Olen tähän mennessä elänyt sellaisessa uskossa, että kiltti ihminen on arvokas. Sellainen, joka ottaa muut huomioon, on kohtelias, ymmärtäväinen, uskollinen ystävä ja kumppani jne, jonka koko maailma ei pyöri oman navan ympärillä. Ja mitäs olen saanut miehiltä vastalahjaksi? Pelkkää hyväksikäyttöä. Helppohan sellaisia on käyttää hyväksi jotka on liian kilttejä sanomaan ei. Miehet ei halua kumppanikseen kilttiä naista. Kiltit, kohteliaat naiset kelpaa vain seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Monelle miehelle en ole kelvannut, ja he ovat valinneet naisekseen sellaisia, jotka ovat ihan erilaisia kuin minä. Tulee mieleen sellaisia naisia, joiden kans arki ei ainakaan käy tylsäksi. Jopa minua rumempia naisia, mutta jossain on jotain sitä ah niin ihanaa narttumaisuutta.
ei kiltti nainen pitkälle pötki
yksinäinen_
301670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Niin se on kuule miehilläkin.
En itse kuvailisi itseäni "kiltiksi" mutta jopa minun "kiltteyteni" on ollut liikaa monelle. Jopa alunperin kiltitkin ihmiset (niin miehet kuin naiset) ovat lopulta yleensä osoittautuneet yhtä ikäviksi kuin kaikki muutkin. Olen kuitenkin yrittänyt parhaani mutta tullut siihen lopputulokseen että mitä kiltimpi on sitä heikompana sinua pidetään ja sitä epämiehekkäämpänä sekä myös olet oivat kohde hyväksikäytölle. Ihmiset uskovat myös että kiltisti toimiva ihminen on joko sinisilmäinen typerys tai haluaa petollisesti jotain vastapalveluna. He kun eivät voi uskoa että joku ihminen toimisi noin ihan omasta sydämestään.
Ihmiset ylipäätään eivät arvosta myötätuntoa, empatiaa, kohteliaisuutta, lempeyttä, hellyyttä, lämpöä, pehmeyttä, ymmärrystä jne.
Tai arvostavat niin kauan kunhan ei tarvitse itse antaa takaisin mitään. Jos vähänkään kiltimpi ihminen sitten pyytää kerran jotain niin oiva tekosyy on kieltää se sillä perusteella että "sä olet auttanut muakin vain vastapalveluksen" toivossa.
Nuo kaikki kun kuiskivat ihmisille "tuo on jalkoja lämmittävä ja ihan pehmeä kynnysmatto johon voi pyyhkiä likaiset jalkansa kun tulee ulkoa"
Siinä missä kilttejä naisia ehkä hyväksikäytetään niin se sama tapahtuu kaksin verroin kilteille miehille.
Olen myös nähnyt kuinka kiltti mies sivuutetaan kiltin naisen toimesta yhä uudelleen sen hyväksikäyttävän miehen toimesta koska kiltti nainen on mieluummin vähemmän kiltin miehen kanssa koska se saa jo vaikuttamaan hänet enemmän "mieheltä" kuin kiltin miehen yritykset. Se saa myös monen kiltin miehen sitten muuttumaan vähemmän kiltiksi sekä myös hyväksikäyttäjiksi kilttejä naisia kohtaan koska kiltin miehen kohtalo on todella surkea.
Sinulle sen verran kuitenkin että itse olen aina etsinyt ja tulen etsimään kilttiä naista jolle sydämeni voin kokonaan antaa. En voi luvata että olen itse maailman kiltein mutta voin yrittää koska ihailen kiltteyttä. Meitä on siis tuolla mutta vain harvassa jotka ihailevat sitä ei sen takia että siihen voisi pyyhkiä jalkansa vaan sen takia että osaa arvostaa sitä sellaisena kuin se on antaen takaisin samalla mitalla.
