http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009092210290117_uu.shtml
Siis tyyppi listi toisen vuonna -92 ja sai 8v 3kk eli elon laskuopin mukaan vapautui vuonna 2000 ja ne 3kk päälle
Vuonna -99 kaveri listi äitinsä ja sai 10v 8kk. eli olisi pitänyt vapautua vuonna 2009 ja ne 10kk päälle.
Puuhakkaana tyyppinä Tommi-Taneli kuitenkin tappoi Anna-Emilian jo 2008 tammikuussa, jolloin kyseinen hyypiö oli taas jo vapaana.
Tästä viimeisimmästä tempauksestaan kyseinen reppana sai sitten jo "elinkautisen" (siis mikäli ihmisikä on 14v 6kk). Asiaan tietenkin kuuluu, että mallivanki Tommi-Taneli vapautuu vajaan kymmenen vuotta lusittuaan. Niin ja laskeminen alkoi jo tammikuusta 2008, eli herra vapautuu 2018.
Putkeen laskettuna hyypiö vapautuisi vasta 2023. No se kerkiää tappaa vielä yhden ihmisen ennen kuin on liian kääkkä.
Olisipa mielenkiintoista saattaa edesvastuuseen ihmiset, jokka laskevat tappajat vapaalle tappamaan lisää, ennen kuin "tuomiot" on edes lusittu.
Siis tyyppi listi toisen vuonna -92 ja sai 8v 3kk eli elon laskuopin mukaan vapautui vuonna 2000 ja ne 3kk päälle
Vuonna -99 kaveri listi äitinsä ja sai 10v 8kk. eli olisi pitänyt vapautua vuonna 2009 ja ne 10kk päälle.
Puuhakkaana tyyppinä Tommi-Taneli kuitenkin tappoi Anna-Emilian jo 2008 tammikuussa, jolloin kyseinen hyypiö oli taas jo vapaana.
Tästä viimeisimmästä tempauksestaan kyseinen reppana sai sitten jo "elinkautisen" (siis mikäli ihmisikä on 14v 6kk). Asiaan tietenkin kuuluu, että mallivanki Tommi-Taneli vapautuu vajaan kymmenen vuotta lusittuaan. Niin ja laskeminen alkoi jo tammikuusta 2008, eli herra vapautuu 2018.
Putkeen laskettuna hyypiö vapautuisi vasta 2023. No se kerkiää tappaa vielä yhden ihmisen ennen kuin on liian kääkkä.
Olisipa mielenkiintoista saattaa edesvastuuseen ihmiset, jokka laskevat tappajat vapaalle tappamaan lisää, ennen kuin "tuomiot" on edes lusittu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ne joutuu vaan tarkemmin katsomaan milloin sen tekevät
mutta yhtä totta on, että tiilenpäitä lueskellessaan ainakaan noita ei olisi päässyt sattumaan.
matematiikalla. Voidaan olettaa et jokainen ihminen on potentiaalinen tappaja - jollakin todennäköisyydellä. Asiaan vaikuttaa tehdyt rikokset, sukupuoli, vanhemmat, etc. Mistä tuo luku sitten saadaan - joku tilastonikkari löytää sen jokaiselle - ehkä sen perusteella tuomio pitää antaa pelkästä olemassaolosta. Joku toinen voi väittää et kaksi murhaa nostaa tod. näk. ykköseksi eli eikun linnaan tai hirteen.
On toki helpompi jälkikäteen vastata mikä tuo luku kenenkin kohdalla oli - ja siten päättää mikä tuomion olisi pitänyt olla. Ennustaminenkin on helppoa - ainoastaan osuminen on vaikeaa.
useimmat henkirikokset tehtään. Sitten on tietysti sota joka tekee kaikista tappajia.
Pointtini taisi olla siinä, että ei noi tuomiot nyt niin pitkiä ole rikokseen suhteutettuna, että niitä pitäisi automaattisesti lyhentää entisestään. Jos joku tuomitaan 14 vuodeksi linnaan, niin lusikoon neljätoista vuotta.
ei ole matematiikkaa - eikä aina ihan loogistakaan.
suurin osa "vapautuu" ehdonalaiseen puolet tuomiosta istuttuaan.
Ehkäpä koko hommassa vituttaa se kun ei sille mahda mitään. En mä silti toivo mitään teloituksiakaan. Mutta saisi ne pidempään lusia.
ratkaista asioita on pidentää tuomioita - joka sopii yhteen meikäläisen lääkepolitiikan kanssa. Hoidetaan oiretta, koska syiden etsiminen on liian kallista - ainakin tällä kvartaalilla. Onhan hommassa tekemisen maku ja maailma tuntuu turvallisemmalta.
edelle tavallisten ihmisten turvallisuus, tai murhaajien oikeus vaellella vapaasti keskuudessamme, asetan tavalliset ihmiset etusijalle, vaikka sitten polkemalla murhaajien oikeuksia.
