Olisiko kokeneemmilla juoksijoilla jotain vinkkiä vaivaani? Eli veikkaisin että polvessani on jonkin sortin rasitusvamma. Olen koko ikäni lenkkeilllyt kävellen, mutta loppukesästä innostuin juoksemaan, kun löysin Porin kaupungin juoksuohjelman http://www.pori.fi/vav/liikunnanohjaus/juoksuohjelma_11vkoa.pdf netistä. Noudatin pääasiassa ohjelmaa, eli mitään ihan äkkinäistä, kovaa rasitusta kävelyyn tottuneille jaloilleni ei tullut. Tosin viiden kilometrin päivänä juoksin melkein 8 kilometriä, ja sitä ennen olin muutamana päivänä juossut 4 kilometriä. Toisen 4 kilometriä juoksin asfaltilla, mistä polvi taisi alunperin kipeytyä. Sen jälkeen parantelin koipea varmaan viikon, ennen kuin juoksin pururadalla 8 km. Siitä polvi taas vähän kipeytyi ja parantelin sitä viikon, kunnes iski flunssa, jonka kourissa vieläkin olen enkä uskalla lähteä lenkille. Nyt on juoksutaukoa menossa kolmas viikko. 8 km:n jälkeen polvi oli kipeä ehkä viikon, jonka jälkeen se alkoi jo tuntua paremmalta. Jonkin aikaa tuntui ihan hyvältä, ilman mitään kipuja, mutta muutama päivä sitten polvi kipeytyi uudelleen, ilman että edes tein mitään erikoista (flunssan takia en siis ole liikuntaa ollenkaan harrastanut). Eli siis, neuvoja polven paranteluun otetaan vastaan!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pidä reilusti pidempi juoksutauko. On hyvin yleistä, että juoksun aiheuttamat jalkavaivat vaativat 4-8 vko. levon riippuen vamman laadusta. Tietenkin onglma voi löytyä myös kengistä tai "juoksutyylistä".
Kannataa tutustua juoksijan voima/ lihaskuntoharjoitteluun.
Juoksun aikana on jalalla 4. työnskentelyvaihdetta
1. Jalan eteenheilahdusvaihde
2. Jalan maahantulo/ jarrutusvaihde
3. Jalan keskitukivaihde.
4. Jalan työntövaihde.
Jalan työntövaihde on teknisesti haastavin ja nopeutta eteenpäin tuottavin askelvaihde.
Ja sitten polvikivun yhteen mahdolliseen syyhyn?
1. Lonkankoukistajien liikkuvuus ja pakaralihaksien voima?
2. Nilkan asento/ koordinaatio/ tasapaino tukivaihteen aikana?
3.Reiden etuosien/ takaosien voimasuhde ja liikkuvuus?
4. Jos pohjelihas kireä ja reidentakaosa/ etuosa heikko/ kireä, suhteessa etuosiin niin?
5. Jalan työntövaihteen aikana kireä reidentakaosa ja pohjelihas alkavat rajoittaa polven ojentumista!!
6. Silloin polvitaipeeseen alkaa syntyä kipua ja arkuutta juoksun aikana.
1. Reidenetu/ takaosien säännöllistä voima ja venytysnharjoittelua.
2. pohkeen venytysharkkoja eri kulmista tasapainolautaharkkoja.
Kannattaa satsata juoksijan voima/ lihaskuntoharjoitteluun säännöllisesti läpi vuoden.
Mukavia hetkiä juoksupolulle;)
Älä hyvä ihminen juokse enempää kuin elimistösi antaa myöten. Pidä juoksumatka vaikka 4 km:ssä useita viikkoja tai muutama kuukausi, jos polvesi oireilevat 8 km:n kuormituksella. Polvesi selvästi 'viestivät' sinulle, että hellitä hyvä ihminen, meillä polviparoilla on aika paha olla. Yksi juoksemisen perusideologia on mennä juuri sellaisella kuormituksella, että tuntuu hyvältä siis seuraavinakin päivinä sen harjoituksen jälkeen. Ei tähän sen parempia ammattiauttajia tarvita. Sinulla on itsellä eturivin paikka nähdä, seurata ja tuntea, mitä oma kroppasi sinulle kertoo. Sinun on vain paras uskoa sitä.
Jaa että kipeä polvi. Mites venyttelyt? onko tullut tehtyä lenkkien jälkeen. Jos polvi kipeä vois olla ITB eli reiden ulkosivulla oleva jänne kireällä. Kato kuukkelista ITB stretch ja kokeile sitä.