En vain usko sitä päivää itse näkeväni mutta kovasti ajattelen että ehkäpä edes joku kaltaisesi kiltti ihminen löytää toisen kiltin ihmisen rakastamaan itseään.
Joskus näin kirjakaupassa sellasen kirjankin, miten opetella olemaan kiltti olematta silti kynnysmatto. Olis pitänyt ostaa. Itse luokittelen itseni myös kiltiksi ihmiseksi, mutta en kuitenkaan suostu ihan mihin tahansa. Teen mielelläni asioita toisten puolesta, mutta kyllä ihan oikeasti odotan myös niitä vastapalveluksia sitten tarvittaessa. On hyvä, että on kilttejä ihmisiä mutta ei pidä silti alkaa marttyyriksi ja alistua kaikkeen mitä ne vähemmän kiltit sitten vaativat. Sitäpaitsi itsellä on huomattavasti parempi olla kun on ystävällinen kaikille muille. Ilkeillä ihmisillä ei varmasti ole itsellään kovin mukavaa, vaikka olisivatkin saaneet ilkeyksissään jonkun toisen tekemään hänen puolesta jotain ikävää. En koskaan haluaisi olla sellainen, enkä millään tavalla kadehdi itsekkäitä ja ilkeitä ihmisiä.
Tahdon nyt korostaa etten ole mikään kynnysmatto.
Senhän takia nuo kokemukset ovatkin karvaita kun olen ihminen jonka ylitse ei kävellä ja joka kerta kun olen yrittänyt sitten olla kiltti niin suurimmaksi osaksi kokemukset ovat olleet negatiivisia. Ne on heti tulkittu heikkoutena jne. ja joku on pyrkinyt hyödyntämään niitä.
Mitkään oppaat eivät silloin tuohon auta vaan niiden ihmisten jotka ottavat vastaan jonkun toisen kilttejä tekoja voisivat osata ottaa ne vastaan. Heille se opas pitäisi kirjoittaa ei kilteille.
Vastapalveluksia tässä olen itsekin odotellut. Tähän mennessä vastapalveluksia olen saanut takaisin vain muutamalta harvalta jonka takia heidän kanssaan vielä olen yhteydessä ja toimin.
Oma ystävällisyyteni on kulunut ns. loppuun ja huomasin että varsinkin naisten kanssa olen ollut aivan liian avomielinen, empaattinen ja ystävällinen. Tämä ei tarkoita että olisin ollut kynnysmatto mutta jos hetkenkään toimit kiltisti niin varsin monen ihmisen päähän pälkähtää yrittää käyttää toista sellaisena tai tulkitsee toisen olevan sellainen.
Oma epäluuloisuuteni on mennyt siihen pisteeseen että kun kerran eräs nuori nainen tarjosi jonossa minulle paikan ja toisen kerran nuori mies avasi oven niin molemmissa tapauksissa meinasin melkein pyörtyä vaikka aikuinen mies olenkin. Olin niin yllättynyt ihmisten ystävällisyydestä.
"En koskaan haluaisi olla sellainen, enkä millään tavalla kadehdi itsekkäitä ja ilkeitä ihmisiä. "
Ihmiset useimmiten eivät ole itsekkäitä tai ilkeitä vaan lähinnä itsekeskeisiä omaan elämäänsä keskittyviä välinpitämättömiä hyypiöitä jotka hyödyntävät toisten heikkouksia (mukaanlukien killteys, hyvät teot ja anteliaisuus) jotta saavat etua itselleen.
Mutta onhan se ihana tunne, kun tekee jollekin täysin vieraalle ihmiselle jotain kilttiä, esim. toi jonossa paikan antaminen, ja kun se toinen on ihan ällistynyt siitä. Usein on mulle käynyt tuolla tavalla, että vastapuoli on lähes järkyttynyt kun olen hänelle jotain hyvää tehnyt. Itse toivon vain sitten, että hän pistää ehkä hyvän kiertämään ja on puolestaan kiltti sitten jollekin toiselle. Näinhän ei todellisuudessa ole, mutta voin ainakin kuvitella, että se on edes mahdollista ja uskon siihen. Harvoin saa vastaan kiltteyksiä muilta ihmisiltä, mutta kyllä se lämmittää omaakin mieltä jos joku on kiltti itselle.