Äläkä muuten jauha P...... tuomiot on tietääkseni lyhentyneet lyhentymistään, eivätkä suinkaan pidentyneet. Mikä muuten olisi lääke? Mikä saa ihmisen tappamaan toisen ihmisen? Mustasukkaisuus, tolkuton känni, silkka pahuus????? Sunkin on myönnettävä, että ei kaikesta pahuudesta voi syyttää muita, kuin sen pahan teon tekijää. Rahasta se ei taatusti ole aina kiinni.
sanoin et se on yksi keino. Rahasta on kiinni se miten asioita hoidamme - esim. kuolemantuomiokin on myös taloudellinen kysymys - 30 vuotta linnassa on kallista touhua. Kaikki on lopulta kompromisseja taloudellisten intressien ja toisaalta etiikan välillä - nykyään talouspolitiikka on vain enempi keskittynyt ensimmäiseen. Kysymys on myös siitä minkä määrän vankeja kulttuuri kestää - tai minkä määrän taloudellista eriarvoisuutta. Kuka on oikeassa - ei kukaan, mut ilman muiden vaihtoehtojen kokeilua emme edes tiedä kuinka väärässä/oikeassa olemme nyt.
Toki rikoksia tulee aina olemaan - oli yhteiskunta mikä hyvänsä.
Syistä kandee lukea muualta - jostakin sieltä löytyy myös se pahakin ihminen.
Toimintaa Suomen "oikeuslaitoksessa". Mikäs se virallinen uusintaprosentti murhissa taas olikaan.. 70% tai 75% eli tuo määrä vankilassaistuvista tappajista tappaa uudestaan vapauduttuaan. Silti tuo tieto ei häiritse viranomaisia mitenkään, kun ne sysää tappajia säästöjen vuoksi ulos niin nopeasti kuin vain ikinä saavat. Edes toinen murha ei asiaan vaikuta vaan taas on gubbe mallivanki ja se vipataan ulos paljon ennen virallisen tuomion määräpäivää.
Ne ei edes ota murhaajia kovin helposti takas, vaan sen eteen saa tehdä tosissaan töitä. Eräskin pariin otteeseen jo murhannut halus takaisin vankilaan ja päätti sitten tappaa miehen. Hakkas sen miehen kallon vasaralla paskaksi. Oikeuslääketieteellisissä tutkimuksissa valitettavasti paljastui, että murhattu olisi kyllä kuollut niihin massiivisiin kallovammoihin mutta se kerkesikin pahoinpitelyn seurauksena tulleeseen oksennukseensa tukehtumaan 15min ennen kuolemista kallovammoihin. Täten murhaajaa ei sitten otettu vankilaan vaan päästettiin vapaalle. Murhaaja kuitenkin halusi sinne vankilaan, joten hänen täytyi yrittää uudestaan ja tappoi seuraavalla kerralla naisen. Oli silminnäkijöiden mukaan pistänyt sen naisen ihan atomeiksi, kun varmisteli että se varmasti kuolee hänen tekemisiensä seurauksena eikä kerkiä tukehtuun oksennukseensa tms. Nyt se reppana pääsi vihdoinkin vankilaan, jossa tuskin montaa vuotta taaskaan on.
Noita tarinoita on tämä maa pullollaan mutta pääasiahan tässä on että säästöjä syntyy ja voidaan ulkkiksille kehuskella kuin Suomessa on vähän vaan vankeja.. yleisestä turvallisuudesta viis :)
Oliko se suhde muuten rahallisella puolella luokkaa vanki maksaa 150 ja vanhus 50 egee/vuorokausi. Reilua ottaen huomioon, että meistä jokainen aikoinaan (jos ei älyä kupsahtaa ajoissa) paskii niihin vaippoihin siellä vanhainkodissa?
Elämä on ja varsinkin se loppuosa on.
Systeemi haisee!
Koettas ny seuraavalla kerralla otta edes mieheltä hengen. Kaikenlaisia naisten hakkaajia ja polkupyörävarkaita sitä holhotaankin (niskalaukaus...). Käyköhän tuossa niin, että tämän tai sitä seuraavan naisen tappotuomion aikana vanhuus alkaa vaivaamaan ja siirtyy sit lapsia tappaa ku ei enää naista saa hengeltä.