F-secure haki kätevästi päivityksen itselleen, mutta koneen uudelleen käynnistyksen jälkeen ei toimi enää koko f-secure (ei ole f-securea käynnistävalikossa eikä windowsin oikeassa alareunassa kuvaketta!). F-securen nettisivuilta löytyi tällainen:
http://www.f-secure.com/fi_FI/support/home-office/product-support/anti-virus2009/article-details.html?id=2153
Mutta mitä pitäisi tehdä kun tuota fsm32.exeä ei ole koko koneella? Häh?
F-secure 2009 9.00 ja eipä käynnisty enää
14
428
Vastaukset
ohjeita noilla sivuilla oli mutta helpommalla pääset kun asennat securen uusiksi. tai korjausasennus, jos siinä on se mahku.
- Pupupöksy
Mä en osaa vastata sulle (sori), mutta kirjoitan tähän nyt sivuten asiaasi kun noviiseja varmaan pelottaa päivittää F-Secure Internet Security 2009 uuteen 2010 versioon kun sitä tilausjakson loppuun asti ilmatteeksi näytöllä tarjotaan..pelko pois, tämä ohjelmistopäivitys tulle mulle äsken, kesti vartin ja hyvin meni.
- Dinglezz
Paras mitä voit tehdä on poistaa se F-Secure ja asentaa AVG tai Avast. Noista kahdesta ei edes tarvitse maksaa mitään, toisin kuin tuosta F-Securesta joka näemmä toimii edelleen yhtä huonosti kuin aina ennenkin.
- hessulikikiki
kunnollista f sekurea on todella hyvä nyt kun päivitin tänään 2010 versioon
- Dinglezz
hessulikikiki kirjoitti:
kunnollista f sekurea on todella hyvä nyt kun päivitin tänään 2010 versioon
Joo mikään ilmainen ei jumita niin paljon eikä riko Vistaa, se on totta. Eli ihan hyvä ettei vastaa.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38774 - säästöä joka kuukausi
hessulikikiki kirjoitti:
kunnollista f sekurea on todella hyvä nyt kun päivitin tänään 2010 versioon
se ehkä jotenkin oloa kun maksaa satasen vuodessa ? Mulla ei ole yhdessäkään koneessa maksullista virustorjuntaa ja hyvin noi on toimineet...
- Windows 108 Pro
Jos olet lapsi, tai lapsenmielinen ja sinulla pitää olla uusimmat pillit ja viheltimet vain jotta pääset pelaamaan jotakin tappamispeliä, niin sitten jatkat resuamista windowsin kanssa. Ota avast, tai muu, mutta koneesi käy koko ajan kummallisemmaksi. Tätä se oli itsellänikin windows-maailmassa.
Aikuisen ratkaisu windows-murheisiin on linux. Ubuntu linux on erityisen suositeltava, koska se on hyvin selkeä, helppokäyttöinen, sen saa windowsin rinnalle erittäin helposti, ja suomalainen käyttäjäyhteisö on hyvin laaja ja aktiivinen eli apua saa, jos jotakin ilmenee. Kannattaa ainakin tutkia vaihtoehto. Ei maksa mitään, kirjaimellisesti. Vältyt jatkossa viruksilta ja muilta windows-murheilta.
http://www.ubuntu-fi.org/- Epätietoinen Iisalmesta
Mulla oli toi Ubuntu rinnalla, oli tosi hyvä niin kauan kuin sekin päivitti itsensä eikä käynnistynyt enää. :)
No joo pitää varmaan soitaaa F-securen tukeen ja uhata kuluttajansuojalla, kun tuo kerta maksullinen ohjelma on. - 20+1
Onhan vaihtoehtona omppukoneet, jotka saa kaupan hyllyltä valmiina käytettäväksi.
Linux sopii paremminkin tekemisen puutteessa työmaita hamuaville nörteille.
- ( (
Päivitetty WinXP hautaa F-securen siivouskomeroihinsa. Sinänsä hyvä idea :) mutta hankaloittaa sen käyttöä jos sitä tosiaan aikoo käyttää. Joissain koneissa F-sec toimii hyvin, tosin tehoja syöden mutta kuitenkin, jotkut koneet menevät buuttauskelvottomiksi F-sec asennuksen jälkeen. Joten jos f-sec tökkii vaihda hyvän sään aikana johonkin muuhun.
P.S. F-secure on aika hulppeissa tiloissa Helsingin Ruoholahdessa. Rakennusta piti katsoa yläviistoon kuin kirkkontornia ikään.- hessulikikiki
kevyempi ja nopeampi kun edelliset.hakkaa avastit ym rimpulat mennen tullen
- ainoa vaihtoehto
hessulikikiki kirjoitti:
kevyempi ja nopeampi kun edelliset.hakkaa avastit ym rimpulat mennen tullen
hessuli... on sekurella duunissa.
- "kovan koulun käynyt"
Allekirjoittanut tuskaili myös konensa kanssa reilut 2,5 vuotta kun f-secure oli koneella. Minulla on ollut koko ajan XP-home käyttis. Koneeni kaatuili tämän tästä ja herjas että virustorjunta ei ole ajan tasalla aina windowsin päivitysten jälkeen ja joskus niiden välilläkin. Aina oli pelko persiissä kun koneelle menin että suostuuko kone käynnistymään ilman harmeja.
Sehän siinä koko ajan kyrsi vielä että vaikka ohjelma oli maksullinen niin apua en saanut koskaan kun sitä pyysin. Kun sitten taas yhden kerran satuin kovalla vaivalla pääsemään Soneran asiakaspalveluun niin sielläpä olikin kaveri joka sanoi suoraan että skippaa helekutin kuuseen koko f-secure ja lataa Avasti tilalle eikä maksa mitään. Nii'in, ei todellakaan ole maksanut mitään ja sen jälkeen kone on pelannut kuin enkeli 3 vuotta. Avasti jopa lataa päivittäin itse omatoimisesti uudet virustunnisteet. Kun se sitten löytää viruksen jossain vaiheessa kun vaikkapa imuroin joitakin tiedostoja niin sen kyllä kuulee.
F-securen poistokaan ei toiminut kivuttomasti, vaan jouduin lataamaan koneelleni erityisen f-securen poisto-ohjelman jolla sain pois rippeetkin jotta Avasti alkoi kunnolla latautumaan.
Avastissa on vieläpä kielipaketti jolla sain muutettua suomen kielen käyttööni toisin kuin f-securessa.- Custom8
Kyllähän F-Securekin on ihan suomenkielinen. Se lataa myös automaattisesti virustunnisteet..duh. Tämä 2010 versio on kyllä kevyempi kuin viime vuoden versio, niin nopeeta on ettei perässä pysy. Nortonin jälkeenkin joutuu käyttämään poistotyökalua, ihan normaalia toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6822617Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311316- 1121195
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki121155Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2461044- 93975
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105939Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?101893Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64751