Lapuan Virkiä

kaaponenkin

Sivuilla kehutaan kuinka upea saavutus hopeamitali. Sanoisin ettei se ollut kyllä sinnepäinkään. Toki hopeamitali jonkinlainen saavutus on, mutta kyllä kultamitali olisi ollut otettavissa. Pelajaamateriaali olisi riittänyt kultaan. Tällä kertaa pelinjohtokaksikko hävisi hopeat! Ei voi olla tuollaista pelinjohtokaksikkoa, mikä pelaa koko kauden samalla kaavalla eikä tapahdu pelin sisällä minkäänlaista yllättävää. Ei ollut kovin vaikea Jyväskylän tyttöjen hoitaa tarvittavia paloja taululle ja riittävä määrä juoksuja otteluiden voittoon. Harmittaa Lapuan tyttöjen puolesta, että kaksi miestä voi kauden tärkeimmällä hetkellä olla noin huonoja!

Eteenpäin mentiin yksi sija, mutta kultamitaleista ei voi puhua niin pitkään kun pelataan pesiskoulupesäpalloa. Onnittelut kuitenkin hopeamitaleista. Jos asia on joukkueessa niin että hopeaakin juhlitaan niin hyvä niin. Jos häviötä tykkää juhlia niin antaa vain mennä!

Toivottavasti ensi kesäksi saadaan myös kilpailukykyinen joukkue kasaan. Vaikka huhut kertovat että kausi oli taloudellisesti todella raskas ja tappiollinen?

Sen verran vielä pitää nostaa Jyväskylän suoritusten arvoa, että ilmeisesti tytöillä oli ollut perjantaisin aika rankkoja "valmistavia" henkisiä treenejä Jyväskylän yössä? Eikä silti Lapua saanut taistelua aikaan?

3

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannustus palkitsee

      Ilmeisesti joku katkera ihminen kirjoittaa tuollaista sontaa hopeajoukkueesta. Ei syytä voi laittaa kahden miehen niskoille. Hyvin on hatusta vedetty kirittärien perjaitaitreenit kaupungilla. Kuulemani mukaan joukkue on viimeksi juhlinut kesäkuussa. Eli ei tänne ihan kaikkea kannata kirjoittaa.

      Mikä nykyihmisissä on, kun ei osata enää rehellisesti kannustaa ja olla onnellisia toisten puolesta.

      • kukutus

        Todellakin Jyväskylä on keskittynyt vain ja ainoastaan finaalien voittamiseen. Ei ole ollut juhliminen mielessä varmasti yhdelläkään joukkueeseen kuuluneella. Jos kaupungilla on oltu niin mielessä on kuitenkin ollut seuraavan päivän finaali ja sen voittaminen. Lapuan likoista ei näkynyt se voittamisen tahto mikä olisi ehkä pitänyt. Harmi että Virkiä ei uskonut edes itse voittoonsa vaan luovuttivat kultamitalit Jyväskylälle jo ennen finaalien alkua!


      • tiedonjyvä
        kukutus kirjoitti:

        Todellakin Jyväskylä on keskittynyt vain ja ainoastaan finaalien voittamiseen. Ei ole ollut juhliminen mielessä varmasti yhdelläkään joukkueeseen kuuluneella. Jos kaupungilla on oltu niin mielessä on kuitenkin ollut seuraavan päivän finaali ja sen voittaminen. Lapuan likoista ei näkynyt se voittamisen tahto mikä olisi ehkä pitänyt. Harmi että Virkiä ei uskonut edes itse voittoonsa vaan luovuttivat kultamitalit Jyväskylälle jo ennen finaalien alkua!

        Jos Lapua tai kuka tahansa muukin joukkue ottaisi edes vähän mallia kirittärien peleihin valmistautumisesta niin voisivat ehkä joskus pärjätäkin. Toisaalta se taitaa olla todella - todella - monelle joukkueelle täysin mahdotonta, koska vaatii niin helvetinmoisen sitoutumisen ja ajankäytön. Että ei varmasti ollut yksikään pelaaja Jyväskylän yössä perjantaina. Että kyllä on aika katkeraa puhetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      348
      3658
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2388
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1970
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1655
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1552
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      41
      1509
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      282
      1468
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1324
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1126
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      17
      1048
    Aihe