Voiko joku kertoa mitä työn lisäksi siellä voi harrastaa. Miten vuokra-asuntojen hintataso, näytti olevan sähkölämmitteisiä kaikki...meneekö lämmittämiseen jo kaikki palkkatulo. Onko naisella siellä mahdollisuuksia muuhun kuin istua kotonaan... vapaita kunnollisia miehiä?
Saako sieltä ystäviä jne. kertokaa kaikkea mahdollista, kuitenkin mielellään todellista asiaa
Olen mahdollisesti muuttamassa sinne täältä savosta
Eläminen Sodankylässä
8
782
Vastaukset
- jänkhän jässikkä
Ei voi harrastaa mitään, kaikki miehet ovat renttuja ja juoppoja. Mutta terve tuloa, tuoretta piparia on aina mukava saada Sodankylään!
- Tervetuloa pyssykylä
koreita maisemia katseltavaksi. Kansalaisopistokin järjestää monenlaisia kursseja. Kapakoitakin löytyy ja taitaa jossain karaokeakin vvoida harrastaa.
Vuokra-asuntojen hintoja voi kysellä esim. Sodankylän kunnan sivujen kautta.
Näkyy tuolla miehiäkin kulkevan, vaikka kunnollisuudesta ja vapaudesta en tiedä mitään:) Onhan täällä jopa miesvaltainen varuskunta.- kiljunteon lopettanu
kesät on mulla menny kaljotellessa ja talvella olen paljon fuegrilolassa kun siellä osake. siellä tullu opeteltua paha tapa: punaviini. juon kyllä väkeviäkin, ja mulla on vakityttöystävä.
olen myös talvella kalastellu ja halkohommia tehny. syksyllä pakaste täytetään hirvenlihalla että on sitte suolapalaa välillä.
tule tänne vaan, mutta ilman mitään suuria vaatimuksia. jos olet sippijätkä niin ei tarvi näkyä.
- MinttuK
Täällä on omat hyvät ja huonot puolensa. Itse olen tullut takaisin kotiseudulleni ja asun vanhemmiltani saatua taloa perheineni. Vuokra-asuntoja on kyllä niitäkin ja harrastuksia on varsinkin nyt syksyllä alkanut kaikkia uusia. Minusta täällä on hyvä harrastaa, varsinkin jos asuu kylällä. Syrjäkyliltä ei tule lähdettyä. Kuten esim.maratonkoulu alkoi ja moni meidän luokalta lähti siihen mukaan. Täällä on hyvät palvelut lapsiperheille. Internetti on hyvä olla ja vaatteita saa sieltä, mutta on täällä pari kolme kauppaa mistä saa vaatteita. Paljon saa kävellä jos ei ole omaa autoa. Itse en pärjäisi enää ilman. Mutta on täällä niitäkin jotka pärjää. Rovaniemi on suhteellisen lähellä. Ja nuoria ihmisiä on.
- sodis123
Miesten perään tänne ei kannata muuttaa. Ja yö elämä nykyisin onnetonta.
Asuntoja, on muitakin kun sähkölämmiteisiä.Kannatta katsella sopmiolehdestä yksityyisten ilmoituksia..
Ihan mukava täällä on asua. - sanna-manna
Muutin itsekin tänne Sodankylään etelämpää. Kavereita, harrastuksia ja ukkokin on löytynyt. Ihan kiva pieni paikkakunta tämä on.
- Anonyymi
Täällä on se siivekäs jänis!
- Anonyymi
onko oravia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3347232Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714428- 2083185
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243017- 741962
- 1531846
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2151784Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661587Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891448