Mitähän P.Erkkilä laitetaan hoitamaan???Onko tietoa. Miksi Pihko alennettiin?!
outokummun uudistukset
huhu
372861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
tais loppua kivet
Pihkosta en osaa sanoa yhtään mitään koska en ole koko miestä töissä nähnyt. Työskentelen kuitenkin linjalla joka on kuulemma Outokummun lippulaiva. Jos ei kaveria sen vertaa johtamansa tehtaan toiminta kiinnosta niin joutaakin vaihtoon. Erkkilä on yksi Outokummun teräspuolen suurimmista vaikuttajista lähes koko sen historian ajan joten täytyy sanoa että tämä ratkaisu olisi pitänyt tehdä jo aikoja sitten. Suutalakin oli huippukaveri, Rantamaulasta puhumattakaan.
hyvä että yläportaassakin tapahtuu jotain järkevää,jokohan met saamme alkaa tekkeen terästä niinkö
ennen hyvään aikaa,turhat keittokomero ok/perkattit hiiteet,ei tämmönen tavallinen tallaaja tajua/kiinnosta ookoot,mutta terästä on motivaatiota tehä,no jos jotaki hyvää okoosta sai istua kokouksissa
ja niistä vielä maksettiin täys palkka.
Siekö jossaki "lippulaivalinjala"? Eikhän se ole silleen, että jos ei alussa syötetä, ei lopussakhan oteta? Vai miten se oli? Laatu lähtee sielltä ihan alusta. Oleksie nuin herroitten harhauttama vai onko sulla vaan muuten voimakkaat ja höpötykseen reagoivat munuaiset? (vrt. kusta päässä)
tais nyt mennä vähän ohi. Eihän Rappiomies sanonut itse pitävänsä jotaki tiettyä linjaa minään, siinä oli se yks pikku sana, "kuulemma". Tuskin kukaan omista luuloistaan tai pitämisistään sanoo että "kuulemma".
Tämä se on aina ongelma. Jätkät rupeavat rähisemään keskenään, ja tämmösistä asioista. Lapsellista.
muuttuuko mikään yhden miehen, vaikkakin isokenkäisen, vaihtuessa, mutta jos muuttuu, toivottavasti muutosta tulee tehtaan vallanneeseen byrokratiaan välimallin pikkupomoineen. Kukaan ei enää tee päätöksiä, asioita vain pallotellaan kaiken maailman konsulttien kauppaamissa tyhjänpäiväisissä projekteissa ja projektin jatkoprojekteissa. OK 1 hyvänä esimerkkinä. Ja kuka koko Selleen niemellä on enää perillä näistä helvetin Pecat, Oupex, SAP ja mitä kaikkia niitä nyt onkaan menossa, näistä toimihenkilöiden iloksi värkätyistä mielettömän kivoista ja haastavista jutuista. Ainakin noita lyhenteitä vilisee tuhottomasti siellä täällä, eikä kukaan tiedä mitä ihmettä tarkoittavat, tiedetään vain se, että valtava kasa ihmisiä on niiden kanssa tekemisissä.
Kuka muistaa vielä ajat, kun tehtaalla sai puhelimella hoidettua jonkin asian? Kuka muistaa ajan, kun oman osaston johto oli edes naamaltaan tuttu? Ajan, kun asioista tiedotettiin ja tiedettiin? Perhana, kaikista yritetään väkisin tehdä jonkin konsulttifirman mainosnukkeja, joista saa kivoja kuvia henkilöstölehteen ja jotka eivät osaa puhua kuin ympäripyöreätä lyhennejargonia. Homma on kohta kuin sen legendaarisen Volvolla työskentelevän ruotsiinmuuttajan vastaus tienposkessa hajonnutta Volvoaan ihmettelevälle, "Ainakin se mutteri, jonka MINÄ kiristin, on yhä kiinni". Perkele.
Olipa asiatekstiä. Nyt saatiin kaveri joka on kuitenkin joskus nähnyt miten terästä tehdään. Itsekin olen hänet nähnyt työmaalla aikoinaan. Odotukset ovat kovat.
sun mutteris on rälläköitö aikoja sitten pois! siellä mikään muutu mihinkään luulette vaan,ei ainakaan parempaan suuntaan.
muutu mikään.huonnommaksi menee vielä.. rantalan hommia noi ok yms. ite kai se on yhtenä omistajana siinä konsulttifimassa. varmaankin palkataan lisää herroja taloon
Muistan vielä ajan kun konepässiä pystyi hihasta nykäisemään kun ohi pyöräili että korjaas toi ohimennessäs. Nykyään joutuu soittamaan vaikka kelle ja 5min homma sitten kuitenkin siirtyy seuraavaan seisakkiin...
niin sillon oli osaavia konepässejä,nyt ovat PÄSSEJÄ.
Puhut palijon...ja puhut asiaa!
Antti hakkas kovan linijan miehenä päätään loputtomasti seinhän. Se lienee hoksattu jo Espoossaki. Pikku-Pekka on torniolaislähtönen, vaikkaki jurrisko olemassaan. Katelhan pojat ja ootelhan. Pekala on kuitenki parempi näkemys mejän tehtaasta ku Antila. Katelhan, kuinka pitkät suittet on Pekala.
Kova son kuule mieski. Ei kannata liikoja ootella jätkäpuolele.
Ja ikänä ei oo tullu mieleen että, oisit ihan itte sen viiden minuutin pikku homman sitten teheny? Vai hä?
On tämä vaan nii hauskaa :)
varten sinä kuvittelet ihmisten käyvän eri alojen kouluja ja kursseja? Jos on henkilö, joka tehtävänä on tehdä tiettyjä asioita, miksi jonkun muun pitäisi puutteellisilla taidoilla ja tiedoilla mennä korjaamaan jotain mahdollisesti erikoisosaamistakin vaativaa?
Tollo.
Erkkilä johtaa Torniota toistaiseksi. Antti sai lähtiä ku oli "jäärä".
antti oliki.mutta luuletteko että pekka teille porkkanoita jakaa...ei...ei.Rantanen on laittanu miehen saneraan firman myyntikuntoon,jos tarkoitus olisi ollut porukkahengen parantaminen niin hesasta olis laitettu Herra Suutala hommiin.Suutalallahan on entuudestaan hyvät välit työporukkaan ja hän olis saanut heti uskoa porukkaan.Tuotantoa ja rahaa olis tullu firmalle erikäskystä.
koettakaa nähdä koko kuva missä Tornion tehtaat on tällä hetkellä. Tilauksia tulee huonosti ja nekin vähät jää pakkolomien kostohengessä tekemättä. Luuletteko, ettei Espoossa ole miehiä joiden intressit on vain katsoa numeroita ilman paikallisten besserwissereiden selityksiä. Aletaan töihin ja unohdetaan nuo agitaattorit jotka vielä neuvostoliiton ajan muistaen luulee jarrutuksen voimaan.
Mitään ihmemiehiä meidän ei oleta olevankaan mutta jos tuo kyynelehtiminen loppuisi ja tehtäis se pieni osa mikä kullakin on ilman ihmeempiä ponnistuksia työnkuvana saattaisimme pystyä pitämään aluksi edes Outokummun sisällä ykköspaikan , ainakin toimitusvarmuusden ja laadun suhteen. Hoitakoot herrat myynnin ja hallinon nuo hinta- ja kustannustekijät muulta osin kohdalleen.
Luulen, että nykymenolla on alle vuoden lappu luukulla ainakin osalle tuotantolinjoista(ja sen työntekijöille) . Ei sitä "suutalan setää" tule puhaltamaan pipiä pois.
ja on totta, että jotta täällä saadaan työpaikkoja pidettyä, niiden eteen pitää vielä tehdä vitusti töitä. Se ei paljoa Kiinalaisia kiinnosta, mitä joku yksittäinen kumpulainen mistäkin valittaa, vaan pukkaa maailmalle halpaa peltiä niin että soi ja vähän helvetin paljon.
Tuotantomäärillä niille ei pärjää, eli jotain muuta on pyrittävä parantamaan. Ja se muu tulikin yllä, toimitusvarmuus ja laatu. Hinnoilla ja volyymillä jäädään aina kakkosiksi.
Mutta Tupla taisi olla virhe. Maksaako siitä sitten kuka, jää nähtäväksi.
Saatanan velalliset ylitöitä niin teitä kyykytetään lopun elämää,se on oikein teille"paskahousut"
Pekka alkaa kunnossapitoa. Se on FAKTA.
otetaan löysät pois.
pikku hiljaa lapparin perässä mennään....2015-20 voi olla jo kohtuu hiljaista
kunnossapitoporukka. Eikö niitä tarvita siellä enää? Eikö mene enää laitteet rikki? Jos se ulkoistetaan; eikö ulkotyönantajakin tarvitse työväkeä. Vai onko niin että nuo kunnossapidon hommat pystytään hoitamaan vaikkapa helsingistä käsin,käsin,tosin...Vai. Ei ymmärrä.
ei tarvita...sama onko vai ei...mitään ei osata tehä....yrittävät ulkoa saada osaavaa ja ripeää porukkaa
Kunnossapito porukka tekee hommia hyvin ja ahkeraasti! tietenki aina porukkaan mahtuu niitäkin jotka" luistelee".Ei se ulkoistaminen tuo säästöjä,enempi se tulee oikeasti maksaan,se on vain hesalaisten höpötystä.Kunnossapito olis hyvällä mallilla vieläkin ,kun ei olis alettu höpöttää ns.keskitettyä kunnossapitoa.Sen jälkeen on kaikki mennyt ns.perseelleen.
joo ja palkkatoimisto ulkoistetaan myös (FAKTAA)!
kunnossapito olis pitäny ulkoistaa jo viime yt jälkeen,turhaa lässytystä,markkina talous on raakaa peliä
jotta saamme tehostettua,linjojen volyymiä en voi käsittää,tätä nyky menoa,ei hyvältä vaikuta.
joo ITELLA laskee kumpumiehen tilit tätä nykyä. ja HP2:n koneet on myyty(50milj)...siis kaikki uudet myllyt eli koko linja.se on outukummulla vuokralla ns.liisinki linja.kuten esim lähettämön osa koneista.mitäs sitten kun linja tuottaa ja tavaraa menee ja yhtiö haluaakin ostaa itselle linjan takaisin ettei tarvi "turhaa"syytää rahaa muille...tuskimpa saa ostettua enään samalla hintaa takasin :),mutta tuskin edes ostaakaan.
Olipa hienosti tehty viime kesänä kupi/sähkö porukalta porukkaa pakkolomilla jätkät paino ylitöitä.
Ei muuta ko ulkoistaminen saavat tehä ylitöitä sitten niin paljon kuin haluavat, ja osa varmaan joutuu pihallekkin maleksimasta!!!!!!! Tulee firmalle isot säästöt!!!!!!!!!
sehän on joillekkin ongelma, kun toisten ammattitaidolle on kysyntää ja itse istutaan sormi suussa kotona, kun ei muuta osata, kun jotain uunia vahtia...
Jos ylitöitä ei olisi tehty niin luuletko, että ne työt olisi jätetty tekemättä? Ei vaan ne olisi tehnyt urakoitsija. Kumpi nyt sitten on parempi...?...Voisihan sen sulatonkin ulkoistaa. Tulisi isot säästöt, kun ei saataisiin ammattitaitoista porukkaa töihin, ei junatkaan palais niin useasti...
Niin okton kupi ammattitaitosta? Jos se olis sitä ei siellä pyöris kymmeniä pj kantojärven kavametin
ym muiden firmojen miehiä!! Siinä ois hyviä firmoja kun kerta ulkoistamista suunnitellaan.
Niin ja olis pitäny antaa muidenfirmojen tehä ne ylityöt eikä sörkkiä väliin.
Keskitetty kunnossapito on ABB juoni ajaa meidän oma kunnossapito alas. Ja onnistuihan se, nyt ostetaan toimimaton kupi byrokratiaan kyllästyneineen työntekijöineen.
Ja miehen kuvatukset, pois toisten kurkuista syyt on jossain muualla !!!
Tv. P-B.
että se urakoitsijoiden käyttö on ammattitaidosta kiinni? Ehei...mutta on sellaisia töitä, joita ei omalla porukalla pystytä tai keretä tekemään. On myös sellaisia töitä, joihin ei löydy pätevää miestä koko Suomesta vaan pitää tilata "ammattilainen" Saksasta...Ei katsos voi olla joka alan asiantuntijoita Outokummullakaan.
Eli siis nämä muiden firmojen miehet pystyy tekemää ammattityöt just!! Ei keretä sen ajatuksen saa heittää romukoppaan. Vähempi on näkyny prosessi töissä saksalaisia ja komennusmiehiä...
Eli prosessi on hommissa on vissiin ammattilaisia? Ei tarvita asiantuntijoita....
"Eli siis nämä muiden firmojen miehet pystyy tekemää ammattityöt just!!"
Kyllä pystyy, mutta onko sillä väliä tekeekö ne työt Kummun omat kunnossapitäjät vai urakoitsijat? Ei kai se työ siitä muutu, minkä firman kirjoilla on. Pääsääntöisestihän omat miehet pitävät kunnossa prosessilaitteita ja ulkopuoliset ovat osa jotain isompaa projeksia tai ovat lisätyövoimana seisokeissa.
"Vähempi on näkyny prosessi töissä saksalaisia ja komennusmiehiä..."
Niitä teidän prosessilaitteita korjaa juurikin Kummun kunnossapitäjät, urakoitsijat ja vaikka ne Saksalaisetkin. Eihän prosessimiehet osaa muuta, kuin rikkoa vehkeitä ja sitten soitetaan "sormi suussa" KuPi:lle, että kun "tää ei toimi" tai "meni rikki". Jos prosessissa olisi töissä pelkästään ammattiotaitoisia miehiä, eikä "hällä-väliä jamppoja" niin puolet kunnossapitäjistä voisi huoletta irtisanoa.