töihin norjaan

kuinka pääsisin norjaan kalatehtaalle töihin?
onko kokemuksia? mistä saisin tietoa näistä työpaikoista?
910227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei ollut suomalainen nainen kestänyt norjassa vaikka oli kaupungin varakkain suomalainen miehenä vaan tappoi itsensä, jos niin tyhmä olet että haluat sinne halveksittavaksi, siitä vain. kyllä se suhunkin se suomalaisten haukkuminen vaikuttaa, tavalla tai toisella. toivotaan ettei samalla tavalla kuin siihen naiseen. tosin, ei noista itsemurhista tiedä, eihän ne kaikki itsareita ole, ehkäpä söi riittävästi jotain joka itsariajatukset aiheutti, ymmärtävässä hoidossa joka tajus että kätsystihän tosta ny eroon päästään.

Äänestä
  • (että miehellä oli rahaa, silti herkkä nainen ei kestänyt siellä asua, sitä eivät tajunneet sanoa, ymmärrys puuttui, kuten tavallista)

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    (että miehellä oli rahaa, silti herkkä nainen ei kestänyt siellä asua, sitä eivät tajunneet sanoa, ymmärrys puuttui, kuten tavallista)

    Suomalainen ei saa menestyä edes Norjassa.

    Olihan sillä akalla rahaa asua vaikka missä.

    Se on muuten täyttä puppua, että mielenterveyspotilaat olisivat jotenkin "herkkiä". Tuttavani on ajoittain psykoottinen ja sille pitää vääntää asioita - ei rautalangasta vaan rautakangesta.

    Äänestä

Selaa listaa alaspäin. Luultavasti kymmenen samaa asiaa puivaa keskustelua löytyy.

Kalatehtaille ei pääse kuin suhteilla. Tehtaat lopettavat ja ihmisiä lomautetaan. Jos töitä ilmenee, niin aiemmat työntekijät pääsee ensin.

Työ kovaa ja haisee pahalle. Kannattaa vain jos pääsee tekemään paljon ylitöitä. Tehtaat sijaitsevat pikkupaikkakunnilla joissa ei ole mitään tekemistä ja kallis elinkustannus. Alkoholin käyttö yleistä näissä paikoissa.

Tietoa ei löydy netistä. Kannattaa selata Norjan työkkärin sivuja.

Norjaan pääsee töihin halpommin rakennusalalle, sairaalaan ja kesäksi hotelleihin.

Äänestä
  • Joo selaa linkkejä alaspäin niin löytyy kunnon tietoa! Ite oon ollut tääl pitkälle yli vuoden ja nyt hommasin vervapaan auton. Vajaa puol vuotta viel tääl ja sit pois! Kaks vuotta tääl töitä= suomessa viis vuotta, siis rahallisesti! Työtahti on paljon leppoisampi kuin suomes! Mut maa on aivan perseestä, toki yksikää norski ei oo ikinä tääl mulle vittuillu! Ja muuten mul on tääl kihlattu mukana ja ei oo itteensä tappanu ;) Niin, joo ehän mä ookkaan kaupungin rikkain mies! Moniko siel suomes tappaa ittensä? Herätkää nyt. kauhee uutinen jos ulkomail joku suomalainen tappaa ittensä!!!

    Äänestä

  • varmasti! kirjoitti:

    Joo selaa linkkejä alaspäin niin löytyy kunnon tietoa! Ite oon ollut tääl pitkälle yli vuoden ja nyt hommasin vervapaan auton. Vajaa puol vuotta viel tääl ja sit pois! Kaks vuotta tääl töitä= suomessa viis vuotta, siis rahallisesti! Työtahti on paljon leppoisampi kuin suomes! Mut maa on aivan perseestä, toki yksikää norski ei oo ikinä tääl mulle vittuillu! Ja muuten mul on tääl kihlattu mukana ja ei oo itteensä tappanu ;) Niin, joo ehän mä ookkaan kaupungin rikkain mies! Moniko siel suomes tappaa ittensä? Herätkää nyt. kauhee uutinen jos ulkomail joku suomalainen tappaa ittensä!!!

    Hyvä että on olemassa positiivisiakin mielipiteitä..ja kokemuksia. niitä kaivattaskin enemmän eikä negatiivistä suppeita ihmisiä.(myös norjan työmarkkinoista kiinnostunut)

    Äänestä

miksi hel..kalatehtaalle? tai tietysti jostainhan sitä on aloitettava.itse olen ollu täällä ca.6vuotta-mitään yleispätevää sääntöä duunin saa
misessa ei todellakaan ole.kalatehtaiden"kulta aika"taitaa olla ohi tai ainakin sillä alalla suhdanteet vaihtuvat salamannopeasti.toisaalta kun tulin tänne,englanti riitti ihan hyvin-nyt asia on hieman toisin.tunnetko ketään täältä?
pohjoisn.epäilisin saavan paremmin duunia pelkäll
ä englannilla.itde asun oslossa-saa nähd.kuin pitkään!jos tulet tänne ensimm.tarvit henkilönr.(
norjalainsen)muuten esim tvt.tsto.ei ala"palvelemaan-ilman sitä olet pelkkä turisti!
jos tarkoitus on olla pitempään suosittelisin lämpimästi kunnon ammatin hankkimista! pga.penger!
jos olet mies:esim oppisopimuksella lihan leikkaaj
aksi oppiminen kest.noin 2 vuotta-töitä varmaan
riittää-ja on jopa "norjalaisittain"kunnolla palkattu.180-220kr tunti.ensin kannattaa pyrkiä vaikka pakkaajaksi lihanjalostamoon-opiskelee
kieltä ym.ja tid.jossain vaih.leikkaajaharj.pääsy
ä.niin itse tein.pohjoisessa on kyllä aivan valtava määrä t.paikkoja auki-metallialan ammattimiehet ym.esim tämä "snow-white"projekti.
jos ei puhu kieltä tai ole ammattia(vaikka oliskin ammatti mutta ei pysty kommunikoimaan)suo
sittelisin siivoushommiin kokeilua.palkka (lähtö)
ei hurraamista ab.100-kr.nousee yleensä jonkin ajan kuluttua.monesti tarjoavat urakoita ja silloinhan se on tienaaminen itsestä kiinni.!

Äänestä
  • yllä oli paljon porua ja vähän tietoa.

    töitä löytyy ja jos menet norjaan tee nämä asiat:

    avoimet työpaikat:www.aetat.no
    hanki id-numero: paikallinen ligningskontor
    pankki: avaa tili vasta id:n saatua (muuten ei onnaa)
    asunto: hanki osoite heti id:n saatua
    verot: saat verokortin kun saat id:n

    eli ID numero on se ovien avaaja.

    töitä löytyy kaikilla aloilla hyvin runsaasti ja olisi toki suotavaa,jos osaa esim: ruotsia siten, että ymmärtää ja tulee toimeen. Auttaa kummasti asioissa. Toki enkullakin pärjää aluksi.

    Lykke til.

    Äänestä

apua tietääkö kukaan kuinka pääsis norjaan töihin lähinnä kalatehtaalle tai vaikka siivoamaan osaan ruotsia ja suomea mut norjan työkkärin sivuilta en ymmärrä yhtään mitään.oliskohan sielä joku suomentaitoinen esim siivousfirma jolla olis kämppäkin kiitos etukäteen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtoo norjaan! kirjoitti:

kuinka pääsisin norjaan kalatehtaalle töihin?
onko kokemuksia? mistä saisin tietoa näistä työpaikoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu