Minkäslainen Rovaniemi on opiskelijan kannalta? Suosittelisitteko AMK:ssa opiskelua?Onko mukava paikka..? Entä kaupunki muuten?Kertokaa mahdollisimman paljon,mutta asiallista. Kiitos! :)
Opiskelemaan..?
tuleva kaupunkilainen??
5688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No tuota noin.. AMK:sta en niinkään tiedä, mutta ihan yleisesti onhan tämä ihan ok kaupunki noin opiskelijan kannalta. Julkisilla kulkuneuvoilla liikkuminen on ainakin iltaisin aika kortilla, mutta muuna aikana toimii. Oma auto on todellakin valttia ;) Biletys paikkoja löytyy vähän joka makuun, että eiköhän se siitä..
Jos tekniikan ja liikenteen yksikköä ajattelit AMK:ssa, niin en suosittele. Muista yksiköistä en tiedä. Kaupunki sinänsä on hyvä asuinpaikka. Harrastusmahdollisuuksia löytyy ihan riittävästi.
Itsekin aion hakea RAMK:iin opiskelemaan tradenomiksi tai matkailualaa.. Ois ihan kiva tietää jotai kaupungista.. =)
Rovaniemi on kiva ja vilkas kaupunki. Näinkin pieneksi kaupungiksi hyvinkin kansainvälinen, johtuen turismista. Ihmiset ovat täällä hyvinkin laajakatseisia eikä katsota pitkään, vaikka katukuvassa näkyisi hiukan erinäköisiäkin kulkijoita. Biletyspaikkoja on useita, joten takuuvarmasti opiskelijan kukkarollekin on sopivia vaihtoehtoja. Urheilumahdollisuudet ovat hulppeat: laskettelumahdollisuudet lähes kaupungin keskellä, uusi Lappi Areena kiekkoilijoille ja ihan Areenan vieressä oleva Urheiluopisto mahdollisuuksineen. On niin hieno urheilukokonaisuus tuo edellä mainittu, ettei taida Suomesta löytyä montaakaan vastaavaa.
Suosittelen Rovaniemelle tuloa. Takuulla täällä viihtyy. Ihmiset ovat kivoja ja kaiken lisäksi upeaa luontoa on lähellä. Miinusta tietty on pitkät välimatka kaikkialle, mutta bussi-, juna- ja lentoyhteydet lähes joka suuntaan ovat hyvät.
Vain muutama rökäle talsii kuset lahkeista tirskuen , kuten esim minimerkki "roi " tekee näin , mutta onneksi se on vahemmistönä ja sammuu ennen iltaa kaljoihinsa!