Olen elänyt nyt tasan kolme vuotta suhteessa, jossa toinen osapuoli on yleensä baari-iltojensa jälkeen hieman väkivaltainen. vapaa-ajallaan hän on tietyllä tapaa manipuloiva, yrittää muuttaa mielipiteitäni hyväksymään että hän saisi katsoa minun aikanani pornoa, että hän saisi tapailla naispuolista "ystäväänsä", että meillä olisi kimppaseksiä. Ja kun ja jos sanon ei, ehdotuksiin joita en tahdo, hän kimpaantuu suuresti ja joskus saattaa käydä kiinni. Jollain tavalla pelkään häntä. Välillä hän on maailman ihanin mies, noin kerran kuussa. En ymmärrä, miten olen joutunut tähän tilanteeseen. Pois lähtö on vaikeaa, enkä uskallakaan, kun pelkään, että hän suuttuu asiasta. Lisäksi asumme tosiaa yhdessä, ja minun olisi muutettava opiskelupaikkani ja kaikki häen vuokseen, ja asuttava kalliisti jossai hotellissa pitkän aikaa? Kaverini asuvat tdella kaukana, heillä on omat huolensa ja perheensä, en voi tuppautua vanhemmillenikaan, he ovat kuolleet. Todella hankala ja vaikea tilanne minulle, en voi sanoa muuta.. Enkä keksi, miten selviäisin ehjänä pois.
kuinka päästä irti manipuloijasta
tarpeekseensaanut
1410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen samassa tilanteessa vielä 20vuoden jälkeen. Lähteminen käy vuosi vuodelta vaikeammaksi. Arvaa vaan kuinka monet kerrat olen katunut, että en lähtenyt nuorena! Nyt on lapset, lainat, koti ja täysin romutettu itsetunto, kadonnut identiteetti ja kyvyttömyys toimia itseni parhaaksi. Älä jää!
Sinusta ei tuollaisen ihmisen kanssa jää itsestäsi jäljelle mitään. Minun koko elämäni on aivan palasina, oma ura, haaveet, kaikki jääneet toutumatta.