Onko niin, että pesällä saa olla vain yksi ulkopelaaja kerrallaan jos halutaan polttaa etenijä? Eli jos esimerkiksi kotipesässä on lukkari ja etukentällä oleva ulkopelaaja saa pallon kiinni ja tietää että lukkari ei jostain syystä saa heittoa kiinni jos hän heittää ja päättää siksi itse juosta kotipesään pallon kanssa. Eli tällöin kotipesässä on lukkari ja joukkueen toinen ulkopelaaja pallon kanssa ja paloa ei kuulemma tule ennenkuin jompi kumpi on poistunut pesästä ja vain yksi ulkopelaaja on siis pesässä pallon kanssa. En virallisista säännöistä löytänyt mitään mainintaa, että montako ulkopelaajaa saa pesällä olla polttotilanteessa.
Otetaan vielä kuvitteellinen esimerkki: Lyöjä lyö pienen pompun ja ulkopelaaja saa pallon kiinni. Hän huomaa, että lukkari on loukannut itseään eikä pysty vastaanottamaan heittoa joten hän päättää itse juosta kotipesään polttaakseen juoksua yrittävän pelaajan. Eli pitäisikö tässä tilanteessa ulkopelaajan juosta lukkarin luo ja antaa pallo hänelle käteen ja sitten vielä äkkiä juosta pois pesästä jotta juoksija saadaan poltettua?
Polttaminen
Selvennystä kaipaava
1
750
Vastaukset
- erkki100
"Onko niin, että pesällä saa olla vain yksi ulkopelaaja kerrallaan jos halutaan polttaa etenijä?"
Ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1902630Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411198- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808