Työskentelen eräässä kahvilassa työntekijänä. Minua on pyydetty vuoropäälliköksi, mutta palkka ei paljon houkuttele. Kuukausi/ tuntipalkka ei ole juurikaan parempi kuin työntekijällä. Lisäksi olen kuullut, että kahvilamme vuoropäälliköille ei makseta mitää lisiäkään toisin kuin työntekijöille (ilta, yö, pyhätyö), koska vuoropäälikön palkkaan ne on jo sisällytetty valmiiksi. Mitä tämä tarkoittaa? Vähän ottaisi kyllä päähän olla kaikki viikonloput töissä samalla palkalla kuin muut, jotka on vaan arkisin.
Yritin tutkia esimiesten tessiä, mutta en löytänyt sieltä kohtaa, jossa sanottaisi, että lisät eivät kuulu vuoropäälliköille. Onkohan tämä ihan laillista toimintaa?
Kuuluuko kahvilan vuoropäällikölle lisät?
4
3858
Vastaukset
- vuoropäällikkö
mä olen vuoropäällikkönä kahvilassa, aika iso ketju takana. mä saan muutaman satasen kuussa vastuulisää ja samanverran kiinteitä lisiä mitkä kattaa pyhät ja illat ja yöt ja ylityöt. peruspalkka aavistuksen parempi kuin työntekijöillä. ei tällä alalla rikastumaan pääse, usein tuntilaiset saa paremman liksan kun esimiehet=/
mutta ainahan kannattaa vastuuta ottaa jos sitä tarjotaan, siitä varmasti hyötyä tulevaisuudessa=/
eli ihan laillista on, vuoropäälliköt ovat myös esimiehiä!- buttoncat
Kiitos vastauksesta. Osaatko sanoa onko tilanne sama, jos tekee tuntityöntekijänä vuoropäällikön hommia? Eli onko tuntipalkassa joku "kiinteä lisä" vai saako silloin lisät sen mukaan mitä vuoroja tekee?
- vuoropäällikkö
buttoncat kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Osaatko sanoa onko tilanne sama, jos tekee tuntityöntekijänä vuoropäällikön hommia? Eli onko tuntipalkassa joku "kiinteä lisä" vai saako silloin lisät sen mukaan mitä vuoroja tekee?
jos teet tuntilaisena esimiehen hommia tai toimit "kakkosena" sun täytyy osata vaatia vastuulisä, ei ne sitä automaattisesti maksa... niin mä alotin nää hommat, parisataa sain taistelun jälkeen kun tuntilaisena tuurasin silloista vuoropäällikköä pitkän sairasloma ajan. muut lisät sain normaalisti tessin mukaan.
Mutta en usko että tuntilaiselle tehdään vuoropäällikön sopparia, ne on vaan väliaikaisjärjestelyjä. tietty riippuu mikä talo on kyseessä.
- ninnukkas
Riippuu ihan sopimuksesta. Olen esimiehenä kahvilassa ja minulla on perus kk palkka ja siihen tulee vielä lisäksi iltä, pyhä ym lisät :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15411034Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474275Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654022Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013486Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013340Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155998Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269957