Pidempään seurustelleet pariskunnat, kuinka usein viikossa/ kuukaudessa harrastatte seksiä? Onko aloitteentekijällä väliä?
Kuinka usein seksiä?
määrä-laatu
17831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Viimeksi varmaan kuukausi sitten oli huonoa seksiä ja sen jälkeen ei mitään. En viitsi tehdä aloitetta (olen tähän asti tehnyt lähes kaikki aloitteet 12 vuoden aikana), kaipa tuo älyää avata suunsa jos jotain haluaa.
En minä pysty enää edes kiihottumaan tuosta naisesta, kun se on aina masentunut tms.
Seksi on yleensä aivan mitäänsanomatonta silloin kun sitä on. Nainen makaa silmät kiinni, ei ääntele, ei kommentoi ennen eikä jälkeen aktin, että mitä oikein haluaisi. Saa minut voimaan pahoin, kun en tiedä mitä teen väärin vai onko kaikki jees.
Tarve ei häviä mihinkään, mutta halut on menneet.
meillä tänä vuonna harrastettu kerran. 10 vuotta yhdessä. Katselen aktiivisesti aidan vihreämmälle puolelle. Muuten sun tilanne muistuttaa mun tilannetta, mutta jos saan kerran vuoteen niin voin olla tyytyväinen..
Yhdessä oltu kohta neljä vuotta ja seksiä n. kerran viikossa, joskus harvemminkin. Minut on nykyään hyvin vaikea saada kiihottumaan, joten jos en ole oikeassa mielentilassa niin ei aina huvita. Olen siis nainen. Valitettavasti en myöskään saa orgasmia yhdynnässä, joten "halu" siihen ei ole yhtä suuri kuin miehelläni, vaikka onkin mukavaa. Harrastamme myös usein "seksiä" pelkästään suiden ja käsien kautta, sillä silloin minullakin on mahdollisuus nautintoon :)
Mutta myönnän, kovaa kiihkoa minulla ei ole ollut piiitkään aikaan, mutta onneksi rakkaus mieheeni voittaa "panohalut".
Kahdeksan vuotta yhdessä, seksiä 2-5 kertaa viikossa. Mies saisi tehdä enemmän aloitteita. Hän haluaa aina, ja me tiedämme kumpikin sen, siksi jättää aloitteenteon useimmiten minulle. Mielestäni sillä on väliä kuka tekee aloitteen, sehän on kaunis huomionosoitus. Toisaalta haluaisin enemmän tulevani vietellyksi, toisaalta pidän siitä, että hän huomioi minun seksuaalista vireyttäni näin antamalla minulle enemmän tilaa toteuttaa sitä. Ja kyllähän mieheni viettelee, kun vinkkaan asiasta.
Harvoin, 3-4 kertaa vuodessa. Meillä on erikoisesti niin päin, etten halua. Rankka työ ja pitkät työajat, mehut pois. Vaimo taas haluaa usein, ja hänellä on vakio-toy boy, joku alta 25 v kundi jonka luona käy kerran viikossa ja on poissa sen yön. Hyväksyn sen, koska jos on halua ja tarpeita niin ei niitä voi tukahduttaa.
meillä 1-2 kertaa viikossa - kahdessa. minä teen aloitteita usemman kuin nuo kerrat, mutta mies AINA torjuu. seksiä siis harrastetaan silloin kun mies sitä haluaa, eli on räjähdys pisteessä eikä muita ärsykkeitä ympärillä
minä 20 mies 22 ja seurustelua takana yli neljä vuotta
Minutkin mies useasti torjuu, koskaan en ole häntä torjunut. Meillä viimesen vuoden aikanen saldo 3 x.
Ja minä haluisin enemmän. En tiedä mitä tehdä.
1-3 krt /kk, nykyään vähemmän(kin), vaimo ei halua ja ei kuulema harrasta seksiä enää saadakseen paremmantuulisen miehen. Itse kaipaisin useamminkin ja haluaisin muutakin kuin "panon". Haluaisin esileikkiä ja kiusoittelua... Nykyään ei jaksa aloitetta tehdä, kun lähestulkoon kaikkiin lähestymisyrityksiin tulee vastaukseksi joku syy ettei huvita/jaksa/kiinnosta. Meni vähän off the topic, sori.
Naimisissa 26-vuotta ja seksiä 2-4 kertaa viikossa. Joskus pikaista, useimmiten pitkään kestävää. Kumpikin teemme aloitteita tasapuolisesti.
Yhdessä viisi vuotta ja seksiä on laidasta laitaan aina kausien mukaan. Normi määrä meille on 1-6 kertaa viikossa. Minä, eli nainen teen usein aloitteen ja toivoisin mieheni tekevän useammin.
ja yhdessä 14v naimisissa 11v
2-4 kertaa/viikko, joskus jää 1 kertaan.
Minä (mihenä) teen aina aloitteen.
Jostain syystä se on ollut näin koko ajan.
Meillä aamuin illoin jos mies saa määrätä. Ikä ei este.
Mutta on aika karu tunne tulla torjutuksi kerta toisensa jälkeen. En kuulemma ymmärrä, että aina ei tee mieli. Mutta olisi kyllä hienoa, jos vaimo joskus sen aloitteen tekisi. Sitä kertaa odotellaan...Eli, jos vaimosta riippuisi, niin ehkä kerran kuussa max. Taidan saada säälistä vähän useammin.
Meillä on kerran kuussa tai harvemmin
ja se 4-8 viikos nyt ku laps niin 3-4 viikos
meillä n. 5 krt/viikossa
Ikää meillä molemmilla 26v.
Meillä noin kerran 3-4kuukaudessa, ja olmme olleet yhdessä vasta vuoden.