: ok have fun playing with your shaft with other guys

    • tramal19

      curlinki ei ole urheilua!! sillä ei ole urheilun kanssa mitään tekemistä!! seura pelinä tai harrastuksena varmaan oivallinen!! se vaan on tullut olympia lajiksi koska enimmäkseen sitä harrastavat ns. isokenkäiset. samalla ajatuksella vois biljardikin olla olympialaji???? jos kurlinkissa juostais ens 10kilometriä ja sitte leivottais niitä kiviä?? niin sitte nyt herrojen eliitilaji. EI URHEILUA!!!!!

      • karppamanne

        no samaahan voidaan sanoa silloin Golfista, keilauksesta, criketistä, ammunnasta jne... Onhan se nyt urheilua. Ei siinä välttämättä hiki lennä ja kypärät kolise, niinkuin monissa muissa lajeissa, mutta urheilua se vaan on usko pois:D Lajeja on monia...


    • J€FU

      muuten iha kiva mut ei lacrosse ole kyllä jenkeissä läheskään yhtä suosittu laji kuin jenkkifutis! ei collegeissa eikä muutenkaan! pelin nopeus on samaa luokaa kuin jenkkifutiksessa mutta jenkkifutiksessa on kontakti paljon kovempaa!

    • J€FU
    • Turku Titans

      Lacrosse on aivan liian yksinkertainen.
      Pelasin 2 vuotta sitä ja en pitänyt!
      Mokkakyrpien homopeli!

      • LAXAndJEFU

        Hintti


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      86
      6082
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      143
      2545
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      130
      2345
    4. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2238
    5. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      41
      2199
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      67
      1645
    7. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1401
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1355
    9. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1309
    10. Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu

      Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa
      Maailman menoa
      63
      1299
    Aihe