Mua on aina varoteltu kuinka liika kiltteys etenkin tuntemattomille ei koskaan tiedä mitään hyvää, mutta olen niin erimieltä tästä. Mutta tunnen kyllä sellaisenkin kiltin ihmisen, joka AINA tekee kaiken mitä joku toinen vain pyytää, mutta ei itse tule iloiseksi siitä kiltteydestään vaan harmittelee kun toinen käyttää aina vaan hyväkseen. Mulle tulee aina hyvä mieli jos voin vaan jotenkin toista auttaa, enkä osaa edes ajatella, että toinen käyttää hyväksi. Joskus jälkikäteen saattaa sellainenkin ajatus käydä mielessä, mutta itse tilanteessa ei koskaan! Eli sen hyvän teon pitäisi tuoda hyvä mieli sitten aina myös itsellekin.
Eli kilttien ihmisten pitäisi löytää itselleen samanlainen kiltti ihminen. Itse en koskaan voisi kuvitellakaan seurustelevani sellaisen itsekkään ihmisen kanssa joka ei koskaan halua tehdä toiselle hyviä tekoja ilman, että siitä itsekin hyötyy jollain tavalla. Ja sulle haluaisin sanoa vielä, että usko pois kyllä meitä oikeasti kilttejä naisiakin löytyy, pitää vaan vähän etsiä.
Kiitos kilteistä sanoistasi.
Pikkaisen hukkaan menevät, olisin ehkä vuosia sitten uskonut tuohon mutten enää.
Kiitos kuitenkin, tarkoitat hyvää.
Kiltteys nyt vaan ei ole tätä aikaa. Jokainen vastaa itsestään ja omasta onnestaan. Moinen paskamaisuus tekee ihmisistä pohjimmiltaan pelokkaita, koska he tietävät olevansa täysin yksin - lukemattomista tuttavista, ystävistä, kumppaneista ja puolisoista huolimatta. Juuri tätä pulmaa varten on ammattiauttajia, mömmöjä, alkoholia, .. eli mitään ongelmaa ei ole.
mutta olen vaan mies. Tuo edellä mainittu on sellainen mikä muhun on rakennettu ja tiedän sen arvokkuuden että olen ns. hyvä ihminen ja itsearvokkuutenikin on terveellä pohjalla tästä asiasta. Puolisona minulla on kans hyvin samankaltainen ihminen ja hänen kanssa minun on erittäin hyvä olla, turvallista ja lämmintä. Riitoja tottakai on joskus ja hän osaa olla itse perkele myös joskus, mutta on rauhoittunut siitä varpaillaan olosta mitä hän sai edellisessä suhteessa olla. Reilusti lempeyden, kiltteyden, rakkauden ja hellyyden puolella olemme tässä suhteessa. Rakastan sua K.
Hector - Hän On Mun Nainen
Miestähän tai naistakaan ei saa kiltiksi sillä, että itse on kiltti. Se peruskilttiluonne täytyy löytyä valmiiksi. Itselläni joskus ollut samanlainen kokemus kuten myös miehelläkin. Mutta se on kyllä mahdollista, että kun ihminen on luonteeltaan "kiltti" ja huomioiva, niin saa sillä korostettua myös kumppaninsa näitä piirteitä, jos niitä valmiiksi olemassa. Itse olen huomannut tämän, että mieheni saa minut ihan sillä omalla käytöksellään haluamaan olla vieläkin huomioivampi häntä kohtaan.
