http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yritysuutiset/index.jsp?oid=2009/10/26381&ext=msn
Jälleen kerran hyviä neuvoja siitä, miten asiat voi ratkaista:
"Vartia kehottaa avoimeen keskusteluun työpaikoilla.
Jos joku kokee toisen huomautuksen loukkaavana, kannattaa asiasta mainita välittömästi, ettei mahdollinen väärinkäsitys pääse paisumaan vuosia kestäväksi kyräilyksi."
Jälleen kerran hyviä neuvoja siitä, miten asiat voi ratkaista:
"Vartia kehottaa avoimeen keskusteluun työpaikoilla.
Jos joku kokee toisen huomautuksen loukkaavana, kannattaa asiasta mainita välittömästi, ettei mahdollinen väärinkäsitys pääse paisumaan vuosia kestäväksi kyräilyksi."
Vastaukset 18
Vanhimmat
Niinpä.Se kyräily voi jatkua oikeudessakin monia vuosia eikä loppua näy..
Kun jääräpäisesti syyttää toisia kiusaamisesta,juttu voi jatkua ja jatkua...
Sääntö no 1 kun oli,että kiusatussa ei ole mitään vikaa...
Voi tuppisuuna kärsiä tai sekoilla...
Sitten,kun tulee potkut,syy on esimiehissä,koska he ovat kaiken sallineet...
Suomalaisilla TODELLA huonot sosiaaliset taidot
Kaipa tuo kyräily on suomalaisten ominaisuus. Kaikki pidetään sisällä eikä edes uskalleta sanoa mitään toiselle. "Onneksi" on tämä internet-maailma olemassa... sillä täällä sitä voi avautua ties mistä.
aina noin helppoa. Minä jouduin entistä huonompaan asemaan kun kerroin esimiehelleni hänen minuun kohdistamista teoista, joita pidin epäasiallisina.
Et sentäs jättäytynyt syyttä sairauslomalle... etkä jättänyt kertomatta siitä työnantajalle. Hyvä jos et.
Kyllä minäkin yritin kertoa jo vuosia ennen sairastumista ja potkuja. Vastaukset olivat: "Tehtävänämme onkin varmistaa, ettei muita kohdella samalla tavalla" ja "ei se sillä varmaan mitään tarkoittanu" (esimiehet), "ainahan sillä osastolla on ollut ongelmia" (luottamusmiehet) sekä "ota henkilö X tukihenkilöksesi, koska hän on osaston fiksuin ja selväjärkisin" (työterveyshoitaja pahimmasta kiusaajastani).
Eli ei se puhuminen aina auta.
Ja huonot sosiaaliset taidot on, kun satun olemaan jännittäjä ja kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta (jota työpaikkakiusaaminen lisäsi entisestään).
Ärsyttää tuollaiset, jotka yleistää kaikki kiusaamistilanteet ja jatkaa kiusattujen syyllistämistä. Meillä joillakin on jonkunlaisia tapojakin eli eivät heti hyökkää kiusaajaa vastaan samoilla aseilla vaan yrittää hoitaa tilanteen asiallisesti ja tekemättä siitä suurta numeroa. Minäkin aikani yritin olla välittämättä ja käyttäytymättä yhtä tökerösti kuin kiusaajani. Mutta se tökerö käyttäytyminen tuntuukin sitten olevan niitä sosiaalisia taitoja, jotka minulta puuttuu. Kun kymmenen vuotta on jatkuvasti vaihtuvien esimiesten pompoteltavana (joista läheskään kaikista ei ole pahaa sanottavaa) sekä muutaman työkaverin hampaissa, tulee se seinä vaan joskus vastaan.
Ja siitä saa kärsiä koko loppuiän.
Noilla perussuomalaisilla tapana vetää herne äkkiä nenäänsä.Homot,naiset ja mamut kovia paloja.
