Kirjoittaa Taru Schroderus uusimmassa Kunto & terveys -lehdessä
"Syömällä oikein ei tarvitse edes ottaa itseään niskasta kiinni”, vakuuttaa Sami Uusitalo. "Vihanneksia, vähätärkkelyksisiä juureksia, kananmunia, lihaa ja kalaa - rasvaa pelkäämättä."
"Sami Uusitalo on kävelevä todiste liha- ja rasvapitoisen ruokavalion eduista. Haittoihin hän ei ole edes törmännyt, sillä vaikka ruokavalio sisältääkin rasvaa ja proteiinia yli suositusten, ovat mm. hänen veri- ja kolesteroliarvonsa muuttuneet parissa vuodessa aiempaa paremmiksi."
http://sundqvist.blogspot.com/2009/10/nalka-ja-kilot-lahtivat.html
"Syömällä oikein ei tarvitse edes ottaa itseään niskasta kiinni”, vakuuttaa Sami Uusitalo. "Vihanneksia, vähätärkkelyksisiä juureksia, kananmunia, lihaa ja kalaa - rasvaa pelkäämättä."
"Sami Uusitalo on kävelevä todiste liha- ja rasvapitoisen ruokavalion eduista. Haittoihin hän ei ole edes törmännyt, sillä vaikka ruokavalio sisältääkin rasvaa ja proteiinia yli suositusten, ovat mm. hänen veri- ja kolesteroliarvonsa muuttuneet parissa vuodessa aiempaa paremmiksi."
http://sundqvist.blogspot.com/2009/10/nalka-ja-kilot-lahtivat.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
mitä Samipoika söi aikaisemmin, siis minkä syömisen hän on tyystin lopettanut, ettei tule virhearvioita. Sama koskee sinua Mattila. Pistäpä nyt, kun olet niin innokas kirjoittelija, oikein seikkaperäisesti ruoka-aineet ja -määrät, mitä söit ennen kuin siirryit VHH:lle! Siitä voisi olla lukijoille todellista hyötyä, ei tällaisista heitoista, mitä harjoitat täällä päivittäin.
Käsittääkseni söit lihapiirakoita, valmispizzoja, hampurilaisia määrättömästi vai miten se oli? Peruna maistui päivittäin ja nyt väität sen olevan mautonta! Mihin sen maku katosi? No antaa tulla selitystä!
että voit kirjoittaa "Käsittääkseni söit lihapiirakoita, valmispizzoja, hampurilaisia määrättömästi"
Korjataan nyt heti ensimmäinen virhetulkinta että en syönyt lihapiirakoita kun niissä lihan osuus oli minimaalinen. Jos joskus tein pizzaa niin valmistin kyllä sen itse omilla täytteillä ja hampurilaisia en myöskään syönyt.
Söin siis ihan perusvirallisen kaavan mukaan aamuisin puuroa/leipää, joka aterialla leipää niinkuin suositellaan ja lautasella oli aina perunaa, pastaa tai riisiä. Lisäksi välttelin eläinrasvoja. Hedelmiäkin oli aina tarjolla enkä koskaan tutkinut niiden sokeripitoisuuksia.
Kaivan vielä tuon tarinasi hillonsyönnistä. Suosituksia noudattaen??
Oikein sanot KirilKäyttäjän viestit19.9.2005 12:17
Minäkin olin varsinainen leipäfriikki ennen. Leipä piti saada lähileipomosta lämpimänä, että koko kämppä tuoksui ja sitä tuli syötyä paljon, meni monta viipaletta ja rasvaa päälle, juustoa ja makkaraa, mutta ei nälkä kauaa pysynyt poissa.
Sitten perunaa kului keitettynä, paistettuna, kerma- valkosipuliperunoita, uuniperunoita jne.
Oikeassa olet, kasvikset ja marjat kuuluvat elämään. Nytkin on pakastimessa paljon kukkakaalia, mustikoita ja vadelmia.
Televisiossa syytetään Antti Heikkilää rasvatohtoriksi ja pyydetään syömään vähemmän rasvaa ja enemmän hiilareita. Mitä ne siellä Kansanterveyslaitoksessa oikein ajattelee?
Mun liikunta KirilKäyttäjän viestit30.10.2005 14:31
on lähinnä kävelyä ja keilailussa tulee muutama askel otettua. Kalorien kulumisesta en tiedä, koska vhh dieetillä paino pysyy kurissa ilman mitään kalorien seuraamista. Jos olet terve noilla hiilareillasi niin kaikki hyvin toistaiseksi. Mutta ole varovainen elämässäsi ja mieti miksi ihmeessä tarvitset noin paljon hiilareita? Niistä voi sairastua.