Mutta juu: Ei se mene niin, että mies kiltiksi yhtäkkiä muuttuisi jos sinäkin olet. Täytyy vaan sunkin löytää se helmi miespuolisten "narttujen", kuten itse sanoit, seasta. Katkeroituminen ei ainakaan auta yhtikäs mitään. Ja turha sun haikailla noita miesnarttuja ja ajatella kuinka jotkut muut naiset heidät saa - mitä sä sellasessa edes tekisitkään? Korkeintaan särkisit vaan sydäntäs.
Yleisesti olen oppinut sen että kiltit naiset vetävät puoleensa hyväksikäyttäjiä ja kiltit naiset lähinnä poikkeuksetta myös noita miespuolisia "narttuja" valitsevatkin mieluummin kuin kilttejä miehiä. Tai sitten yrittävät nähdä väkisin jossakin miesnartussa sen kiltin miehen tai yrittävät muuttaa häntä kiltiksi vaikka se on mahdotonta.
Se mikä juuri on hirveintä on se että itse huomaa muuttuneensa välinpitämättömäksi, kylmäksi ja töykeäksi ihan toisten ihmisten myötävaikutuksesta.
"Ei se mene niin, että mies kiltiksi yhtäkkiä muuttuisi jos sinäkin olet. Täytyy vaan sunkin löytää se helmi miespuolisten "narttujen", kuten itse sanoit, seasta. Katkeroituminen ei ainakaan auta yhtikäs mitään. Ja turha sun haikailla noita miesnarttuja ja ajatella kuinka jotkut muut naiset heidät saa - mitä sä sellasessa edes tekisitkään? Korkeintaan särkisit vaan sydäntäs."
Sulle kysymys. Miten joku kiltti mies voi estää sitten katkeroitumista jos ne miesnartut vievät ne kiltit naiset ja et voi ajatella ettet tekisi sellaisella kiltillä naisella mitään? Koska juuri sitä haluaisit? Tosin siinäkin hommassa voi särkeä sydämensä koska se kiltti nainen lähtee mieluummin sen narttu-miehne mukaan kun on kiltin miehen tai miehen joka osoittaa edes osittain olevansa kiltti.
Tämä siis mieheltä joka ei ole ihan peruskiltti mies mutta joka on huomannut että jokainen pisara kiltteyttä miehessä vie häntä askeleen poispäin jokaisesta naisesta mukaanluettuna kiltit naiset.
Sä olet joku yliälykäs filosofi ja sen vuoksi "naiset juoksevat karkuun". Ei sun luonteellasi tai ulkonäölläsi ole mitään tekemistä asian kanssa.
"Yliälykkäät yksilöt" jäävät yksin, koska taviksille tulee alemmuuskompleksi koska ei teidän jutuista oikein ymmärrä mitään. Ihmisillä siis alemmuskompleksi. Naiset saattavat kyllä kiinnostua itseään älykkäämmästä miehestä, kun etsivät turvaa ja hoivaa tai rahaa ja statusta, mutta sinähän et varmasti sitten itse sellaisessa tilanteessa lämpene.
Hanki itsellesi omantasoistasi naisseuraa.
Toisaalta voi myös olla sitä, että halutaan uskoa hyvää ja alistutaan sietämään sellaista, mitä ei pitäisi. Ja siten myös ne kokemukset ovat kitkerämpiä. Mutta kyllä mä uskon, että kiltitkin ihmiset voi oppia ja tavallaan karsia sellaista naiivisuutta. Oppia, että tiettyjen asioiden sietäminen ei ole sama asia kuin kiltteys ja sitä ei voida vaatia. Jossain vaiheessa voi myös oppia erottelemaan niitä narttumaisia piirteitä ja välttämään sellaisia ihmisiä. Eli vähän enemmän järkeä sydämen sijaan, jos se sydänkin jo säröillä valmiiksi.
