eli adeccon työnhakijaksi rekisteröidyttäessä on kattava valinta IT osaamisesta. tulikin mieleen että olisiko jossain netissä lueteltu sunnilleen kaikki mahdolliset ohjelmat yms. joista voisi sitten napsia itse vastaavat CVhen. Kun on helmpompi poimia listasta kun keksiä itse.
tietotekniikkaosaaminen CV:ssä
työnhakija78
74022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos et muista ohjelmien nimiä mitkä "osaat", on parempi ettet valehtele CV:ssä.
Ei se ole jonkin sovelluksen osaamista, että on joskus sitä kokeillut.
Osaaminen on sitä, että pystyy sillä ohjelmalla vaivattomasti työskentelemään.
Kerran etsimme yhtä IT-henilöä ja lähes kaikkien CV:ssä oli, että osaa käyttää PhotoShoppia.
Tuon sovelluksen käyttö oli tarpeellista hakemaamme tehtävään. Paljastui, että kymmenestä hakijasta yksi osasi todella tuota käyttää tuottavaan työhön. Muut oli näitä "osaajia". Kaikilla tuo kuitenkin oli CV:ssä.
Sama juttu esim. Excelin kanssa. Kaikki hakijat "osaavat" sitä käyttää, mutta tosi harva todella osaa.
Pitäisi olla asteikolla osaamisen taso esim. 1 - 5. On aika epämääräistä sanoa että osaa/ei osaa, koska vähänkään vaativamman ohjelmiston käytössä tulee heti hajontaa kun mennään asioissa vähän pidemmälle. Excel taipuu vaikka mihin kun mukaan otetaan vaikkapa Visual Basic -ohjelmointia, mistä useimmilla ei ole mitään osaamista.
todistuksista niin ei tuu mutua. tietenkin voi vielä eritellä arvosanoin eri ohjelmat
Osaaja on varmaan se, joka osaa sitten myös vBa-koodauksen siinä Excelissä. Minäkin väitän osaavani hyvin (en sano erinomaisesti) sillä kyllä multa funktiot syntyy ihan, samoin kuin vaikkapa Pivotin käyttö. Mutta ei siis vBA:ta, joka on jo kuitenkin erikoisosaamista. Niin. Se nyt vähän riippuu mitä tarkoitetaan ja mitä halutaan tietää osaamisella.
Juu, huvittavinta oli kun piti tehdä yksinkertainen juttu töissä, enkä tiennyt että siitä oli jo tehty valmis pohja exceliin, yksin kertainen kaavio, no, tein ite ja sitten soittaa yks sihteeri ja on että juu, joks sä teit, vai teeks mä, niin ja se on jo se pohjaki olemassa... No, vitsi mua otti päähän, ja mulla on sentäs AB-kortti suoritettu, niin vielä tulee että vai teeks mä. Mutta siinä oli varmaan se, että kun mä oon jo niin vanha ja se toinen niin nuori...... Juu.
Ja toinen, tein taas jotain omia sovelluksia excelillä, ni sitten yks toinen, että juu, no kyllähän tässä osaa laskea excelillä ............. No, mut siinä oli muutakin kuin vain yllälaskua.
Ai mikä pointti? No, pitäähän mun vähä kehuu osaamista! HIH.
Siks toisekseen, osaamista on sekin, että osaa soveltaa ohjeita excelissä, vaikkei suoraan päästään keksiskään että juu toi tehdään noin. Tietää mistä etsiä. Tietty se, että pitäs rakentaa joku koko firman käyttämä taulukko ja toimiva lomakejuttu ynnä muuta, no, se on taas eri juttu, ja siinä varmaan se vBA-ekspertti sitte tai se joka osaa tietokantaohjelmat. Mutta se, että osaa sotkematta koko systeemiä käyttää vaikkapa jo valmista pohjaa, sekin on jotain! Rakentajat on erikseen.
Ja näinhän se toki menee, että itseään pitää kehua........ Näyttö jää sitte työpaikalle.
vaikkei enää asiaan liitykään: Niin se kun sihteeri soitti, juu, mä sitte katoin sen valmiin pohjan, just, päädyin itte ihan samanlaiseen ratkaisuun omin päin. Ja tietenkin ynnälaskua harrastetaan eikä yllälaskua.
O sori, mulla ei ole laseja ny.
Rekisteröidy http://www.ejobs.fi sivuille ja luo CV. CV:n vaiheessa 6 katso valikko "Tekninen osaaminen". Sieltä löytyy lähes 250 IT osaamisaluetta, kaikki mahdolliset ohjelmat tms :)
http://www.ejobs.fi/jobseeker_register.php