tunnen syvää vihaa entistä ystävääni kohtaan hänen inhottavan käytöksensä vuoksi.
miten pääsen pois tästä kuluttavasta vihan tunteesta?ja voisin vain unohtaa hänet?
onko kellään kokemuksia pääsystä eroon vihan tunteesta?
vaikea antaa anteeksi,kun tapaus ei itse kadu/ymmärrä ilkeyttään.
vihaan ex-ystävää
2
772
Vastaukset
- lisbeth_
Ei sinun ole pakko olla tämän kyseisen tyypin kanssa jos et pidä hänestä. Mitä vähemmän olet kontaktissa hänen kanssaan, sitä helpommin unohdat koko henkilön. Ei kannata tuhlata energiaa ilkeisiin ihmisiin.
En tiedä ikääsi, itse olen 17-vuotta ja eräs ystäväni käyttäytyi erittäin ERITTÄIN inhottavasti minua ja paria muuta ystävääni kohtaan. Välit meni poikki ja rätisten. Tästä jäi minulle paljon arpia, melkeinpä trauma. Syyllistin itseäni paljon tapauksesta, itkin ja olin alakuloinen.
Puhuin asiasta parhaalle ystävälleni. Hän on aivan ihana ja pelastukseni. Hän on tukenut ja kuunnellut. Kävin myös kolme kertaa koulukuraattorilla (en tiedä, voitko tehdä saman koska en tiedä kuinka vanha olet).
Kokeilin myös vihan käsittelyä "taiteen keinoin": piirsin, maalasin, runoilin, kirjoitin...
Parhaiten toimi ääneen puhuminen.
Nyt olen päässyt pisteeseen, missä vihaan yhä tätä ex-ystävää, mutten syytä enää itseäni asiasta. En enää vihaa häntä myös niin kovasti kuin alussa. Vietä aikaa niiden kanssa jotka sinusta välittävät. Se auttaa ainakin. Ja saa ajan kulumaan nopeammin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655430Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842737- 2742541
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191904Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2331593Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561201Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096