Netissä varoitellaan lihavia hölkkäämästä, ettei mene jalat rikki. Omalla kohdallani ei käveleminen tunnu juuri auttavan kunnonkohotuksessa, eihän siinä edes hengästy. Onko hölkkääminen järkevää 180cm/100 kg miehelle?
Saako lihava hölkätä
Miettijä
7755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Satakiloiselle miehelle suosittelisin sellaista hölkkätreeniä, että kävelyn sekaan sirottelee sellaisia 10-20 sekunnin spurtti-hölkkiä. Näin pulssi pysyy kokoajan korkeammalla kuin perus-kävelyssä, nivelet kärsivät huomattavasti vähemmän kuin hölkässä, ja stamina kestää pidempään.
hölkkääminen rasittaa 4-5 kertaa enemmän polvia kuin kävely , polvet kestää tai sitten ei ...
Itse olen reilusti yli 100kg ja jalkani on hyvässä kunnossa eli hölkkään juoksen ja pompin eivätkä jalkani ole kärsineet.
Sun siis kannattaa koittaa sitä hölkkäämistä omia jalkoja kuunnellen, ja oppia huomaamaan mihin jalkasi kykenevätkään.
Monet painavemmat ihmiset käyttävät usein "tekosyynä" liikkumattomuuttaan sillä, sanomalla, että eihän näin lihavan jalat kestä rasitusta, mutta ihmeen paljon jalat kestävät, kun niitä treenaa pikkuhiljaa kestämään.
Kyllähän hoikallakin jalat rasittuvat, jos hän ei ole liikkunut ja äkkiseltään pitäisi lähteä juoksemaan...
ennen ku huomaatkaan, oot leikkausjonossa.. polvet ei kestä. kannattaa urheilla ensin jollain muulla tavoin ja ku on paino laskenu, nii voi varovasti alkaa hölkkäämään.
Nimimerkillä Dee oli oikea ajatus. Eli aloita sellaisella tosi reippaalla kävelyllä - kyllä kovaa kävelykin on nimittäin kovaa urheilua. (Valentin Kononen...!) Ja voit toki sekoitella mukaan hiukan hölkkää, jos tuntuu hyvältä.
Muista myös, että sykkeesi pitäisi pysyä rasvaa polttavalla aerobisella tasolla. Reipas (hikoilet ja hengästyt) tunnin kävelylenkki kuluttaa paljon enemmän kuin vartin juoksu kieli vyön alla. Lisää tehoa kävelyyn saa sauvoilla (tiedän että se näyttää mäntiltä, mutta siinä saa koko kropan treeniin mukaan). Tai sitten heilutat vaan käsiäsi tosi reippaasti!
Se, miten nivelet kestävät, riippuu aika paljon askelluksestasi. Jos astut täysin oikein ja tasaisesti, et todennäköisesti vahingoita polviasi juoksemallakaan. Mutta jos astut vähän linttaan, ulkosyrjälle tai sisäsyrjälle - hyvästi polvet!
Itselläni on leikattu molemmat polvet, koska askellan liikaa jalan ulkosyrjälle. Ja vaikka en ylipainoinen ole koskaan ollut, olin aiemmin työssä, jossa jouduin liikkumaan pitkiä matkoja raskaissa varusteissa. Ja yhdistettynä väärään askellustekniikkaan, kantamusten aiheuttama ylipaino kulutti polviin rasitusvammat.
Tässä kertomusta omasta kokemuksesta: Olin itse tosi huono liikkumaan, autolla pääsee helpommin! Sitten sain huonosta kunnostani tarpeekseni, en jaksanut enää oikein mitään ja se että joutuu ostamaan vaatteet kalliista isojen tyttöjen kaupasta, otti päähän. Minun kohdallani auttoi päätös hankkia sykemittari ja opetella sen käyttö suht perusteellisesti. Siinä selvisi, että kyllä kävelemälläkin kuluu kaloreita, kun vain pitää huolen sykkeen riittävästä korkeudesta.
Lisäksi vähensin rasvan ja sokerin kulutusta, muuta dieettiä en pidä.
Ja olen onnistunut aika hyvin: seitsemässä kuukaudessa 17 kiloa! Juoksemaan en ole (vielä) ryhtynyt, on nivelvaivoja jo ennestäänkin. Tsemppiä vaan!
Hyvä sharifa85!Ja ketjun aloittaja, muutkin sisua peliin-kyllä se rasva lähtee sulamaan!
Ei se viikossa tai parissa ole tullut, joten ei se vilauksessa hävikkään-mutta häviää kun sitkistelee! Ja vaivan arvoista on!