Kaverin mies on tarjoutunut nikkaroimaan mulle yhden jutun mitä tarvitsisin. Ongelmana vaan se että poikaystäväni ei tätä asiaa jotenkin oikein sulata. Hän yrittää kovasti painostaa mua ostamaan kyseisen asian uutena (jolloin maksaisin siitä tuplasti) koska ei luota tuon kyseisen hepun osaamiseen (hän ei muutenkaan luota ikinä kehenkään tai mihinkään, ajattelee aina pahinta jne.). Osa perusteluista on alkanut jo kuulostaa hieman tekosyiltä enkä voi olla miettimättä onko tässä vaan taas kerran kyse siitä miehisestä itsetunnosta ja siitä että poikaystäväni kokee että hänen varpailleen jotenkin hypitään jos toinen mies väsää mulle jotakin..? Mietityttää myös miten suuren parisuhdesopan tästä mahtaakaan saada aikaiseksi.. Pitäisikö vaan parisuhteen nimissä taipua poikaystävän tahtoon ja maksaa tuplasti että rauha (ja miehinen itsetunto) säilyvät ennallaan..? Eikö tällaiseen tosiaan ole mitään muuta ratkaisua..?
Se miehinen itsetunto..
Onewaysubway
4121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on ikävä asia :-(.
Yksi ratkaisu on se, että poikaystäväsi maksaa tuon ylimenevän osan.
Toinen se, että poikaystäväsi tekee sen. Kirjoituksestasi päätellen hän ei siihen pysty.
Mikäli myönnyt, annat hänen ymmärtää, että samalla käytöksellä hän saa sinut luopumaan asiasta kuin asiasta.
olet aikuinen, niin mitäpä pirua se sun ukolles kuuluu, sinähän se sitä juttua olet hankkimassa. Jos teidän parisuhde menee kriisiin tollaisesta, niin päin vittua se menee silloin joka tapauksessa.
Teistä on hyvää vauhtia kasvamassa sellainen pariskunta, jossa äijäs kävelee pari askelta edellä ja sä tuut perässä, kuin pässi narussa. Kannattaa säilyttää se oma tahto ja uskallus olla eri mieltä, ilman, että asiasta tulee draamaa.
on tollasta niin onnee vaan ja menestystä...kuulostaa enempi kun tarpeeks exältäni. Vähitellen joudut jättämään harrastuksesi (voit törmätä mieselävään), sitten et voi mennä enää yksin kauppaan ystävistä puhumattakaan, ja työkin on lopulta turha.
Vastaus on siis pidä pääsi.
Jos se on juttu, joka mahdollisesti rikki mennessään voi aiheuttaa isompia ongelmia, vahinkoja tai jopa hengenvaaran, on parempi ostaa se kaupasta, josta sille saa myös takuun. Tuo oli taas naiivin naismainen kysymys. Esim. itsetehty avaimenperä ei yleensä ole vaarallinen, mutta esim. itsetehty television korjaus tai auton jarruletkujen vaihto voi olla ja on varmasti, jos ei tiedä mitä on tekemässä. Eipä tuohon mitään voi vastata, kun "juttuja" on niin paljon erilaisia.