Katkeroitumisen välttäminen on toivottavaa ja sitä nyt toivon kaikille, en siksi, että se tosiaan voi olla vaikeaa vaan siksi, että en koe oikeudenmukaiseksi että kiltteydestä ja huonoista kokemuksista seuraa katkeroituminen, joka rasittaa sitä ihmistä, joka "uskoo hyvyyteen" ja noudattaa itse sitä. Tuon oppimisen ja ehkä kiltteyden katsominen eri kantilta voisi auttaa. Oikeasti ei nähdä sitä kiltteyttä sellaisena negatiivisena asiana - vaan hyvänä, hienona juttuna. Ei ehkä helpoin, mutta kyllä se antoisempaa on ja helpompi on omissa nahoissaankin viihtyä. Ja tuon ominaisuuden lisäksi arvostaa sitä muissa. Ja oikeasti arvostaisi itsekin sitä kiltteyttä toisessa ihmisessä yli narttumaisten ihmisten. Eikä ihannoisi sitä narttumaisuutta ja ajattelisi, että nartut saa kaikki miehet/naiset. Koska näin ei yksinkertaisesti ole. Suomestakin löytyy paljon pariskuntia, jossa kumpikin osaa arvostaa kumppianiaan ja huomioida tämän. Vaikka siltä ei aina tuntuisikaan. Tarkoitan, että jotenkin yrittäisi ohjelmoida myös itseään kiinnostumaan niistä kilteistä naisista ja miehistä. Aidosti arvostamaan kiltteyttä ja lämpimiä arvoja - ei pitämään sitä heikkoutena.
Alkuaikoina muistan, kuinka mies puheli sitä niin tuttua juttua: Kiltteydellä on paskanen loppu ja saa vaan kärsiä. Mutta kyllä se on oikeasti mielipiteensä tuosta muuttanut, kuten mäkin. Eli tosi tuttu tunne eikä itsellekään vieras. Ei tarvitse olla paskanen loppu, jos oikeasti löytää sen omankaltaisen. Eikä muakaan tosiaan kukaan "narttumies" vienyt vaan ihan kiltti mies. Taitaa ne kiltit miehetkin ihan samalla tavalla narttuja tahtoa kuten naisetkin - sitähän tuo ap. tuossa myös valitti. Mutta kyllä ihmiset myös kasvaa ja oppii eikä kannata tuudittautua tuollaiseen yleistykseen. Sillä vaan lakoo oman nenänsä eteen sitä aitaa ettei vaan edes vahingossakaan huomaisi niitä potentiaalisia ihmisiä, joiden kanssa voisi olla onnellinen.
Sitä on kuule vaikea pitää yllä sitä uskoa kiltteyteen kun itse en ole mikään erityisen kiltti mutta joka kerta kun olen niin saa henkisesti selkäänsä. Eikä myöskään ole sitä kilttiä naista siinä vieressä muistuttamassa että se kiltteys kannattaa.
Kovin on vähäinen tämän maailman henkinen perintö jos minä olen filosofi ja kovin on massoilla vähäiset älynlahjat jos minä olen siinä joukossa yliälykäs.
""Yliälykkäät yksilöt" jäävät yksin, koska taviksille tulee alemmuuskompleksi koska ei teidän jutuista oikein ymmärrä mitään. "
Niin tai sitten sitä vain on niin vaikeaselkoinen ja naiset tykkäävät enemmän putkiaivoista.
"Naiset saattavat kyllä kiinnostua itseään älykkäämmästä miehestä, kun etsivät turvaa ja hoivaa tai rahaa ja statusta, mutta sinähän et varmasti sitten itse sellaisessa tilanteessa lämpene."
Olet oikeassa. En lämpene sellaisille asioille. Olo olisi kuin huoralla.
"Hanki itsellesi omantasoistasi naisseuraa."
Missäköhän sitä mahtaisi olla ja mitäköhän se "omantasoinen" olisi?
Ja helpoksi en muistaakseni väittänytkään.
Täälläkö sitten kieriskelet itsesäälissä?
Tosimies ei ole naisesta riippuvainen.