Ajatelkaa: Nainen pomoja ja ehkä homahtava mies pomottaa.Siinä voi persuksilla lähteä mopo käsistä ja eikun saikkua.Kun tulee potkut,niin luullaan,että rahaa tulee...
Onneksi oikeudessa ovat älynneet syrjinnän luonteen oikein.
Kaikki ei vastusta nais pappeutta ja homoja.Perussuomalaisilla opikeus mielipiteisiinsä mutta niitä EI saa tuoda työpaikalla!
On luonnonlain vastaista,että nainen on esimiehenä...;)
Kyllä siitä pitää kipurahoja saada.Sitten voi taputtaa karvaisia kämmeniä ja uhota,että siitä ämmät saitte.
Onneksi Suomi on oikeusvaltio.Täällä ei sovinistit ja/tai rasistit voita!
Luettuani tarinasi tuli väkisinkin mieleen että et taida olla niitä henkisesti vahvimpia ihmisiä. Ainakin ulosantisi on aika poukkoileva. Yritä keskittyä elämääsi...
Kiusaaminen nousi n:nteen potenssiin sen jälkeen, kun nostin asian esille. Vaikka kiusaamiseni oli julmaa alusta asti, niin esilleottamisen jälkeen se oli erityisen julmaa.
Arvostan Vartiaa asiantuntijana erittäin paljon ja uskon, että hänen antamansa neuvo toimii, jos kiusaaja toimii ainakin puolitahattomasti. Luonnehäiriöisiin järkipuhe ei tehoa.
tuli analyysi oikein kipakasti. Varmasti sait kiusatulle apuja tuolla tölväisylläsi. Etsitkö täältä kiusattusi tarinaa vai mitä?
Ei varmasti ole olemassa mitään yleispätevää neuvoa, joka toimisi kaikissa tapauksissa.
Mielestäni tuosta Vartian neuvosta on kuitenkin hyvä lähteä - sen kokeiltuaan ainakin tietää, onko epämiellyttäväksi koettu asia tahallista kiusaamista, vai erilaisista luonteista johtuvaa kitkaa. Ja tietää myös, onko toisella osapuolella halua korjata asia, vai ei.
Heka ei mihinkään viestin vastaa. Kuitenkin aktiivisesti itse laittaa kaikenlaisia linkkejä tänne, mutta ei silloinkaan osallistu keskusteluun. Onko pelkkä provo-tyyppi? Onko äijä lirissä?
"Onko äijä lirissä?"
En ole, mutta joku on, isommassa lirissä, kuin vielä tällä hetkellä tajuaakaan...
"I'll be back..."
"joku on, isommassa lirissä, kuin vielä tällä hetkellä tajuaakaan..."
Olet päässyt jo sen verran epämääräisen vihjailun tasolle, että ei tuota varsinaisesti voi vääräksi väittämäksi todeta. Ilmeisesti sinäkin olet oppinut jotain matkan varrella, kun niin moni etukäteen väittämäsi juttu on ollut täyttä kuplaa.
Vaikka oma juttusi ei taaskaan edisty mihinkään, voit jälleen palata palstalle selittämään tyyliin "no ei se lirissä oleminen mitenkään juttuuni liittynyt- kuka niin on väittänyt? Kyllä maailmassa varmasti joku on suuremmassa lirissä, kuin on etukäteen tajunnutkaan!) jne., jne.
Ei tuon HCD:n kirjoituksista kannata välittää, antaa sairaan olla.
Ymmärtääkseni se viesti tarkoitti, että kaivat omaa kuoppaasi ja sahaat omaa oksaasi.
Hyvä Jouni!;D
Sitteen väitetään,että lirissä olleet valehtelivat tai levittivät perättömiä juttuja..:D.Ihan,mikä sopii oman edun tavoittelijalle paremmin.
Tähän on HCD puolelta jo totuttu.
Vihjailu on perussuomalaisten vahvin valtti...
Keksi jotain uutta..