Mitä tekisit näistä aineksista?
pari lanttua
punasipulia
seitipaketti
kananmunia
voita
rypsiöljyä
mantelirouhetta
puolikas sitruuna
jäävuorisalaattia
fibrex-hiutaleita
mausteita löytyy aika paljon kuivattuna
ja persiljaa sekä tilliä pakastettuna
rosmariinia tuoreena
Juu ja toki olisin voinut laittaa tämän ruokapalstalle, mutta kokeillaan nyt ensin täällä.
Niin ja vielä se että itse en ole hyvä kokki joten vinkkejä tässä kaipailen.
pari lanttua
punasipulia
seitipaketti
kananmunia
voita
rypsiöljyä
mantelirouhetta
puolikas sitruuna
jäävuorisalaattia
fibrex-hiutaleita
mausteita löytyy aika paljon kuivattuna
ja persiljaa sekä tilliä pakastettuna
rosmariinia tuoreena
Juu ja toki olisin voinut laittaa tämän ruokapalstalle, mutta kokeillaan nyt ensin täällä.
Niin ja vielä se että itse en ole hyvä kokki joten vinkkejä tässä kaipailen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
voisiko ne laittaa uuniin hautumaan (jäävuorisalaattia lukuun ottamatta)?
Jotain erikoisempaa tässä haeskelen. Eikä kaikkea sekaisin.
Ainiin... lehtikaaliakin löytyy.
sushia. Raakaa kalaa lehtikaaliin käärittynä.
Sopiiko seiti sushiin? Ei mulla ole edes niitä bambutabletteja... Eikä riisiä.
että sopiiko, mutta luulisi että loiset eivät enää pakastuksen jälkeen olisi elossa.
Minulla on riisiä.
tuosta jonku salatin sais. Seitin vois paistaa tai uuniin.
*poistuu häntä koipien välissä*
mutta leivität kalan ja sitä mantelia ja mitä rouhetta sulla oli (kai osaat), paistat voissa. Sitten tai no ennen sitä kalan paistamista voit paloitella kaalia ja lanttua ja pienessä vedessä keittelet ja haudutat, voit sitä sipuliakin laittaa tai ehkei sittenkään. Sipuli menee salaatin kanssakin. Kyllähän siitä ihan hienon aterian saa.
...vähän ajattelin itsekin. Paistamista pannulla, vaikkei leivitysmatskua olekaan kuin munat ja manteli.
fibrex-hiutaleet sitten on? Jos sitä, mitä luulen, niin murusiksi vaan ja leivitykseen. Seitihän ei maistu oikeastaan millekään, joten jos haluat makua, niin ota se huomioon.
Punasipuli lohko melko suuriksi siivuiksi ja kuullota ne nopeasti öljyssä. Revi jäävuorisalaatti melko suuriksi paloiksi, jätä se tiivis sisäosa erikseen (kanta tietysti pois). Jos sinulla on valkosipulia, murskaa kaksi kynttä.
Pese salaatti ja valuta se. Pannulle öljyä reilusti. Kun öljy on kuumaa, pari hyppysellistä suolaa, valkosipuli ja jos vielä sattuu olemaan chiliä, niin vähän sitä. Nopea sekoitus, että aromit tarttuvat öljyyn ja sitten märkä salaatti pannulle. Vesi sitten roiskii kuumassa öljyssä. Kääntele ja kypsennä haluamaasi rapeuteen. Kaada tarjoiluastiaan. Muista, että se neste on aika voimakkaan makuista.
Jos valkosipuli- ja chiliaromit eivät haittaa, pane pesemättömälle pannulle runsaasti voita ja öljyä, tulee kauniimpi väri leivitykseen. Ruskista kala nopeasti kuumassa pannussa ja pane kala sitten uunivuokaan. (Uuni tietenkin kuumaksi ennen sitä, heh) Sipulit kalan päälle ja vuoan päälle folio ja sitten uuniin, n. 250 astetta on hyvä.
Vartti maksimissaan ja kala on valmis, joten jos haluat salaattisi kuumana (hieman haaleana se maistuu voimakkaammin), valmista se sillä välin.
Kun kala on valmis, ripottele suolaa päälle välittömästi uunista otettuasi ja puserra sitruuna vasta hiukan enne syömistä. Riisi keitettynä vain vedessä, siis ei suolaa, toimii yllättävän hyvin, vaikka voi olla ajatuksena vieras.
