Etelän kusiruikkutoimittajille vesiperä

Penna Tervo

Nautin siitä kun tämä yhteiskunnan loisluokka, taistolaissosialidemokraattinen Nordenstrengin opetuslapsikatras saa itse syödä leipomansa paskakakun.

"Rauhaa ja soooolidaarisuutta...."

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa ja se ainakaan ole Vanhanen, eikä Kepu.

    • Kakkosnelonen...

      Erikoishöylätty IS:n typerys?

      Tämä toimittaja ei ole koskaan nähnyt ponttilankkua tai ponttipaneelia. TV2:n ohjelmassahan näytettiin huonolaatuisesta, oksaisesta puusta, höylättyä ponttilankkunippua. Ponttilankkua voidaan käyttää vaikkapa lattian tekoon.


      Tällaista on kohuttu erikoishöylätty puu
      30.09.2009 15:44

      http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1735968

      Yle tarkensi pääministeri Matti Vanhasen (kesk) taloon tulleen puuerän olleen "kallista erikoishöylättyä puutavaraa" eikä "tuppeensahattua koivua", kuten Vanhanen eilen tiedotustilaisuudessa muisti.

      Erikoishöyläys ei tee puutavarasta erityisen kallista. Erikoishöyläyksellä tarkoitetaan puun höyläämistä mittoihin, jotka eivät ole nykyisten standardimittojen mukaisia.

      Erikoishöylättyjä listoja käytetään tyypillisimmin saneerauskohteissa, kun halutaan käyttää vanhaa, jo poistunutta listamuotoa tai mitoitusta. Uudiskohteissa hyvin harvoin käytetään erikoishöylättyä puutavaraa, vaan useimmiten pysyttäydytään vakiomitoissa.

      Erikoishöylätyn puutavaran kustannusta lisää se, että sitä varten höylään pitää rakentaa terät. Terän valmistuskustannus on noin 200 euron luokkaa ja asentaminen maksaa noin 150 euroa. Erikoishöyläyksen puutavaraan tuoma lisähinta on siis 350 euron luokkaa.

      Erikoishöylättyyn puutavaraan käytetään yleensä hyvälaatuista raaka-ainetta. Vanhoihin kohteisiin on käytetty 75x200 millistä raakalankkua, jonka hinta kalleimmillaan on noin 10 euroa juoksumetriltä.

      Pienessä puutavaraerässä erikoishöyläyksen teräkustannus on melko suuri, mutta suuremmassa erässä se vähenee.

      Pasi Jaakkonen
      Tämä juttu netissä: http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1735968

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2444
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      279
      2116
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      116
      1076
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      953
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      878
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      68
      809
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      795
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      788
    9. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      787
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      54
      784
    Aihe