Onko kenelläkään varmaa tietoa siitä, saako työmarkkinatukea jos on pelkkä postilokero- tai poste restante -osoite? Nimittäin kenkää tietoa enkä ole oikeutettu muuhun kuin työmarkkintukeen ja sanovat että puolison tulojen takia en saisi sitäkään. Jos niin tosiaan on, muutan virallisesti pois.
Apua äkkiä!
Puolisolla 2400 e/kk
7150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei makseta tietysti puolisosi pitää sinut elättää ja patistaa työhön kuten kuuluu. Eihän työmarkkintukia postilokeroille makseta, osoite on oltava tai vaikka asuntolaan sitten. Hölmö miten muuten pärjäät, jos käytännössäkin noin tupula olet? Kysy nyt äkkiä työvoiman palvelukeskuksesta apua aktiivitoimissa kun työmarkkinatuki ei ole tarveharkittu.
Olet nyt muijasi armoilla.Koitahan olla vaan kiltisti Heheh.
Juu nopsasti vaan hankkimaan pientä vuokrakämppää.Ei siinnä asua tarvitse.
Senjälkeen saat kaikki tuet.
No, mukavaahan se on purkaa täällä turhaumia. Kiitos vaan "kannustavista" kommenteista. Ensimmäinen vastaaja lienee idiootti. Minusta ei missään tapauksessa ole oikein, että puolisoni pitää elättää minua. Siksi kysynkin tätä asiaa ja toivoisin yhä asiallisia vastauksia niiltä, joilla on kokemusta asiasta.
Kuinka siis kierrän tämän? Onko tosiaan pakko ottaa kämppä? Eihän nykyään tarvitse olla vakinaista asuntoa muutenkaan, irtolaislakihan romutettiin jo 1990-luvulla.
Toistan siis kysymyksen: saanko työmarkkinatukea, jos minulla ei ole asuntoa?
Pitää olla oikea osoite, postilokero ei kelpaa.
jos vuokraat itsellesi asunnon, niin esim. jollekin firmalle tai keikkatyöläiselle tai ulkomaiselle vaihto-oppilaalle voit sen vuokrata eteenpäin niin että saat pitää ne rahat (luonnollisesti tulee sopia ettei muuta kirjojaan siihen) - asumistuen ja soppalan tuet saat myös siihen asuntoon joten sama vaikka jätät tyhjilleen
Kiitos etenkin tästä viimeisestä vinkistä. Täytyy tehdä juurikin noin.
Ja mukisijoille vain sen verran, että eihän ne mun muijan rahat mun ole, ei meillä ole yhteistä taloutta. Joten aika perseestä olisi, että valtio pääsisi hänen rahapussilleen sen vuoksi, että minä olen menettänyt työni. Sehän on vain ihmisten rankaisemista siitä, että hänellä on parisuhde. Tuskinpa monikaan suhde sitä paitsi kauan edes pysyisi pystyssä jos toisen pitäisi elättää toinen. Elättäjä katkeroituu ja elätettävä menettää itsekunnioituksensa.
Sitä paitsi: kun teen tuon edellisen vinkin mukaisesti, en riko mitään lakeja, joten en myöskään tee mitään väärää. Toimin vain niiden sääntöjen puitteissa, jotka valtio on itse asettanut.
''Tuskinpa monikaan suhde sitä paitsi kauan edes pysyisi pystyssä jos toisen pitäisi elättää toinen.''
Luultavasti kyseessä oleva säännös onkin aiheuttanut paljon eroja, riidoista puhumattakaan. Erään entisen työtoverini puoliso oli tehdä itsemurhan sen vuoksi, että työttömäksi jouduttuaan oli menettämässä kaikki tulonsa ja joutumassa puolisonsa elätiksi. Heidän tilanteeseensa onneksi löytyi lopulta ratkaisu, mutta lähellä se itsemurha taisi olla.
Luultavasti myös yhteiskunnalle tulee kalliimmaksi työmarkkinatuen tarveharkinta kuin maksaa tuki kaikille työmarkkinatuen varaan joutuville työttömille. Saamaasi neuvoa moni on tainnut noudattaa, joten sen sijaan, että yhteiskunnan varoista menisi pelkkä työmarkkinatuki, niin menee sen lisäksi asumistuki ja vielä kun viimeisen päälle asiat hoidetaan, tulee vielä toimeentulotukeakin.
Vaan näinhän se on, kun järjettömiä lakeja säädellään.