Saako vain ratsastuksen opettajat pitää tunteja? Jos esim. on omia hevosia, ja tietää suht paljon ratsastuksesta(ja sen opettamisesta) niin voiko tunteja pitää? Saako niistä laskuttaa vähän, vai ei ollenkaan?
Kysymys!
g.gggg
2192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuka vaan saa pitää ratsastustunteja ja kutsua itseään ratsastuksenopettajaksi. Eli mtään koulutusta ei tarvita (valitettavasti).
Tunneista voi pyytää palkkiota, mutta on muistetava, että silloin kyseessä on verottajan näkökulmasta ansiotoiminta, josta on maksettava veroa, jso toiminta on vähäistä merkittävämpää (rajat kannattaa tarkistaa verotoimistosta). Lisäksi homma katsotaa aika nopeasti yrittäjyydeksi, ja yrittäjä ei ole oikeutettu työttömyyskorvaukseen eikä muihin sen kaltaisiin etuuksiin, joten hommalla on sitten myös elettävä, jos ei löydä muita töitä.
Okei. Niin ja jos on toinenkin työ ratsastustuntejen pitämisen lisäksi, siis sellainen työ jolla elää, ja ratsastustuntejen pitäminen olisi vain sellainen pieni "lisä-harrastus/työ". Ja tarkoitinkin lähinnä että pitäisin välillä tunteja ystävilleni ja tuttaville, en suurille tuntiryhmille. Kun hevosiakin on vain kaksi. Eli tämä onnistuisi? En välttämättä edes pyytäisi tunneista maksua, mutta kysymys kuuluikin olisiko maksun pyytäminen tässä tilanteessa laillista.. Mutta kiitos paljon agrologi :)