Tosinainen uskaltaa olla kiltti, empaattinen ihana
panokone!!!!!!
on paikoitellen sekoitettu kiltteys parisuhteessa ja hyvät käytöstavat. Minäkin teen usein "kilttejä tekoja", eli avaan ovia mummoille, autan lastenrattaiden kanssa kulkevia julkisissa liikennevälineissä ja saatan jopa hymyillä tuntemattomille ihmisille ja vaihtaa muutaman sanasen, jos tilaisuus sallii. Minusta tämä on hyvää käyttäytymistä, ja kas!, kyllä myös muut ihmiset käyttäytyvät kivasti ja kiltisti takaisin.
Täysin eri asia on kiltteys miesten ja naisten välisissä eroottisissa suhteissa. Siellä kiltteys ja toisen huomioonottaminen on jotain, jolla nainen automaattisesti pelaa itsensä ulos parisuhdemarkkinoilta. Tässä suhteessa olen täysin samaa mieltä aloittajan kanssa. Kiltit naiset eivät yksinkertaisesti kelpaa. Ja huom! Tässä en tarkoita kiltteydellä sitä, että nainen olisi jotenkin seksuaalisesti estynyt ja haluton sängyssä, vaan sitä, että on toiselle ihmiselle mukava ja osoittaa epäitsekkyyttä ja halua kompromisseihin. Jostain syystä miehet vaan tahtoo sen v**tumaisen nartun.
Selkärangattomuus, moraalittomuus, omien mielen pitäminen mm. on täysin eri asia kuin kiltteys ja hyväkäytöksisyys. Uskon että ihmiset ei taida tietää kaikkia käsitteitä mitä he tuntevat ja minkälaisia he ovat ja mistä he sitten puhuvat. Siitä tulee ristiriita ja ymmärtämättömyys ja ennenkaikkea hämmennys joka on eri tarina sitten.
"Täysin eri asia on kiltteys miesten ja naisten välisissä eroottisissa suhteissa. Siellä kiltteys ja toisen huomioonottaminen on jotain, jolla nainen automaattisesti pelaa itsensä ulos parisuhdemarkkinoilta. Tässä suhteessa olen täysin samaa mieltä aloittajan kanssa. Kiltit naiset eivät yksinkertaisesti kelpaa. Ja huom! Tässä en tarkoita kiltteydellä sitä, että nainen olisi jotenkin seksuaalisesti estynyt ja haluton sängyssä, vaan sitä, että on toiselle ihmiselle mukava ja osoittaa epäitsekkyyttä ja halua kompromisseihin. Jostain syystä miehet vaan tahtoo sen v**tumaisen nartun."
Olen saanut kyllä sen käsityksen että nimenomaan miehen kiltteys eritoten on sen erotiikan tuhoaja kun kiltti mies vaikuttaa sekä passiiviselta, pehmeältä, epävarmalta että myös vähemmän dominoivalta kuin ei-kiltti mies jonka takia naiset suosivat dominoivalta ja maskuliiniselta vaikuttavaa ei kilttiä miestä eroottisissa suhteissa. Tämä toimii jopa niin pitkälle että joku yksikin kiltti ele väärässä kohtaa antaa miehestä sen väärän kuvan. Tämä ei siis koska noita hyviä tapoja kuten oven avaamista naiselle.
olen huomannut ihan saman. Kaikki veemäiset, nalkuttavat, tyytymättömät, pettävät ja hyväksikäyttävät muijat saavat itselleen "tottelevaisen" miehen sekä myös pahiksia jos haluaa. Nämä naiset eivät edes ole mitään kaunottaria josko ei nyt mitään kamalia tapauksia. Itse olen todella kiltti, rakastava, läheinen, uskollinen, rehellinen, hauska, itsenäinen, huumorintajuinen ja oikeat arvot omaava nainen, mutta vaikuttaa siltä, ettei miehet edes halua aitoa rakkautta ja läheisyyttä ja ystävyyttä. Pitäisi olla joku räksyttävä piski, mutta sitä minä en ole ja olen ylpeä siitä. Uskon vielä joskus löytäväni fiksun ja oikeamielisen herran ja meillä tulee olemaan terve suhde, toisin kuin kaikilla nykyajan pettäjillä ja hyväksikäyttäjillä.