Jos meni sekaisin, ei selviä milloinkaan... ja 3 8 ei näköjään ole 11
se jäävuorisalaatin keskikohta sieltä ihan kannan läheltä, syö se sellaisenaan, se on parasta, mitä koko kerässä on. -toim.huom.
voiko senkin paistaa pannulla ilman että se menee pilalle?
mitä ohuempi salaatti, sitä nopeampi pitää vaan olla. Kiinankaalin kanssa ei ole mitään kiirettä. Sen kyllä yleensä valmistan kahdessa erässä, tyviosa ja lehtiosa erikseen, mutta jäävuorisalaatti on kyllä suosikkini. Tai rehellisyyden nimissä, vaimon tekeleenä niistä tulee paljon parempia.
Tietysti paistaa on hiukan... voimakas sana. Kypsentää... sekin. Lähinnä voisi sanoa, että salaatti maustetaan suolalla, valkosipulilla ja jos haluaa, chilillä. Kuuman öljyn kanssa pannulla se onnistuu mukavasti.
Kaalia saa luonnollisesti pitää pannulla pidemmän aikaa. Sen maustan (sitä vaimo antaa minunkin tehdä) chilitahnalla.
Kuten näkyy, pidetään meillä tulisesta tai ainakin voimakkaasti maustetusta ruoasta.
Tulla heti valmistamaan hyvän aamiaisen sinulle ja pidän seuraa sen aikaa, kun aamiainen muhii uunissa
noista aineista, vaikka kokin maine kiirii edelläni...
voissa paistettuna..
Joo, en oo kauheen mielikuvituksekas kokki, enkä varsinkaan hyvä kokki.:)
muuhun riitä;)
se mulle näin perjantai-iltana :)
tehdä munakasta. Osaan kyllä paistaa munia, mutta se munakas on vaikea. Tarttuu kiinni pannuun tai menee kokkeliksi.
lanttupedillä ja seitin päällä mantelirouhetta
Kostutetaan sitruunamehulla.
ja jäävuorisalaattia yksinkertaisesti
Elikkäs, leivitetty seiti mantelirouheella ja fibrexillä. Lanttupyree ja kevyesti freesattua punasipulia. Jos on hunajaa ni purista situunan mehu kulhoon, lisää hunaja, suola ja pippuri, sekoita. Suikaloi salaatti ja sekoita joukkoon.
Toi pyree onnistuu samalla tavalla kuin perunamuusi, keitto suolavedessä ylikypsäksi, vesi pois, hieman kermaa joukkoon, voi ja suola. Sekoitus. Voit lisätä yrttejä joukkoon maun mukaan.
Paista leivitetty kala voi/öljy seoksessa. Muista käyttää normaalia enemmän rasvaa paistoon, leivitys imee rasvan ja kala palaa helposti ja ei kypsy kunnolla. Jos haluat vähärasvaisen annoksen ota pinta pannulla ja paista uunissa loppuun.
Aina kannattaa kokeilla kaikkea uutta.
Sitä teen tänään. Eilen keittelin kuutioina ja lisäsin vähän voita sekaan.
Lanttua meinaan piisaa, ihan itse kasvatettuja. Paremmalta ne maistuvat kuin mauttomat perunat.
Ainiin, seitistä tein murekepihvejä. Ihan ookoo, mutta parempi olisi ehkä tullut leivitettynä sellaisenaan.
Lanttua karkeaksi raasteeksi, punasipulin kanssa pannulle voihin tekeytymään - säästä pari sipulia. Heitetään nyt samaan pannuun vielä puolet mantelirouheesta. Random-mausteita sekaan.
Kai sentään jauhoja on? Eiku sulla onki fibrexiä. Siispä seiti siivuiksi, kananmunasohjossa pyöritellään ja sitten fibrexiä päälle. Näin ne leivittyvät. Pist vaikka pippuria sekaan.
Sit jäävuorisalaatti ja loput sipulit ja mantelirouheen jämät salaatiksi. Pikkuse sitruunamehua puoleen desiin rypsiöljyä. Kananmunan keltuainen sinne öljyyn, tehosekoitinta, mausteita ja siinä olis niinku sit sellane salaatti ja kastike.
Loput sitruunasta voi käyttää leivitettyjen seitien päälle.
Bon apetit.
hyvä ohje, just lanttu-sipuli ja sitten salaattikastike
kalaa uunivuoassa,mutten tosiaan oo mikään kokki. Voisin olla parempi, jos jaksais piirun verran kiinnostaa.
tehdä noista kakun varmaan..en oikeasti tune edes puolia ja manteliin kuolisin joten,,,