Vastaa nyt vielä miksi ihmeessä söit perunaa joka päivä vaikka se mielestäsi maistuu pahalta? Ootko hullu vai tyhmä? Virallisterveellisellä, jos nyt sitten oikeasti noudatit sitä (mihin en usko) ei lihoa yli 120-kiloiseksi, ei sitten niin millään!
Se on ihailtavaa että sinulla on kirjoituksiani tallessa neljän vuoden takaa vuodelta 2005. Niinkuin huomaat niin en kirjoittanut mitään lihapiirakoista, valmispizzoista enkä hampurilaisista. Leipää söin ja sitä kului suositusten mukaan varmaan 6-9 palaa päivässä.
Tästä kirjoituksestasi huomaa että olet ollut palstalla trollailemassa jo ainakin neljä vuotta. Uutena kirjoittajana et noista tietäisi mitään. Mutta kirjoituksesi paljastaa sinut aina ja tyyli vastustaa VHH:ta.
Täysjyväistä ruisleipää et ainakaan syönyt, koska et tiennyt sellaista olevankaan vielä muutama vuosi sitten. Eli valkoista leipää ja äitin leipomaa pullaa. Sekö on mielestäsi virallisterveellistä?
Söitkö siis enemmän kuin kulutit? Kuuluitko ns "pullamössösukupolveen"?
sillä on väliä, onko täysjyvää vai kuorittua? Paitsi tietenkin se,että kuoritussa viljassa on vähemmän haitallisia aineita. Pullakin kuuluu suosituksiin. Itse asiassa ilman perkeleenmoista sokerikuormaa on mahdotonta noudattaa virallisia suosituksia.
siitä tulee, jos syö vähemmän ku kuluttaa? Ajan mittaan nälkäkuolema.
suosituksilla se on helppoa tuo lihominen. Koko ajan nälkä, vaikka elimistö on juuri varastoinut runsaat sokerit eläinrasvaksi vyötärölle. Jos sulla on ruokaa ja nälkä, niin silloin sitä syö.
ja kun tänään tutkin K-Supermarketin leipävalikoiman niin en löytänyt yhtään 100% täysjyvävehnäleipää. Vaikka Fazerin leipäpaketin päällä luki täysjyväpaahto niin tuotselosteessa luki ensimmäisenä täysjyvävehnäjauho ja toisena vehnäjauho. Lisänä oli sitten fruktoosisiirappia makua antamaan. Täysjyvä Kaurapaahtoleivässä oli 20% vehnäjauhoja.
Se on helppoa hehkuttaa täällä täysjyväleivän puolesta kun sitä on lähes mahdoton löytää. Ruisleivän osalta tilanne on parempi. Muutama pikkuleipomo tekee täysjyväruisleipää ilman lisäaineita mutta ne ovat marginaalituotteita kun suuret leipomot hallitsevat 80% leipämarkkinoista.
Virallisterveellisellä lautasmallilla suositellaan joka aterialla perunaa, pastaa tai riisiä ja se lihottaa yhdessä suositusten mukaisten leipämäärien ja aamupuurojen kanssa. Hiilihydraattien kokonaismäärä nousee liian suureksi kun vielä virallisesti saa sokeriakin syödä säästeliäästi ja pullakaan kahvin kanssa ei ole kielletty. Hedelmiäkin saa suositusten mukaan syödä vapaasti kun niissä ei erotella hedelmiä sokeripitoisuuden mukaan. Onhan siinä suuri ero syökö vesimelonia tai mangoa.
50- ja 60 luvuilla lapsille syötettiin kuivahtaneet pullat sokerilla maustetun ja maidolla laimennetun kahvin joukossa. Tämä oli sitä aitoa pullamössöä. Nykyisellä pullamössösukupolvella taas on omat pullamössönsä, on kaikenmaailman muroja, donitseja, lukematon määrä vaaleaa leipää, pitsoja, hampurilaisia jne, joissa kyllä on hiilihydraatteja ihan virallisten suositusten mukainen määrä mutta ei sitten paljon muuta.
Hiilihydraattisilla tuotteilla on se kaikkien tuntema ominaisuus että kun perunat, pastat, riisit ja viljat eivät pidä nälkää niin helposti syö yli kulutuksensa kun nälkää vastaan taistelun ihminen on aina tuomittu häviämään.
En jaksa laskea kaloreita, mutta paino laskee.
Kyllä hiilihydraattien määrä on suomalaisessa ruoassa perinteisesti ollut liian korkea. Liikaa leipää, pullaa muuta viljaa, perunaa, sokereita, makaroonia, riisiä ym. monissa eri muodoissaan. Liian vähän tuoreita kasviksia ja hedelmiä.
Sokeritaudista on tulossa yleinen kansansairaus, joka enimmäkseen johtuu liiallisesta hiilihydraatista ruoassamme. Avauksen mainitsemaa runsasta rasvaa ihmettelen. Mihin suositusten ylittävää rasvaa tarvitaan, varsinkaan jos se on eläinrasvaa?