Missä te oikein piileskelette?
Tosin voi käydä niin että ne urheat komistukset jotka myös on aika kilttejä vievät teidät kaikki.
No, minkäpä sille mahtaa.
Tuolta just tuntuu - olin liian kiltti - kuulema sellaista oli etsinytkin ja alussa esittäytyi ( sanallisesti ) kuinka hän on avulias ja huomioon ottava ja mitä muuta
Itse olen aina ollut suhteessa tasapuolinen rahan suhteen maksan oman osani, en vadi toisenpalkkaa
mutta autan kaikessa - tiskaan pyykkään ostan puolet ruasta siivoan autan jopa miesten töissä jne.... ja tämän lisäksi oli mulla oma koti - jossa en niin paljon ollut - joten oli ookoo ja oikein auttaa siel mis olin enemmän - tehdä ne koti hommat niiko oisin omassa kodissa tehny, kuitenkaan leikkimättä kotia
Arvostusta siitä ei saanut - oli itsestään selvys - ja kaikki mitä sieltä tuli ; laittoi minulle pesukoneen piuhan paikalleen - se oli hommat minun luona - en edes odottanut muuta
Kiltti olin ja maksoin ulkomailla ollessa kaiken, en edes takas pyytäny rahaa
Kiltti olin ja olkapää mihin turvautua kun sillä vaikeeta - mutta kun itsellä oli vaikea päivä - sai selvitä yksin
Kiltti olin kun tuli töistä hemmottelin ja oli ruoka valmis - minä kun tulin töistä - alettii miettimän mitä syödään ja kokkasin - ihan jopa jakku puku päällä multa perunoita pessy - hänellä nälkä niin ei ees aikaa vahtaa vaatteita - niin killtti olin
Kannustin et siivotaan yhdes toi terassi, viedää nää kaikki tuhannet paperit keräykseen
sitä sai kannustamalla liikkeelle ja auttamaan sen omassa kodissaan, mikä oli kyllä aika pommi
18vuotta siinä asunut eikä ole tapetoinu tai maalanut kertaakaan - lattiamatot oli vähän hajalla ja joka nurkka täynnä pussia ja tavaraa - mitään se ei saanut aikaiseksi lopettaa kunnolla kun alotti
Niin monta kertaa ajatteli että koittaako se tehdä minusta heikkoa tällä kaikella ?
sillä että ei edes kiitosta sano eikä arvosta
Pompottaa kuin tykkää ja minä vaan pyytelen anteeksi - ehei - kyll tiesi minun vahvan luonteen myös
kun tarpeeksi käytetään hyväksi - siel tulee raja vastaan ... ja sekös ei käynyt .... siksi heitti minut pihalle
Aloin vaatia häneltä arvostusta ja kunnioitusta edes pikkasen
että tämä on melkoisen laajalta osalta sairastunut yhteiskunta. Ihmisten arvomaailmaa on muokattu vähän kerrallaan sellaiseksi, että kovat ja pahat ovat mageita ja muut luusereita, joita kannattaa käyttää hyväksi, jotta vaikuttaisi omissakin silmissään pärjääjältä. Moni nielee heikkouttaan syötin, kuten monta muutakin syöttiä, pureskelematta ja vastaan panematta. Kannattaa siis selvittää, onko toisella samanlainen arvomaailma ja mitä hän ihan oma-aloitteisesti mietiskelee. Hänellä on pohjaltaan huono itsetunto ja hän on salassa turhautunut itseensä, jos hän vain odottaa tilaisuutta päästä pöljässä arvoasteikossaan ylemmälle tasolle jonkun kustannuksella. Hän halveksii heikkoutta itsessään, koska häntä on luultavasti käytetty hyväksi ja pystyttäisiin jatkossakin käyttämään, jos vain joku rupeaisi, koska hän tahtoo niin miellyttää. Hänellä ei ole mielestään kuin nämä kaksi mahdollisuutta. Jättäkää suosiolla kasvamaan ihmisenä, jos se on mahdollista. Älkää edes havitelko, vaan katselkaa ihan toisesta suunnasta. Hyvälaatuista porukkaa voi olla täällä vähän, tai he eivät ainakaan pidä melua itsestään, mutta jatkakaa etsimistä älkääkä tyytykö vähempään. Kaikki ei ole kultaa, mikä kiiltää, joten kehittäkää vaistoanne. Kiitos ja piste.
