Miten ihmiset pystyvät elämään...

tällaisen taakan kanssa? Usein kuski on ainoa, joka jää henkiin.
Ihminen kokee syyllisyyttä jopa onnettomuudesta, johon ei itse ole syyllinen, mutta on jäänyt eloon monien muiden kuollessa.


http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194625853302/artikkeli/nuorten kuolonkolarit varjostivat etenkin pohjanmaata...
6116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onhan se jotenkin kohtalon ivaa, että juuri kännissä, tai muuten vaan tyrinyt jää henkiin muiden heittäessä lusikan nurkkaan. Toisaalta se on ihan oikein, miettiipähän mitä tuli tehtyä, mutta toisaalta taas tyrijä saisi olla ainoa, jolle jotain tapahtuu, jos on tapahtuakseen. Ja joskushan melkoisena osatekijänä voi olla varsinaisen tyrimisen sijaan enemmänkin paska tuuri, josta tietenkin tuollainen syyllisyyden taakka on aika kohtuuton seuraus. Tekevälle sattuu, ja kukapa meistä ei olisi teini ollut.

Miten pystyy elämään, niin eihän kaikki pystykään. Ne jotka pystyy, niin luulisin että se on vain käytävä pohjamutia myöten läpi, puhkianalysoida ja tehdä itselleen selväksi, mitä tapahtui ja miksi.

Äänestä
  • ajokortin saaneita kuskeja, jotka ovat ajaneet selvin päin, mutta kokemattomuuttaan liikenteessä aiheuttaneet omien sisarusten tai hyvien ystäviensä kuoleman. Tuo on täysin järjessä mittaamaton suru.

    Äänestä

  • vdd kirjoitti:

    ajokortin saaneita kuskeja, jotka ovat ajaneet selvin päin, mutta kokemattomuuttaan liikenteessä aiheuttaneet omien sisarusten tai hyvien ystäviensä kuoleman. Tuo on täysin järjessä mittaamaton suru.

    Ja niitä, jotka vain sattuvat olemaan puikoissa kun jollain muulla liikenteessä olijalla on se huono hetki, ja joudutaan sen takia vakavaan kolariin. Mikä on vähän eri asia, mutta silti.

    Tai entäpä hirvikolari? Hiljan sattui Oulun lähellä niin, että 16-vuotias tyttö menehtyi. Ajattelepa jos olisit ollut esim. tytön vanhempana ratissa, ja oma lapsi menehtyy tuolla tavalla. Hirvi kyllä osaa tulla nopeasti eteen, niin nopeasti ettei sitä tajuakaan, mutta entä jos olisitkin tehnyt jotain muuta, ja et sen takia ehdi reagoida mitenkään... Semmoista se liikenne on.

    Äänestä

kaikkien muidenkin taakkojen kanssa, toiset paremmin toiset helvetin paljon huonommin. Syyllisyytensä pitää pystyä kantamaan ja käsittelemään vaikka ei tahallista tekoa olisi tehnytkään.

Äänestä
  • voimaa jaksaa jatkaa?

    Äänestä

  • vdd kirjoitti:

    voimaa jaksaa jatkaa?

    etten tiedä, kuka mistäkin. Sotien traumoista aina joku selviää henkisesti paremmin, luulisin kyseen olevan niistä psyyken rakenteiden lujuudesta, mitä kukin pystyy kantamaan ja käsittelemään. Sitten on ammattilaisia, jos osaa apua hakea ja tarvita. Aika ja työ, työ ja aika. Siinä kun sarkaa on käännettävä eikä periksi voi antaa tulee suru ja syyllisyys pienemmäksi ajan kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vdd kirjoitti:

tällaisen taakan kanssa? Usein kuski on ainoa, joka jää henkiin.
Ihminen kokee syyllisyyttä jopa onnettomuudesta, johon ei itse ole syyllinen, mutta on jäänyt eloon monien muiden kuollessa.


http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194625853302/artikkeli/nuorten kuolonkolarit varjostivat etenkin pohjanmaata...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu