Mitähän on tapahtunut palstan trollaattorille joka lukuisissa viesteissään aikaisemmin väitti että täällä kirjoittaa suuri joukko VHH:n vastustajia ja nyt kun tämä yksi on poistunut riveistä niin ei ole muitakaan. Hyvä näin ja nyt voimme jakaa kokemuksia VHH:sta ilman häirikkötrolleja.
Palsta on tervehtynyt
VHH-veikko
10195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen lähettänyt sähköpostia Suomeen useammalle "ravintoterapeutille" ja kysynyt perusteluja heidän ravintosuosituksilleen ja neuvoilleen mutta vastauksia ei kuulu. Olin myös yhteydessä Suomen diabetesliittoon sillä tuloksella että innformaatio-osasto perusteli diabeetikkojen ruokavaliota viittaamalla yhdistyksen kotisivuun. Jatkoin kyselyä ja nyt asia on siirretty ylilääkärille. Saa nähdä tuleeko vastausta.
Voisi melkein sanoa että "vaikea viheltää kun huuuli on halki". Kieroa minun puolelta tietysti vaatia perusteluja kun tiedän että niitä ei löydy. Professori Gyllingin haukkuessa Antti Heikkilää Iltalehdessä pyysin myös arvoisan daamin perusteluja. Ei ole näkynyt niitäkään.
Ihmetyttää vaan vieläkin ettei mikään uutismedia halua tarttua todella kuumaan juttuun. Kun kansalle on valehdeltu 30 vuotta niin aivopesu istuu niin tiukassa että diabetes-sivuillakin keskustellaan lähinnä insuliinin pistotekniikasta ja sivuvaikutuksesta eikä uskalleta lähteä kokeilemaan LCHF/VHH ruokavaliota joka useimpien D2 kohdalla auttaisi selviämään ilman lääkitystä ja D1 selviäisivät vähemmällä insuliinilla.
Iso alus on hidas kääntymään.
Eläinruokafirmatkin, kuten tässä Royal Canin ohjeistavat nykyään lemmikkieläinten hoitajia insuliinipistoksista ikäänkuin se olisi ihan normaalia. Ensin kun nämä tuovat markkinoille lemmikkejä sairastuttavia elintarvikkeita niin sitten vaan insuliinilla hoidetaan.
"Insuliinipistokset
Kun elimistö ei pysty tuottamaan riittävästi insuliinia, sitä on annettava pistoksina. Tarvittavan insuliinin määrä vaihtelee yksilökohtaisesti. Eläinlääkäri kertoo, kuinka paljon insuliinia lemmikki tarvitsee ja miten ja milloin pistokset annetaan." http://www.eahma.fi/images/pdf/ruoka/koira-kissa/kissa_koira_diabetes.pdf
ole käynyt niinkuin kaikille hiilihydraattien ylistäjille ennemmin tai myöhemmin käy että suonet menee tukkoon ja se on menoa sitten. Voihan olla että hän on jo pidempään ollut monivammainen ja kärsinyt väärän ravinnon aiheuttamista sairauksista pidempään. Kirjoittelu ainakin näyttää loppuneen ja kun tuntee henkilön aktiivisuuden jo vuosien ajan niin ei voi tulla kuin yhteen loppupäätelmään.
Sinä varmaan muistat vanhempia asioita hyvin? Mitä tuosta tulee mieleen?
http://koti.netplaza.fi/~paula/xyz/tuotantoavustuksista.htm
mutta koko asia ei aukene minulle, mistä tuossa linkissä on oikein kysymys.
Valiosta ja siitä, miten se on toiminut 1970-luvulla. Ei ole ihme, jos ei kukaan tuota enää lehmille kunnollista rehua...
Mut tuo on pientä siihen nähden mitä nykyään tehdään...
Jurilab uutisissa tänään, tässä siihen vähän vanhaa juttua:
http://www.talouselama.fi/sijoittaminen/article168310.ece
Ei kai ole tarkoituskaan, et ihmiset pysyis terveinä????
Antamastasi linkistä
"Koska lääkebisnes on globaalia, suomalaiset yritykset tarvitsevat viimeistään markkinointivaiheessa suuren ja mieluusti kansainvälisen kumppanin. Lääkkeen saaminen lääkäreiden tietoisuuteen ja myyntiin ei ole halpaa."
Jos ei ole halpaa niin sitten se onkin tehokasta kun lääkärit saavat tiedon käsiinsä. Hetkessä löytyy satojatuhansia kolesterolilääkkeitä tarvitsevia potilaita ja täysin terveet ihmiset leimataan riskiryhmään kuuluviksi. Ei muuta kun kolesterolilääkitykselle ja bisnes pyörii. Lääkärithän on koulutettu jakamaan lääkkeitä ja eihän se ole oikea lääkäri jos ei lääkkeitä määrää.
kun kohdalleni sattui lääkäri joka vähentää lääkitystäni,koska oloni on parantunut niin paljon.Monet lääkkeet vaihdettu miedompaan ja osaa lopetellaan kokonaan.
Niin justiinsa, mut kun tuotto menee sille kenellä on patentti ja patenttisuoja-aika vasta määrää, kenelle voitot tulee... Siksi on niin kiire saada ne MYYDYKSI, vaikka roskiin lopulta menis käyttämättömänä:-(
http://www.tekniikkatalous.fi/kemia/article42659.ece
Tuollakin vähän aiheeseen liittyvää..... Ainakin Jurilabsiin .
Mut mistä tiedät, et olis midompi tai edes parempi? Jos sen tuotto vaan on parempi? Eihän ole kannattavaa sellaine, et ihan lääkkeettömäksi potilas saataisiin!
http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=403868