mikäli YLE:n väittämä Vanhanen-rakennusliike korruptioskandaali on yli kymmenen vuotta vanha. Syyteoikeuden vanheneminen Suomessa törkeissäkin talousrikoksissa on maksimissaan 10 vuotta ja mitään esitutkintaa ei ole vielä edes ehditty aloittamaan, joten oli miten oli Vanhanen ei joudu koskaan asiasta vastuuseen ja jatkaa pääministerinä.
Yli kymmenen vuotta sitten kavalletun rahan saa aina pitää Suomen lakien mukaan, jos syytteitä ei ole ehditty siihen mennessä nostaa. Poliisi käyttää tätä yleisesti hyväksi viivyttelemällä sopivasti esim. virkamieheen kohdistuvassa esitutkinnassa, kun nääs kaikki talous-/virkarikokset vanhenevat, jos sen syytenimikkeen maksimirangaistus on max. 2 vuotta.
Kansan kärsivällisyyttä kyllä punnitaan, kun väitetyn tapauksen todetaan jatkossa olevan jo vanhentunut. Näin ollen Matti saa pitää YLE:n väittämät lahjusrakennustarvikkeet varmasti ja puolestaan rakennusliike saa pitää gryndausmiljoonansa. Tällaisessa asiassa esitutkinta veisi helposti vuoden, jolloin vuoden 2000 tapuhtumia ei voi enää tutkia. Sen sijaan vuotta 2001 ehditään vielä tutkia poliisin kautta. Näyttää siltä, että tuo YLE:n paljastus oli vain jäävuoren huippu valtavasta korruptiosta, joka alkaa nyt vihdoin purkautua ennen näkemättömällä voimalla.
Ilmeisesti tämän kaikkien aikojen paljastuksen takana on yksityishenkilö(t), jolla on ollut hallussaan säätiön sisäpiiriasiakirjoja näyttää toimittajille, jotka voivat onneksi huolettaan pitää kiinni lainturvaamasta lähdesuojastaan. Jos kyseessä on yksityishenkilö, on kyseessä kansallissankarin arvoinen henkilö. Onneksi tällä kansallissankarilla on oikeus pysyä lähdesuojan takana. YLE on myös tutkinut asiaa ilmeisesti vuoden ja ajoitti jutun kreivin aikaan ennen keskiviikon luottamusäänestystä.
Vanhanen ei joudu vastuuseen,
3
139
Vastaukset 3
- 5..
Rikosoikeudellinen vastuu ei ole casen tärkein pointti. Tärkeintä on pääministerin jääminen kiinni lahjuksen vastaanottamisesta - ja se ei vanhene koskaan. Kyse on moraalista, lahjuksia vastaanottanut ei voi nauttia sellaista luottamusta, jota pääministeriltä edellytetään.
Vanhasen eroa odotetaan pikaisesti. Huomenna on varmaan monia kriisikokouksia, kun keskiviikon luottamusäänestys painaa päälle.
Siinä moni hallituspuolueen edustaja voi yllättäen keksiä "muuta tekemistä" äänestyksen ajaksi. Eipähän jää rumaa tahraa eduskunnan päytäkirjoihin.
Vanhanen on pääministerinä out. Ei olekaan kyse siitä, onko rikos vanhentunut, tai ei, vaan aivan muusta paljon vakavammasta asiasta.
Viisi vuotta ja noinkin suhteellisen pieni juttu vanhenee varmaakin rikoksena, mutta kyse onkin rehellisyydestä ja lahjomattomuudesta, jota kansalaiset kuvittelevat ja olettavat löytyvän edes maamme pääministeriltä. Jos Vanhanen on maksattanut omaa taloaan tahoilla, joille hän junaillut säätiön puitteissa urakoita, joita ei ole lainmukaisesti edes kilpailutettu niin asia saa ja vakavan luonteen. Korvolan esimiehet ovat varmuudella tarkastaneet ohjelmassa esitetyt väitteet, sillä heilläkin olisi väärän ilmiannon ollessa kyseessä omakin ura TV:ssä ohi.- top10
Kysymys on ensisijaisesti pääministerin poliittisesta vastusuta - siinä ei ole vanhenstumisaikoja.
Ja toisaalta Ari Korvola on sen verran kova journalisti, että on taatusti varmistanut sekä lähteensä luotettavuuden että selustansa YLE:ssä.
Jos jutussa ei olisi perää, niin seurauksena olisi hyvin monen henkilön lähtö YLE.stä.
Eli ohjelma on taatusti huolella laadittu. Vihje Nuorisosäätiöstä on saatu jo aikoja sitten. Korvolan mukaan vihje Vanhasen saamasta "lahjasta" vaati kokonaisen vuoden, ennenkuin se pystyttiin varmistamaan.
Selitystaakka on Vanhasella. Yö on aikaa miettiä, mitä kikkaa aikoo käyttää.
Mutta hyökyaalto vain kasvaa ja samalla paine Vanhasta kohtaan käy ylivoimaiseksi. Ero on edessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1601509Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551073Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183722- 43701
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209653Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63635- 40556
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66516Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi37493- 30474
- 31471
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469- 38450
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53447Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440- 69431
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159429- 6403
- 19394
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394