Olen paljon miettinyt miten r-vikaani miehet suhtautuvat.Eivät ole henkilökohtaisesti minulle sanoneet,että haittaisi,mutta jotkut ovat matkineet r-vikaisuuttani.Jo eka luokalla olin koulukiusattu puhevikani ja hiljaisuuteni vuoksi.En uskaltanut puhua,kun heti alkoi pilkkaaminen.Yläasteella se kiusaaminen meni jo koko luokan toimeksi ja yhden opettajan.Työpaikkojakin ollut,sielläkin kiusaamista.Muutamia ystäviä olen löytänyt,joihin puhevikani ei ole negatiivista vaikutusta minusta tehnyt.Olen jo elämän harmaammalla puolella,paljon elämää nähnyt.
Onko puhevika haitaksi
N yli 40
7141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
niin miehet pitävät sitä luultavasti vain seksikkäänä. No, ehkä jotkut pelimiehet voivat heitellä negejä(voi vittu) sen johdosta.
Ihmiset jotka heittää pilkkaa tuollaisesta asiasta, on lapsellisia :) Hitotko mua haittaisi, jos nainen on muuten hyvä :) Jos sua muuten on vaivannut tuo, niin etkö sitten ole ajatellut käydä vaikka puheterapeutilla?
Kiitos kannustavista viesteistä:)Olen lapsena käynyt puheterapiassa,mutta olin niin ujo,etten pystynyt puheterapiassakaan puhumaan ja opettelemaan "puhumaan oikein".Itse en voisi ketään pilkata,oli kysymyksessä mikä vika tai sairaus/vamma tahansa.Empatiaa minulta ei puutu.
yritä aina myöskin ottaa ihan huumorilla nuo matkimiset. Pääsee helpomalla :)
Kiinassa ovat melkein kaikki puhevikaisia. Opiskellut kiinalaisen kanssa, eikä se kieli
vaan osaa väristä siellä kitalaessa. Joten sielläpä on miljardi kohtalontoveria jos lohduttaa :P
Ei haittaa yhtään.
Onpa täällä symppis porukkaa:)On ollut tosi kiva lukea noin "kannustavia"viestejä:) Onhan se niinkin,että pitäis ottaa matkiminen huumorilla,mutta kun aina pilkattu puheviasta,ei voi oikein huumorilla ottaa matkijaa.