naisista on niitä joille yksi tärkeä vaatimus miehelle on selvästi keskivertoa komeampi ulkonäkö?
jolle kysymyksen osoitit, mutta "kilttinä naisena" voin kai vastata omasta puolestani. Minusta yksi kilttien naisten ominaisuuksista on juuri se, että ollaan valmiita katsomaan sinne ulkokuoren taakse. Ihastutaan ihmiseen, ei merkkivaatekertaan tai geelitukkaan, vaan persoonallisuuteen. Ulkonäöllä ei ole ollenkaan niin paljon merkitystä, kuin näille räksyttäville prinsessoille. Mutta ihan yksi haileehan se miehille on, mitä kiltti nainen ajattelee tai arvostaa.
että nainen jonka kanssa olen, ihastuu minuun osittin myös ulkonäköni vuoksi ja myös kehuu minua komeaksi. Onko siinä jotain vikaa?
Tuo on sellainen jännä illuusio, jota ihmisille opetetaan ja joka on ihan paskapuhetta! Kiltti ja mukava nainen ei ole miehelle kuin piika ja pillu, täysin arvoton kodinkone, jota voi kohdella miten haluaa. Mutta olepas veemäinen pikku prinsessa, niin mies hakee sinulle vaikka kuun taivaalta!
Kiltti nainen joutuu todellakin pelkäksi palvelijaksi ja tyydyttäjäksi, kunnon v-mäinen narttuprinsessa saa kaikki ruusut, rakkaudentunnustukset ja hemmottelut hyvän seksin lisäksi. On se jännä juttu.
sanoa, että olet ruma. Ei rumalla naisella mitään tee vaikka kiltteys plussaa.
Kyllä kiltti nainen pötkii pitkälle. On upeaa olla kiltti, ei tarvitse pingottaa ilkeyden takia, se on luontaista minussa. Ulkonäköäkin on. Olisinko onnen nainen näistä syistä - en - mies on dominoiva ja saa kyllä kuulla joskus siitä kunniansa. Silloin olen kiltti vain itselleni en toiselle. Minua ei kohdella miten tahansa!
Kiltteys EI todellakaan ole vika... mutta naisten tyypillinen "emmä soita enkä anna numeroa tuntemattomalle" onkin sitten vioista pahimpia.
Tiedoksi:
1. Puhelimella voi soittaa myös oma nro peitettynä, näin: #31#044999999
2. R -kioskilta saa tälläkin hetkellä tarjouksesta (5,90e) saunalahti prepaid -liittymän. Ilman henkilöpapereita ja nimeään kertomatta. Jos et nykyistä numeroasi halua antaa, etkä soittaa, niin tässä hyvä vaihtoehto (jos ei ole sijoittaa 5,90e siihen, että voi tutustua uusiin ihmisiin, on idiootti).
Minullekin kiltti nainen kelpaisi ihan vaimoksi saakka, mutta pitää olla mahdollisuus tutustua puhelimessa. Jos kieltäydyt tutustumasta puhelimessa jutellen, pidän sinua idioottina, ja ihan aiheesta,
Eli kunhan sinulla ei ole asennevammaa, rakastavan aviomiehen itsellesi saat kun soitat 044 567 0800 / Mika.