Apuaa tanssi ohjeitaaaaaaaa

DiscoMan

Mun pitäs saada äkkiä tanssi ohjeita discoon kun en tiiä mitäään!!!!!!

2

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vko49

      Paras ohje on ettet tarvitse mitään ohjeita. Diskotanssiin ei ole mitään seinätauluun painettuja ohjeita toisin kuin paritanssiin ehkä. Ei se muita haittaa tai ole heiltä pois miten siellä menet. Pääasia että nautit musiikista ja tanssista. Toki joidenkin mielestä touhusta saa enemmän irti jos osaa tanssia edes rytmiin.

      Muuten olen sitä mieltä ettei nykynuoriso osaa enää irrotella kunnolla diskossakaan. Tanssiminen, jos sellaista esiintyy on vain paikallaan huojumista. Stagella on melkein pelkästään tyttöjä tai nuoria naisia. Miespuoliset diskoilijat loistavat poissaolollaan. Tällä en tarkoita tietenkään etteikö hyviä tanssijoita ole nuorten keskuudessa ja vieläpä poikien joukossa. Esmerkiksi meidän nuoruudessa ei sellaista kuin hip hop ym katutansseja tunnettu eikä sellaista taituruutta oltu nähtykään kuin nykyään. Valitettavasti nämä ovat vain pienten piirien harrastusta.

      Vaan mitä tuosta. Uudenvuoden aatoksi on luvassa tänäkin vuonna Eckerö-linen Nordlandialla K-50 risteily. Aivan oikein, sinne ei alle 50 vuotialla ole mitään asiaa. Paperit tarkastetaan jo laivaan noustessa. Koko laiva on "nuorisovapaata" vyöhykkeettä. Meno laivan yökerhon tanssilattialla aivan katossa kun (entiset ja nykyisetkitn) "diskohileet" ja "travoltat" irrottelevat 50-, 60-, 70-, ja 80-90 lukujen parhaan musiikin tahtiin. Unohtamatta viimeisimpiäkään kuumia hittejä. Eikä tarvitse yhtään ujostella nuorempiaan. Sen rinnalla nuorten aikuisten suosimat ravintoloiden yökerhot ym vaikuttavat yhtä vilkkailta kuin terveysasemien odotushuoneet.

      Sinnepä tänäkin vuonna, jos tapahtuma vaan järjestetään. Näkyi olevan jo Eckerön kotisivuilla.

      • Kill me...

        Ensinnäkin, on ihan hienoa että vanhemmille on vielä sellainen paikka minne pääsee ilman että tarvitsee haukkua nuoria kakaroiksi. Ja parempikin on ettei laiteta vanhempaa väkeä ja nuorisoa sekaisin, sillä sitä musiikin sillisalaattia ei kestä kuin kolmen promillen humalassa. Ja lisäksi, kun se valtaväestön suosima nuorten musiikki on aivan hirveätä kuraa. Kaikki "yökerhot" soittaa samaa radio-aivopesu-sontaa, jonka käyttötarkoitus ei ole olla kuunneltavaa musiikkia, vaan koukuttavaa. Suuret levy-yhtiöt kerää pelkästään rahaa näillä uusilla hiteillä ja se kuulostaa ja myös näyttää siltä. Ja sitähän me juntit sitten tanssitaan ja hehkutetaan. Ja sitten tähän keinumiseen tanssilattialla on vain yksi selitys. Tanssilattia ei ole tanssilattia, vaan isku paikka. Kun tietty kynnys on ylitetty niin sinne mennään kähmimään tuntemattomia. Itse vihaan sitä koska haluan tanssia ihan oikeasti.
        Ja muuten, menkää joku kerta 50 kemuihin selvin päin ja ihan siihen juomatiskin tai DJ:n viereen, niin huomaatte että mikään muu ikäryhmä, edes yläasteen oppilaat eivät käyttäydy niin huonosti kuin 50 ikäiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      158
      9894
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      9501
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      130
      7990
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      261
      7528
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      123
      6167
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      87
      5967
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      56
      5787
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4851
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      14
      3927
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1454
    Aihe